Oris Sixty Five: cenově dostupné hodinky s 50-letou historií

Oris Sixty Five: cenově dostupné hodinky s 50-letou historií 1

Značku Oris na našem portálu představovat nemusíme. Jak víte, jde o menší švýcarskou značku s mottem „Skutečné hodinky pro skutečné lidi“.

V poslední době několik uznávané značky přicházejí s reedicí svých starších (vintage) modelů s menšími obměnami. Značka Oris nám v roce 2015 představila novinku v podobě potápěčských hodinek s nádechem vintage – Oris Divers Sixty-Five.

Proč se společnost Oris rozhodla znovu uvést právě tyto hodinky? Oris se vrátil o 50 let a připomněl nám své ikonické a v té době velmi populární potápěčské hodinky. Vzhled těchto hodinek se oproti původnímu modelu (jak můžete vidět na obrázku) trochu změnil.

Pouzdro hodinek o průměru 40 mm je vyrobeno z antikorozní nerezu. Sklíčko je vyrobeno ze zakřiveného safíru, aby se zachoval původní design. Z vnitřní strany sklíčka je nanesena antireflexní vrstva, aby se předešlo odleskům a aby se zvýšila čitelnost pod vodou.

Design nového modelu je velmi podobný originálu z 60. let. Mezi letošním a původním modelem je však několik rozdílů. Starší model Oris 1965 Diver se vyráběl z mosazi, jeho sklíčko bylo z plexi krystalu a jejich luneta se dala otáčet do obou stran.

Novinka má zahnuté safírové sklíčko, pouzdro z oceli a hliníkovou lunetu. Perfektním počinem ze strany výrobce bylo přesunout datum na šestku a změnit barvy okénka s datem z bílé na černou, což dodalo hodinkám symetričtější vzhled. LumiNova na novém modelu je na první pohled světle žlutá a nazývá se „Light Old Radium“.

Oris Divers Sixty-Five jsou vodotěsné do hloubky 100 metrů (čili 330 stop). Nepatřím k nadšencům potápění, ale myslím si, že větší vodotěsnost by těmto hodinkám neuškodila, protože jde o potápěčské hodinky. Korunka se šroubuje. Uvnitř tiká automatický kalibr Oris 733, což je vlastně modifikovaná Sellita SW 200 – velmi dobrý a spolehlivý strojek. Tento kalibr má rezervu nátahu 38 hodin a frekvenci 4 Hz. Také nabízí možnost hackingu vteřinové ručičky a možnost ručního nátahu a rychlého nastavení data.

Při koupi je na výběr několik řemínků: černý NATO nylonový řemínek nebo černý pryžový řemínek s ocelovou sponou.

Hodinky Oris Sixty-Five Divers jsou pěkným počinem od této uznávané značky. S velikostí 40 milimetrů se trošku vymykají klasickým hodinkám Oris na potápění, které bývají mnohem větší. Jsme však rádi, že společnost Oris vyrobila hodinky i pro lidi, kteří dávají přednost menším hodinkám.

Jejich cena je 1 800 €. Za pěkný, jednoduchý design ve stylu vintage a spolehlivý strojek, který tyto hodinky nabízejí, to rozhodně není mnoho.