Polský premiér: Plynovod Nord Stream 2 nemá podnikatelský charakter, je nebezpečný

Polský premiér: Plynovod Nord Stream 2 nemá podnikatelský charakter, je nebezpečný 1

Polský premiér si myslí, že plynovod zvýší politické riziko z ruské strany pro celou Evropu.

Plynovod Nord Stream 2 (Severní proud 2) nemá podnikatelský charakter, tento projekt je velmi nebezpečný. Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro noviny Dziennik Gazeta Prawna.

Podle předsedy polské vlády plynovod po dokončení zvýší politické riziko ze strany Ruska pro celou Evropu.

Polský premiér zdůraznil, že plánovaný plynovod z Norska přes Baltské moře do Polska je důležitým projektem, který ve skutečnosti zvyšuje aktuální diverzifikaci dodávek plynu.

Zhorší se bezpečnostní situace

„Rakušané nebo Němci, kteří říkají, že Nord Stream 2 má podobnou povahu, se odchylují od pravdy. Máme stejný ruský monopol, jen z druhé strany, který bude pokračovat v dodávkách plynu do Evropy pouze jinou cestou,“ řekl předseda vlády.

Podle něj to zásadně zhorší bezpečnostní situaci na kontinentu. Morawiecki připomněl, že aktuálně přes Ukrajinu proudí do Evropy 60 miliard kubických metrů (m3) plynu a tentýž objem má proudit přes Nord Stream 2.

Nebezpečný plynovod pro Evropu

„Nepochybně se tak zvýší politické riziko z ruské strany pro celou Evropu. Tento plynovod nemá obchodní charakter, jak se nás snaží Němci přesvědčit. Tento plynovod je velmi nebezpečný,“ argumentoval Morawiecki.

Nord Stream 2 bude mít délku 1200 km a roční kapacitu 55 miliard m3 plynu. Spojí Rusko a Německo po dně Baltského moře. Projekt má být hotov do konce roku 2019 a Rusko následně plánuje zastavit přepravu plynu přes Ukrajinu. Polsko, pobaltské státy a Ukrajina jsou proti tomuto projektu.

Německá vláda podporuje investici a tvrdí, že jde o podnikatelskou činnost. Financují ho německé konglomeráty Uniper a Wintershall, jakož i francouzská společnost engine, rakouský OMV a britsko-nizozemský koncern Royal Dutch Shell.