Ostrov Naxos

Ostrov Naxos 1

První zastávkou návštěvníků ostrova bývá metropole město Naxos, kde stojí za to se pár dní zdržet. Pro pestrý přístav jsou charakteristické nabílené hranaté domy, benátská sídla, katolické kostely a impozantní pevnost (Kastro) z 13. století, v níž je dnes umístěno Byzantské muzeum. K dalším atrakcím patří Portara, brána starověkého chrámu, a Archeologické muzeum Naxu se sbírkou artefaktů od pozdního neolitu až do období raného křesťanství. Hned za městem Naxos leží nádherné písčité pláže. Pokud budete mít zájem vydat se mimo obvyklé trasy, můžete zamířit do vesniček ležících na svazích hor. Zdejší malé komunity dodržují staleté zvyky a nabízejí dojem zašlých časů. Na svazích hory Fanari leží fantastické městečko Apeiranthos s nabílenými domy, příjemnými náměstími, úzkými uličkami a skvělými výhledy na krajinu. Na svahu hory Zas/hory Zeus leží vesnice Filoti s největším byzantským kostelem na Naxu. Malebná vesnička Sagri se nachází nedaleko mramorového chrámu Demeter z 6. stol. př.n.l..

Ostrov Naxos 2
Portara

Na Naxu je ale také hojnost úžasných přírodních lokalit. Scénická pěší stezka vede z Apeiranthosu do vesnice Moutsouna, která má dvě písčité pláže. Pokud si budete přát náročnější túru, svahy hory Zas (Mount Zas, 18 km od města Naxos) je tu pro Vás. Dosahuje nadmořské výšky 1000 m a je to nejvyšší hora Kyklad. Jedná se o skvělé místo pro pozorování ptactva a obdivování panoramatických výhledů.

 K nezapomenutelným zážitkům z ostrova patří návštěva letních festivalů ve vesnicích. V červnu se ve vesnici Apollonas konají Rybářské hody včetně bohoslužby, vystoupení živé hudby, tance a hostiny z darů moře. V polovině srpna se ve vesnicích po celém Naxu slaví Panagia (svátek Panny Marie), přičemž obzvlášť bohaté bývají oslavy ve vesnicích Filoti a Apeiranthos.

Hlavní turistické atrakce Řecka

Akční nabídka ubytování