18 hlavních turistických atrakcí a aktivit v Sydney 1/2

18 hlavních turistických atrakcí a aktivit v Sydney 1/2 1

Sydney, nejstarší, největší a nejkrásnější ze všech australských měst, leží v místech s atraktivním prolínáním země a moře. Můžete plout na trajektu po lesknoucím se přístavu, vidět bílé plachty Opery zářící ve slunečním světle, obdivovat půvabný oblouk mostu Harbour Bridge, a přitom pochopíte, proč bývá Sydney považováno za jedno z nejkrásnějších měst světa. Dnes je těžko představitelné, že rušná metropole státu Nový Jižní Wales byla kdysi trestaneckou kolonií.

V roce 1788 v zátoce Sydney Cove založil kapitán Arthur Phillip, velitel I. flotily, první britskou kolonii v Austrálii. Dnes se můžete seznamovat s historií Sydney v úzkých kamenných uličkách a historických budovách v okrsku The Rocks, a s domorodými Gadigaly, tradičními strážci této země, při komentovaných prohlídkách a ve vynikajících muzeích ve městě. Sydney stále srší dobrodružným duchem svých původních osadníků. Můžete vyšplhat na Harbor Bridge, surfovat na vlnách na zlatavých plážích nebo vzlétnout nad město při vyhlídkovém letu. Tím přitom dobrodružství nekončí: město je obklopeno divočinou bohatou na zvířata a nabízející lákavé možnosti jednodenních výletů.

 

Opera v Sydney

18 hlavních turistických atrakcí a aktivit v Sydney 1/2 2

Jedna ze světových ikon, budova Opery v Sydney (Sydney Opera House) je na seznamu památek UNESCO a představuje hlavní atrakci lesknoucího se prostoru Přístavu. Půvabná budova ve tvaru lastury, leknínu či vlajících plachet stojí na tenkém výběžku země obklopeném vodou. Existuje několik možností prohlídky Opery v Sydney. Můžete si udělat snímek při plavbě lodí, relaxovat v některé z restaurací, projít se kolem budovy nebo se zúčastnit organizované prohlídky této slavné stavby. Uvnitř najdete divadla, studia, výstavní prostory, koncertní síň a kinosál. Můžete se zúčastnit komentované prohlídky Opery v Sydney, seznámit se s její historií a podívat se „za scénu“ slavné budovy. Flexibilní vstupenka Vám umožní se připojit ke kterékoli prohlídce během dne, přičemž prohlídky začínají každou půlhodinu od 9 do 17 hodin. Vášniví fotografové by měli zamířit na skalní vyhlídku Mrs Macquarie’s Chair („Židle paní Macquariové“), která skýtá vynikající příležitost k fotografování. Budova Opery v současnosti prochází desetiletou rozsáhlou modernizací, ale bude fungovat i v průběhu prací. 

Kde: Bennelong Point, Sydney, New South Wales

 

Most Sydney Harbour Bridge

Sydney Harbour Bridge, kterému se někdy přezdívá „věšák na kabáty“, je další ikonou Sydney. Na obou stranách ho podpírají masivní mola, byl vybudován v roce 1932 a dodnes je to největší ocelový mostní oblouk na světě. Můžete přes něj jet autem nebo vlakem, proplout pod ním nebo si ho vyfotografovat z dálky. Ale jeden z nejlepších způsobů, jak poznat tento technický div a přitom obdivovat mimořádné výhledy na Sydney Harbour, je vylézt na jeho vrchol ve výšce 135 m. Zdolávání mostu je jedno z předních outdoorových dobrodružství v Austrálii a můžete si vybrat z řady různých operátorů a organizovaných výstupů. Sydney BridgeClimb nabízí výstupy ve skupinách na vrchol vnějšího oblouku (asi 3,5 hodiny). Výstupy probíhají po celý den, začínají při svítání a končí nočním výstupem. Také si můžete vybrat z různých typů výstupů a prohlídek okolí, včetně výstupu s vyprávěním domorodých příběhů a lezením přímo přes oblouk na druhou stranu – most spojuje sever Sydney Harbour s jižní částí zálivu. Výstupy na most s průvodcem zahrnují přípravný rozhovor, bezpečnostní vybavení a vyfotografování na vrcholu. Během cesty se dozvíte různé zábavné příběhy spojené s historií mostu. K nejslavnějším pracovníkům patřil herec Paul Hogan z Krokodýla Dundee předtím, než se proslavil. Budete-li se chtít dozvědět více o pozoruhodné historii stavby mostu, navštivte muzeum v jihovýchodním molu.

Adresa: 5 Cumberland Street, Sydney, New South Wales 

 

Historický okrsek The Rocks 

18 hlavních turistických atrakcí a aktivit v Sydney 1/2 3

Chcete poznat více z historie Sydney? Pak se projděte po The Rocks. Na výběžku země vyčnívajícím do velkého zálivu Sydney Harbour (dále „Přístav“) leží historický okrsek, kdysi domov domorodých Gadigalů, který se později se stal prvním evropským sídlem v zemi. Okrsek The Rocks („Skály“) byl pojmenován podle skalnatého pobřeží na západní straně zátoky Sydney Cove, kde si trestanci stavěli své stany. Dnes tu najdete více jak 100 historických míst a budov stojících těsně vedle sebe v úzkých ulicích, včetně Cadman’s Cottage, nejstaršího dochovaného domu v Sydney postaveného v roce 1816. Vaší první zastávkou by mělo být muzeum Rocks Discovery Museum, kde se seznámíte s fascinující proměnou oblasti z tradiční země domorodých Aboriginců na trestaneckou osadu a pak na turistickou atrakci. Můžete se zúčastnit 30minutové bezplatné komentované prohlídky probíhající denně ve 13 a 13,30 hod. a pak se procházet v úzkých kamenných ulicích. Pak si můžete vybrat suvenýr v dárkovém obchodě, zakoupit ručně vyráběné dobroty na stáncích na trhu (v pátek večer, v sobotu a v neděli) a obdivovat domorodé i současné umění v galeriích. Dále tu najdete spoustu stylových malých restaurací a kaváren. K dispozici jsou nejrůznější komentované prohlídky, od procházek spojených s poznáváním domorodého dědictví oblasti až po fotografické výlety, a pokud hledáte méně obvyklé aktivity v Sydney, můžete se zúčastnit noční prohlídky s duchy. 

Adresa: 66 Harrington Street, Level 6, The Rocks, Sydney, New South Wales

Domorodá Austrálie ve velkoměstech

Plavby po Sydney Harbor z přístaviště Circular Quay

Město Sydney je proslulé svou krásnou pobřežní polohou, takže k nejoblíbenějším aktivitám v oblasti Sydney Harbour patří vyhlídkové plavby. Většina jich vyplouvá z okrsku Circular Quay v Sydney Cove, kde je také umístěn hlavní městský trajektový terminál. Pokud budete mít omezené množství času, zúčastněte se dvouhodinové plavby s kávou, která Vás provede kolem všech hlavních atrakcí Přístavu a některých legendárních míst, jako je Opera House, Sydney Harbour Bridge a pevnost Fort Denison. Během plavby se dozvíte pozoruhodná fakta o klíčových pamětihodnostech a měli byste mít stále připravený fotoaparát, protože budete mít spoustu příležitostí k fotografování. Chtěli byste raději prohlídku spojenou s pozorováním zvířat? Během každoroční zimní migrace velryb Vás zavede plavba s pozorováním velryb ze Sydney kolem série mysů Sydney Heads, abyste mohli pozorovat tyto úžasné tvory. Nebudete-li mít dost času na plavbu po Přístavu, můžete alespoň zhlédnout některé přední atrakce při plavbě trajektem kolem Přístavu. Trajekty vyplouvají z Circular Quay a míří na hlavní místa, jako je Manly, Watsons Bay a Taronga Park Zoo. Z Circular Quay se snadno pěšky dostanete k dalším hlavním turistickým atrakcím města. Můžete se vydat na jih po nábřeží promenádě k budově Opery a ke Královským botanickým zahradám, nebo na sever k Sydney Harbour Bridge a okrsku The Rocks. Západně odtud se nachází Muzeum současného umění (vstup zdarma) umístěné v budově ve stylu art deco a se špičkovými (a často kontroverzními) expozicemi.

 

Nábřežní čtvrť Darling Harbour 

18 hlavních turistických atrakcí a aktivit v Sydney 1/2 4
Darling Harbour a Sydney Tower Eye

Darling Harbour nabízí pro každého něco. Nábřežní okrsek na západní straně CBD je plný turistických atrakcí a centrem vyhledávaným turisty i místními. Naleznete zde vše od obchodů a restaurací přes zábavní podniky a muzea až po zoo, akvárium a kino IMAX. Rodiny s dětmi uvítají Madame Tussaud’s, WILD LIFE Sydney Zoo a SEA LIFE Sydney Aquarium, kde je k vidění největší sbírka australských mořských živočichů na světě. Vstupenka/pas do SEA LIFE Sydney Aquarium představuje skvělý způsob, jak se vyhnout čekáním s davy ve frontě. Muzeum Powerhouse Ultimo nabízí interaktivní expozice zabývající se vědou, technologií, designem a historií, zatímco námořně orientovaní milovníci historie mohou nastoupit do modelu lodi kapitána Cooka Endeavour v Australském národním námořním muzeu (Australian National Maritime Museum). Když se budete procházet po okolí, všimněte si pestrých uměleckých prací na streetartové stezce v Darling Harbour. Pro menší děti je tu kolotoč, dětská hřiště, vyhlídkové kolo a vodní park. K dalším atrakcím patří kinosál IMAX a kino 9D, projížďky na tryskových člunech, letové simulátory a závodní auta. Budete-li hledat tichý úsek zeleně, zajděte do Čínské zahrady přátelství a dejte si čaj mezi vrbami a jezírky s kapry koi. Kromě toho, že Darling Harbour nabízí spoustu atrakcí pro rodiny s dětmi, také pořádá řadu zajímavých akcí od uměleckých výstav a filmových festivalů až po hudební koncerty v Aware Super Theatre.

 

Královské botanické zahrady v Sydney

Potřebujete oddech od ruchu a shonu velkoměsta? Odpočiňte si v Královských botanických zahradách (Royal Botanic Garden Sydney) v zátoce Farm Cove. Návštěva této tiché oázy je jednou z mnoha klidných aktivit, kterým se ve městě můžete věnovat zdarma (především pokud potřebujete svoji dávku přírody) a nachází se jen kousek pěšky od budovy Opery. Zahrady založené v roce 1816 jsou nejstarší v Austrálii a mají rozlohu 30 ha. Zahrnují tematické zahrady s vysokými stromy, palmové háje, orchideje, kapradiny, sukulenty, tropickou zahradu, pralesní rostliny, bylinky a orientální zahradu. Milovníci zahrad si zde skutečně přijdou na své. Palácová růžová zahrada nabízí asi 1800 růží. Skleník Zeměpisná šířka 23 a kapradinový skleník (Fernery) přetéká tropickou zelení, begoniemi a orchidejemi, zatímco Cadi Jam OraZahrada prvních setkání vypráví příběh domorodých Gadigalů, tradičních strážců této země, a zabývá se vztahem mezi lidmi a rostlinami. K dispozici jsou procházky věnované kultuře Aboriginců a další komentované procházky, a také akce, jako jsou dopolední „svačiny a pikniky“ s domorodými plody z buše (bush tucker); na stránkách botanické zahrady se dozvíte více. Pokud Vás zajímá okolní oblast, kolem zahrad se nachází Domain, místo konání oblíbených akcí s otevřeným zeleným prostorem a sportovním zařízením. Když budete v Botanických zahradách, můžete se také těšit výhledy na Government House, oficiální rezidenci guvernéra Nového Jižního Walesu.

Adresa: Mrs Macquarie’s Road, Sydney, New South Wales

 

Nakupování v Queen Victoria Building 

18 hlavních turistických atrakcí a aktivit v Sydney 1/2 5

Pokud toužíte po nakupování, zamiřte do luxusní tržnice Queen Victoria Building (QVB) v románském stylu. I když třeba nebudete chtít nic koupit, stojí za návštěvu už jen proto, abyste mohli obdivovat krásně zrestaurovanou budovu s barevnými vitrážovými okny a mozaikovými podlahami. Elegantní budovu, která byla původně vybudována jako tržnice v letech 1893-1898, zdobí vysoká centrální kopule obklopená 20 menšími kopulemi. Po desetiletích zanedbávání a dokonce plánech na její zbourání byla velkolepá pískovcová budova na počátku 80. let 20. století zrestaurována do svého původního stavu. Dnes se v jejích prosvětlených galeriích nachází více jak 200 luxusních obchodů. K obchodům australských značek patří R.M. Williams, Lorna Jane a Haigh’s Chocolates, a také mnoho australských designérských butiků, ale najdete zde také prodejny domácích potřeb, dárkové obchody a galerie. Až dostanete hlad, můžete vyhledat luxusní čajovnu The Tea Room QVB, kde se konají oblíbené  čajové párty (high tea) pod křišťálovými lustry. K budově QVB se dostanete podzemními arkádami ze stanice Town Hall Station.

Adresa: 455 George Street, Sydney, New South Wales

 

Věž Sydney Tower Eye

Sydney Tower Eye (309 m) tyčící se na panoramatu města je nejvyšší stavba ve městě a jedna z jeho pamětihodností (foto). Věž zakončená pozlacenou věžičkou se nachází v rušném nákupním centru Centrepoint. Vydat se nahoru na Sydney Tower Eye patří k oblíbeným aktivitám turistů v CBD. Rychlé výtahy odvezou návštěvníky na vyhlídkovou plošinu nahoře nebo na SKYWALK, venkovní vyhlídkovou plošinu s prosklenou podlahou pro odvážné. Když zde budete, můžete se těšit z panoramatických výhledů na Sydney a její předměstí nebo si dát něco k jídlu v otočných restauracích či kavárně. K dispozici je také kino 4D, které nabízí přehled hlavních pamětihodností města.

Adresa: 100 Market Street, Sydney, New South Wales

 

Pláže v Sydney

Sydney je proslulá svými krásnými plážemi. V prostoru Přístavu je rozeseta řada krytých zátok s klidným mořem a měkkým pískem. Nemusíte chodit daleko od CBD a najdete lákavý úsek písku a moře. Ikonická pláž Bondi Beach je vzdálena necelých 15 minut cesty autem od města a nabízí skvělý příboj na surfování, rušnou kavárenskou scénu a kosmopolitní atmosféru. Fantastické výhledy na oceán budete mít, když se vydáte po pobřežní stezce po útesech od pláže Bondi k pláži Coogee Beach. Budete-li cestovat veřejnou dopravou, Cronulla je jediná pláž přístupná z města vlakem, zatímco pláž Manly Beach je vzdálena 30 minut trajektem z Circular Quay. Tady si můžete zaplavat v příboji nebo v síťovém bazénu v oceánu, absolvovat lekci surfování nebo se procházet po nábřežní promenádě a zastavit se ve vynikajících obchodech a restauracích. Dále na sever od města naleznete fantastická místa na surfování na předměstích Collaroy, Dee Why a Narrabeen. Na většině pláží v Sydney jsou dobré podmínky pro plavání, především v letních měsících, ale vždy byste se měli držet mezi červenou a žlutou vlajkou.

 

Park Barangaroo Reserve

Barangaroo Reserve je vynikajícím příkladem úspěšného projektu městské obnovy. Nazván byl podle vlivné ženy domorodého vůdce v době evropské kolonizace a park vznikl přeměnou z nevzhledného kontejnerového terminálu a byl otevřen pro veřejnost v roce 2015 „s odhodláním k ekologické udržitelnosti a k podpoře blaha komunity“. Nábřežní okrsek o rozloze 22 ha s více jak 75 000 domorodými stromy a křovinami, a také pěšími a cyklistickými stezkami, je příjemné místo k procházce nebo jízdě na kole kolem Přístavu. Také zde najdete obchody, restaurace a prostor pro akce a výstavy. K nejoblíbenějším v Barangaroo patří stezka Wulugul Walk, pozoruhodná nábřežní promenáda kolem přebudovaného ostrohu (6 ha) v Sydney Harbour na severním konci parku/rezervace Barangaroo a táhne se asi 2 km mezi zálivem Walsh Bay a Darling Harbour. Po cestě můžete obdivovat působivou sérii instalací a veřejného umění. Všimněte si lasturové stěny, což je vertikální panel vysoký 22 m na boku budovy u severního vstupu do Barangaroo, kterou vytvořili dva přední australští domorodí umělcí. Dozvědět se více o bohatém domorodém dědictví a aboriginské kultuře v oblasti můžete při komentované procházce. Barangaroo je vzdálena jen 4 minuty chůze od nádraží Wynyard, ale také se můžete vydat trajektem přímo na nové přístaviště Barangaroo Wharf.

 

Taronga Zoo

V Taronga Zoo uvidíte všechna oblíbená zvířata, a také budete mít pozoruhodné výhledy na město. Zoo na severní straně Přístavu se nachází v přední lokalitě v luxusní čtvrti Mosman a představuje jednu z hlavních aktivit s dětmi v Sydney. Můžete se zde zblízka setkat s ikonickými australskými živočichy a dalšími zvířaty z celého světa. K nejoblíbenějším patří Africká savana, Tygří trek, šimpanzi a gorily. K zábavě přispívají denní prezentace chovatelů a přehlídky zvířat. Můžete krmit žirafy, setkat se s australskými slony, zblízka se podívat na roztomilou koalu nebo se spřátelit se surikatou. Navíc v ceně vstupenky jsou zahrnuty zábavné přehlídky, jako je prezentace Tuleni pro divočinu nebo Volně létající ptáci. Z města se dostanete do zoo autobusy odjíždějící ze čtvrti Wynyard, ale ještě lepší je nasednout na trajekt v Circular Quay. Bohatý kalendář akcí v zoo zahrnuje noční pobyty Roar and Snore nebo letní koncertní série. Vstupenku do Sydney Taronga Zoo si můžete zakoupit předem a zahrnuje jízdu lanovkou Sky Safari. Pokud byste se chtěli zdržet déle, rezervujte si pokoj ve Wildlife Retreat at Taronga. Unikátní ekologické útočiště v areálu zoo Vám umožní po zavírací hodině pozorovat některá zvířata a skýtá také různé další výhody.

Adresa: Bradleys Head Road, Mosman, New South Wales

18 hlavních turistických atrakcí a aktivit Sydney 2/2