Proč si udělat zastávku v Kataru

Proč si udělat zastávku v Kataru 1

Malý poloostrovní stát Katar získal své místo na turistické mapě coby živé a vstřícné místo pro mezipřistání pro lidi cestující letecky mezi východem a západem. Leží na vynikajícím místě v samém srdci Blízkého východu a existuje stále více důvodů proč si naplánovat program během zastávky v Kataru.

 

Úžasná architektura, muzea a panorama v Dauhá

Proč si udělat zastávku v Kataru 2

Když pojedete z letiště do katarské metropole Dauhá (Doha) k pobřežní silnici, která vede kolem nábřeží Corniche, nemůžete minout Národní muzeum Kataru. Neobvyklou bílou budovu ve tvaru řady do sebe zapadajících disků navrhl proslulý francouzský architekt Jean Nouvel, který se inspiroval místní pouštní růží (minerál sádrovec). Nově zbudované a otevřené muzeum oslavuje bohaté dědictví Kataru a seznamuje s jeho úsilím na světové scéně. Než zamíříte dovnitř, prohlédněte si exteriér budovy, která bývá označována za jednu z mistrovských prací světové architektury.

Dalším architektonickým divem, který si při své návštěvě Kataru nesmíte nechat ujít, je ikonické Muzeum islámského umění. Budova od renomovaného architekta IM Peie (který je mj. autorem skleněné pyramidy v Louvru v Paříži) se nachází na vlastním ostrůvku vyčnívajícím z vod Zálivu a její obsah a okolí byste si určitě neměli nechat ujít. Uvnitř je umístěna impozantní pokladnice historických islámských artefaktů z celého světa, takže jistě stojí za to muzeu věnovat hodinu či dvě. Venku se můžete projít po parku lemovaném palmami a usednout do pohodlného křesla v MIA Café, kavárně při Muzeu islámského umění. Zde si dáte tradiční čaj karak chai (černý čaj s kořením a mlékem) a chlebové placky chapati spolu s fantastickými výhledy přes Záliv k panoramatu Dauhá a ještě dál.

 

The Pearl a nakupování v tržnici Souq Waqif

Proč si udělat zastávku v Kataru 3

Poté se projeďte přes Dauhá až k umělému ostrovu The Pearl („Perla“), který se skládá ze dvou propojených kusů země ve tvaru podkovy s rozlohou téměř 4 mil. m2. Rušný okrsek Porto Arabia, který je oblíbeným místem přistěhovalců různých národností, obklopuje působivé přístaviště pro jachty a je skvělým místem pro tichou procházku po promenádě s výhledy nebo pro zastávku v některé z řady kaváren, kde si dáte něco k jídlu. Vodním taxi (za velmi rozumnou cenu 25 katarských riálů tam a zpět) se vydejte od mrakodrapu Tower 1 do čtvrti Qanat Quartier, kde pěkné domy v pastelových barvách lemují síť kanálů inspirovanou Benátkami. Nebo zamiřte do čtvrti Medina Centrale, což je centrální nákupní zóna na ostrově s obchody a restauracemi zabírajícími plochu více jak 55 000 m2. Večer pak navštivte na rušný Souq Waqif, starobylý beduínský „stojící trh“, který byl kompletně zrenovován a zrestaurován v roce 2004 za použití dřeva, kamene a tradičních katarských technik. Zde můžete smlouvat o tradiční blízkovýchodní zboží a osobité suvenýry a toulat se klikatícími se uličkami s obchody.

Qatar Airways

Adrenalinová dobrodružství v poušti

Nedotčené zvlněné duny a rozmanitost krajiny, která je typická pro katarskou poušť mimo Dauhá, jsou fantastické pro průzkum. Tiché a pusté prostředí má svoji jedinečnou krásu, především při východu a západu slunce, kdy se žhnoucí slunce odráží od světlého písku a vytváří scény, které po celá staletí inspirovaly básníky a umělce. Jako protiklad k prostoru a klidu pouště působí adrenalinová jízda offroad ve vozidle 4WD, což společně představuje spoustu zábavy. Khor Al Adaid, sídlo a vnitřní moře (zátoka) jižně od Dauhá, je nejoblíbenějším místem pro tyto dobrodružné aktivity. Mnoho turistických operátorů nabízí celodenní výlety, které zahrnují vyzvednutí v hotelu, vzrušující jízdu dunami, sandboarding, jízdu na velbloudu a noc pod hvězdami v tradičním beduínském táboře.

Stadion v Kataru

Neolitické skalní umění a pevnost Al Zubarah

Vypůjčte si auto, pokud možno se spolehlivou navigací, a vydejte se z Dauhá na sever přes město Al Khor do oblasti Al Jassasiya. Je známá svými skalními obrazy, kterých se zde nachází téměř 900 (a znázorňují lodi, ryby, štíry a zajímavé vzory), takže představuje skvělé místo pro pěší túru. Existují sice určité pochybnosti o přesném významu a pozadí těchto petroglyfů, ale určitě jsou fascinující a jejich hledání mezi skalními výčnělky je skvělá zábava pro celou rodinu. Vezměte si s sebou věci na piknik, protože zde není žádná restaurace ani jiné podobné zařízení.

Na nejsevernějším výběžku poloostrova stojí pevnost Al Zubarah Fort, první a jediná památka UNESCO v zemi. Působivá stavba zbudovaná v roce 1934 v centru velkého přístavu pro rybáře a lov perel je poslední stojící monument z Kataru dob minulých, kde se nachází malé muzeum věnované historii lovu perel.

Hlavní turistické atrakce SAE