Co dělat a na co se podívat v Řecku

Co dělat a na co se podívat v Řecku 1

Projděte se po krásném starém městě Korfu

Na rozdíl od zbytku Řecka se krásný ostrov Korfu (úvodní foto) v Jaderském moři nikdy nedostal pod osmanský útlak. Díky tomu, že si zde v průběhu staletí předávali vládu Benátčané, Francouzi a Britové, na ostrově převládla západní kultura. Kultura vládců měla silný vliv na město: právě zde byla založena první univerzita (jónská akademie), první filharmonický orchestr a první výtvarná škola v Řecku. Dnes láká ostrov návštěvníky z celého světa, kteří chtějí poznat jeho bujně zelenou scenérii, hojnost plodin a původní pláže. Hlavní atrakcí Korfu je krásně zachovalé staré město Korfu (UNESCO), kde můžete spatřit paláce, pevnosti, strohé veřejné budovy z benátských dob, malebné uličky se sušícím se prádlem a uzavřená náměstíčka. Při procházce komplexem úzkých kamenných ulic se schodišti a klenutými průchody (kantounia) se budete cítit jako byste se vrátili zpátky v čase.

Ubytování: Angsana Korfu

 

 

Skopelos a atmosféra z Mamma Mia

Co dělat a na co se podívat v Řecku 2
Skopelos

Kolem řecké pevniny je roztroušeno více než 6000 ostrovů, takže člověk by se mohl ptát, proč se právě Skopelos, nepříliš známý ostrov v severních Sporadách, dostal na tento seznam. Návštěva idylického ostrova však znamená především těšit se ze světa, který žije v odlišném tempu, protože ostrov si do značné míry uchoval své tradiční poklidné prostředí (takže je pravým opakem mnoha jiných řeckých ostrovů). Skopelos je nejzelenější ostrov v Řecku a více než dvě třetiny jsou pokryté panenským borovým lesem. Krásnou zelenou krajinu přerušuje pouze akvamarínové křišťálově čisté moře kolem zlatého písečného pobřeží a nabílené vesničky postavené v tradičním stylu architektury oblasti Pelion. Ostrov získal mezinárodní proslulost, když si ho vybrali hollywoodští producenti pro natáčení slavného filmu Mamma Mia (2008), takže se ostrov stal cílem turistů z celého světa. Natáčelo se přitom na skále, kde se tyčí kostel Agios Ioannis.

 

Vydejte se do mohutné soutěsky Samaria na Krétě

Kréta je největší řecký ostrov a pátý největší ve Středozemním moři. Můžete zde obdivovat zbytky skvělé civilizace, navštívit nádherná a úrodná údolí a seznámit se s bohatou gastronomickou kulturou ostrova. Díky jeho poloze mezi Afrikou, Evropou a Asií a jeho mírnému klimatu se ostrov stal centrem kultury už v neolitických dobách. Na Krétě se také zrodila první rozvinutá společnost na území Evropy, tzv. minojská kultura, která zde vzkvétala před asi 4000 lety; dnes na mnoha místech naleznete její evokativní pozůstatky, k nimž patří proslulý Palác v Knóssu. Pokud byste si však něco neměli nechat ujít, je to pěší túra přes mohutnou soutěsku Samaria, což je nejdelší soutěska v Řecku a jedna z největších v Evropě. Trasa o délce 16 km vede z kopce a klesá o 1230 m od skalnatých hřebenů až k tyrkysovým vodám Libyjského moře. Měli byste začít brzy ráno, protože túra Vám zabere min. půl dne a nejlepší je ji absolvovat ve stínu. Scenéria a výhledy po cestě jsou fantastické a naprosto stojí za vynaloženou námahu.

Ubytování: Amirandes Grecotel Exclusive Resort a Blue Palace, a Luxury Collection Resort & Spa, Elounda

Akční nabídka:

Relaxujte na dokonalé pláži

Řecko je na 11. místě ve světě co se týče délky pobřeží: ta činí téměř 16 000 km. Polovinu této délky tvoří tisíce řeckých ostrovů roztroušených v moři a zbytek členité pobřeží pevniny. Řecké břehy jsou proslulé svým krásným mořem a jedinečnou rozmanitostí, kde si můžete vybírat mezi krytými zátokami, úseky zlatého písku a dunami, oblázkovými plážemi, pobřežními jeskyněmi se strmými skalami a tmavým pískem typickým pro vulkanickou krajinu. Při takové nabídce pláží není snadné vybrat nejlepší pláž v zemi, ale mnoho cestovatelů doporučuje pláž Navagio, izolovanou a mimořádně krásnou písčitou zátoku na řeckém ostrově Zakynthos. Často bývá nazývána také Pláž vraků (Shipwreck Beach), protože se zde nachází vrak lodi Panagiotis, což byla patrně loď pašeráků. Pro tuto oblast jsou charakteristické strmé vápencové útesy, pláže s bílým pískem a čisté modré moře, které každoročně přiláká tisíce turistů. Úsek pláže je přístupný pouze člunem, ale uvidíte ho shora, když budete stát na vysoké straně útesu, který na ni shlíží.

Ubytování: Porto Zante – akční nabídka zde

 

Ubytujte se v nejúžasnějším resortu Evropy – Amanzoe

I když je řecká pevnina do určitého stupně neprozkoumaná, ukrývá jeden z nejexkluzivnějších hotelů světa: Amanzoe. Úžasně moderní pojetí Akropole, na jaké by byli i řečtí bohové pyšní, je situováno na vrcholu kopce v blízkosti letoviska Porto Cheli, takže se může chlubit panoramatickými výhledy na krajinu Peloponésu, lesknoucí se klidné moře, staleté olivové háje a dechberoucí hory. Komplex leží v blízkosti řady archeologických lokalit, a také kosmpolitního ostrova Spetses.

Akční nabídka: Amanzoe 5*

10 nejluxusnějších hotelů světa 

Bavte se s jachtaři na Mykonosu

Nejznámější kosmopolitní řecký ostrov podle mytologie vznikl z těl zkamenělých obrů, které zabil Herakles, a byl pojmenován podle Apollonova vnuka Mykonose. Spatřit zde můžete tradiční nabílené domy, ikonické větrné mlýny a bludiště uliček dlážděných kameny. Malebné vesnice na ostrově a především jeho metropole Chora (známá také jako Město Mykonos) si pečlivě uchovává svůj autentický kykladský charakter. Mykonos je proslulý svým životním stylem točícím se kolem párty, vstřícností vůči LGBT komunitě a mnoha krásnými, ač přelidněnými plážemi, které patří k nejvyhledávanějším ve Středozemní. Nepopsatelné kouzlo ostrova přitahuje slavné a bohaté už od 70. let, kdy se první luxusní jachty začaly objevovat ve zdejším (tehdy) skromném přístavu. Od té doby si klenot Egejského moře udržel svůj luxusní status, atraktivitu a slávu, takže se zde každoročně vynořují nové stylové hotely, plážové bary a restaurace. Snažte se sem přijít mimo hlavní sezónu, jinak budete krásy ostrova sdílet nejen se celebritami, ale také s nespočtem milovníků party.

Řecký hotel Mykonos Blanc

Ubytování: Kivotos Mykonos, Bill & Coo Mykonos, Belvedere Hotel a Myconian Ambassador Relais & Chateaux Hotel

Akční nabídka: 

Pozorujte mimořádný západ slunce na Santorini

Nesporně nejkrásnější řecký ostrov je Santorini, který vznikl v důsledku intenezivních sopečných erupcí a zřícení obřího vulkánu v centrální části, čímž vznikl velký kráter (caldera). Ostrov inspiruje každého návštěvníka díky své úžasné krajině s modrými kopulemi kaplí a nabílenými domy posazenými na černých vulkanických útesech, to vše s pozadím v podobě nádherného lesknoucího se Egejského moře. Santorini je jedno z nejvyhledávanějších romantických útočišť v Řecku a má pověst svatební destinace pro páry z celého světa. Přitom ale díky jeho jedinečné kráse na Santorini v létě přijíždějí davy turistů, takže silnice jsou ucpané, restaurace plné a ceny vyletí nahoru. Jaro je sice příjemná doba pro návštěvu, především kvůli kvetoucím divokým květinám, moře se však ještě nezahřálo, takže si do něj troufnou jen ti nejodvážnější. Proto doporučujeme ostrov navštívit v říjnu, kdy zde nejsou davy, voda je teplá, počasí mírné, a také můžete ochutnávat víno.

Ubytování: Costa Navarino Resort

Akční nabídka Costa Navarino Resort

Poprvé v Řecku: hlavní zážitky

 

Co dělat a na co se podívat v Řecku 3

Prohlédněte si Akropoli v Athénách

Muzeum Akropole

Ubytování: Grand Hyatt Athens a Hotel Grande Bretagne, a Luxury Collection Hotel

Akční nabídka:

 

Toulejte se starým městem Rhodos

Rhodos a Dodekany

Ubytování: Lindos Blue

Akční nabídka Lindos Blue

 

Navštivte pozoruhodné skalní formace v Meteoře

  1. Meteora – kláštery v oblacích
  2. Co dělat a kam se podívat při návštěvě řecké Meteory

 

… nebo legendární ostrov Lesbos

Lesbos – symfonie kultury, jídla a přírodních krás