Raja Ampat: idylické indonéské souostroví

Raja Ampat: idylické indonéské souostroví 1

Představte si tropické souostroví se strmými ostrovy porostlými džunglí, plážemi s lesknoucím se bílým pískem, skrytými lagunami a zářícím tyrkysově modrým mořem. K tomu přidejte čisté korálové útesy obydlené hejny pestrobarevných ryb. Umístěte ho do odlehlého kouta Indonésie, který je zahraničním turistům většinou neznámý – a budete mít ostrovy Raja Ampat, dokonalý tropický ráj.

Více než 1500 ostrovů a ostrůvku rozesetých u severozápadního výběžku indonéské Papuy, která zahrnuje Raja Ampat, je jedno z nejkrásnějších souostroví jihovýchodní Asie. Pokud už to nestačí, abyste zatoužili se sem vydat, pak zvažte potápění, o kterém mnoho institucí tvrdí, že patří k nejlepším na světě. Raja Ampat, které bylo donedávna málo známé mimo kruhy skalních cestovatelů vyhledávajících netradiční destinace, nabízí obrovský, převážně neporušený systém korálových útesů a závratnou škálu mořských druhů, takže představuje sen každého potápěče. Region, který vědci označili za „továrnu na druhy“, leží v samém srdci Korálového trojúhelníku a je domovem více než 10x většího počtu druhů tvrdých korálů než najdete v Karibiku. 

 

Kdy cestovat

Raja Ampat je celoroční destinace, i když mnoho poskytovatelů potápění přeruší činnost v době od července do září, kdy zdejší obvykle klidné moře může být poměrně drsné. Nejklidnější moře a nejlepší viditelnost pro potápění zde naleznete od listopadu do března. V regionu Raja Ampat spadne nejvíce srážek od května do října, kdy mohou být stezky v džungli zrádné.

Džungle v Indonésii, kde se ještě můžete setkat s orangutany

Potápění a šnorchlování

Raja Ampat: idylické indonéské souostroví 2

V  souostroví Raja Ampat, najdete více než 200 potápěčských lokalit, takže stačí se ponořit pod hladinu a oslní Vás zářivá přehlídka ryb a korál všech barev duhy. Při ponoření se můžete očekávat, že se dostanete do blízkosti obřích mant a zév obrovských, budete hledět na hejna barakud, chňapálků a ploskozubců, obdivovat trpasličí mořské koníky a pestrobarevné nahožábré plže, a při troše štěstí zahlédnete také žraloka wobbegong či žralůčka okatého. Mořská topografie přitom sahá od vertikálních stěn a věžiček až po korálové plošiny a podmořské hřebeny. Také šnorchlaři mohou pozorovat mnohé z těchto druhů shora, protože mnoho korálových útesů je dobře přístupných z pláže. Raja Ampat je obecně vhodnější pro pokročilé potápěče, takže není místem, kam byste měli chodit se učit. Jsou zde však místa vhodná i pro relativní začátečníky. Většina ponorů jsou driftové ponory, což obnáší varování: proudy, které Vás nesou kolem okraje korálových útesů, mohou být velmi silné. Renomovaní provozovatelé potápění proto vyžadují doklad o platném pojištění a potápěčské karty. Většina z nich nabízí veškeré potápěčské vybavení.

Přestože je zde obecně velká hojnost ryb a mořských živočichů, některé útesy v Raja Ampat jsou zajímavější než jiné. V Manta Sandy mezi ostrovy Mansuar a Arborek naleznete obří manty, některé s rozpětím ploutví přes 5 m, čekající nad velkými shluky korálů, až je malé rybky pyskouni očistí. Útes Sardine Reef 4 km severovýchodně od Pulau Kri se svažuje po délce 33 m a je domovem takového množství ryb, že zde může být docela tma! Díky kombinaci ryb a korálů se stal oblíbeným cílem podmořských fotografů. I přes poškození korálů způsobené proplouvající lodí nabízejí vody u  Pulau Kri některá z nejoslavovanějších míst pro potápění. Nepoškozené úseky korálů jsou mimořádně krásné a žijí zde hejna barakud, kranasů, chřestivců a chňapalů, kromě malých útesových rybek, rejnoků, žraloků, želv a kaniců.  

 

Mimo korálový útes

Raja Ampat ale není jen pro potápěče. Zalesněné ostrovy jsou domovem 2 druhů rajek (rajky červené a rajky holohlavé/Wilsonovy), které je možné spatřit na ostrovech Waigeo a Batanta spolu s řadou ještěrů, hadů, želv, vačic a různých ptáků. Téměř každá chata pro potápěče a domácí ubytování Vám můžete zařídit výlety před svítáním, které Vás zavedou do lesních skrýší s výhledem na „koncertní arény“ rajek. Většina ubytovacích zařízení Vám také může zorganizovat návštěvu místních vesnic, farem na perly a jeskynních systémů, a také opatřit průvodce pro pěší túry.

Sopky v Indonésii

Kde se ubytovat

Ubytování na Raja Ampat je možné rozdělit do tří kategorií.

  1. Pro milovníky pláží, kteří se rádi povalují pod palmami a věnují klidnému šnorchlování , je ideální (stále rostoucí počet) ubytování u místních: obzvlášť bohatý výběr mají ostrovy Pulau Kri a Pulau Gam. Mnoho míst, která obstarávají ubytování u místních, nabízí i potápění, ale bezpečnostní standardy a údržba vybavení mohou být sporné.
  2. Pro skutečné potápěče je v regionu více než desítka kvalitních potápěčských resortů (center), které obecně nabízejí balíčky na týden či dva týdny s dopravou, jídlem a několika ponory denně. K nejlepším možnostem patří Raja Ampat Biodiversity (akční nabídka zde) a Kri Eco Resort).
  3. A pak jsou zde obytné lodě pro potápěče, jako je Grand Komodo), což jsou v podstatě plovoucí potápěčské resorty, které se přesouvají od jednoho korálového útesu k dalšímu. Některé programy spojují návštěvu Raja Ampat s návštěvou Bandských ostrovů v sousedních Molukách.

Akční nabídka ubytování zde

.

Jak se tam dostat

Nejbližší větší letiště se nachází ve městě Sorong na hlavní pevnině. Míří sem lety z míst, jako je Jakarta, Pulau Ambon (Maluku), Jayapura (Papua), Manado a Makassar (Sulawesi). Ze Sorongu je to jen kousek trajektem na Waisai na ostrově Waigeo, kde Vás vyzvednou operátoři pro ubytování u místních. Většina předních potápěčských resortů (center) a obytných lodí Vás vyzvednou v Sorongu. Doprava na/z většinu míst v souostroví Raja Ampat vyžaduje cestování motorovým člunem (tuto službu nabízejí všechna ubytovací zařízení), což vyžaduje trochu plánování: je potřeba si předem rezervovat ubytování a dopravu. Pamatujte na to, že ceny (všeho) jsou podstatně vyšší než na Jávě, Bali, Sumatře a dalších turisty více vyhledávaných destinacích v Indonésii.