Odhalte, zda máte zdravý mozek.

Odhalte, zda máte zdravý mozek. 1

Onemocnění, která postihují mozek, patří jednoznačně k těm nejhorším, které může člověk mít. Naštěstí je možné zvýšené riziko vývoje demence či mozkové mrtvice poměrně snadno odhalit díky jednoduchému testu.

Japonští vědci pomocí nové studie zjistily, že lidé, kteří nedokáží stát na jedné noze alespoň 20 sekund, mají zvýšené riziko vzniku demence a také je mezi nimi častější výskyt mozkových mrtvic. Také se potvrdilo, že takoví lidé dosahují v testech kognitivních schopností horší výsledky než ostatní.

Odborníci mají jedno vysvětlení: stání na jedné noze hůř zvládali zejména starší lidé a lidé s nadváhou.

Právě tyto dva rizikové faktory výrazně zvyšují riziko demence a mozkové mrtvice. Vědci také tvrdí, že nemoci malých cév v mozku mohou mít vliv na bílou hmotu mozkovou, která odpovídá za řadu aspektů pohybu včetně udržování rovnováhy.
 

6015322-mozek-mysleni
Viníkem je ve většině případů vysoký krevní tlak. Rovnováhu však může ovlivnit řada faktorů, takže test ve 20-sekundovém stání na jedné noze vám neprozradí vše. Můžete díky němu odhalit mírné neurologické chyby, ne vždy je však příznakem zvýšeného rizika mozkové mrtvice či demence.

Opačně to však platí téměř vždy.

Pokud chcete onemocněním mozku vyhnout, neměli byste zanedbávat povinné prohlídky u lékaře a dávat si pozor na zvýšený krevní tlak. A pokud náhodou zjistíte, že máte problémy s udržováním rovnováhy, určitě se poraďte se svým doktorem. Ten vám dá cenné rady a případně doporučí další vyšetření a léčbu.