Ocelové dívka: necítí únavu, hlad ani bolest

Ocelové dívka: necítí únavu, hlad ani bolest 1

Možná si myslíte, že necítit bolest je pro člověka výhodou. Opak je však pravdou. Důkazem toho je sedmiletá Olivie Farnsworthová. Tu nejenže nic nebolí, ale necítí ani potřebu spát či jíst.

Lékaře nechává malá Olivie v němém úžasu. Jen před pár dny ji před domem srazilo auto, ale protože neměla žádné vážné zranění, jednoduše se zvedla a vydala se zpět domů. Bez jediné slzy či vzdychání. „Bylo to strašné. Nikdy na to nezapomenu.

Auto mou dceru zachytilo a vleklo několik metrů za sebou. Pamatuji si, jak jsem křičela, a ostatní moje děti také. Vtom se Olivie zvedla a začala kráčet směrem ke mně, jakoby se nic nestalo,“ tvrdí její matka Niki Trepaková. Dívka trpí chorobou, která v odborných kruzích nese název „absence chromozomu 6“.

Je ale zřejmě vůbec první osobou na světě, u které se projevují zároveň až tři mimořádně ojedinělé symptomy této poruchy. Niki tvrdí, že dívka nemá v podstatě žádný pud sebezáchovy, a necítí bolest. Kromě toho si neuvědomuje ani potřebu spánku či přijímání potravy.

 
Olivia_Farnsworth_menina_bionica_01

Její matka tvrdí, že Olivie si jednou od nervozity začala kousat ret. Nakonec skončila na úrazovém oddělení a podrobila se plastické operaci. Jelikož necítila bolest, v podstatě si ukousla část obličeje. Výzvou je také přimět sedmileté děvče, aby jedla.

„Momentálně konzumuje jen slepičí polévku a asi rok se mi ji podařilo krmit máslovými sendviči. Je těžké přemluvit ji, aby jedla. Nemůžu jí ani vyhrožovat tím způsobem, že jí zakážu jíst sladkosti, pokud si nedá hlavní jídlo. Jednoduše jí fakt, že nedostane bonbóny, nepřekáží,“ stěžuje si Niki.

Posledním symptomem je absence pocitu únavy.“ Stávalo se, že byla vzhůru tři noci za sebou. Naštěstí tabletky zabírají alespoň v tomto případě,“ tvrdí Niki. Jako svobodná matka pěti dětí je Niki v mimořádně složité situaci. Starání se o potomky jí komplikují i Oliviiny výbuchy hněvu.

Občas prý nadává, až se hory zelenají, což je zejména na veřejnosti mimořádně trapné. Na světě je jen asi 100 lidí, u kterých chromozom 6 zcela absentuje. Zřejmě však neexistuje nikdo jako Olivie. Nedá se jí pomoci a léky mohou její problémy pouze zmírnit.