Pagani Huayra Roadster – nový italský Hyper-sport za 2,4 miliónů dolarů

Pagani Huayra Roadster - nový italský Hyper-sport za 2,4 miliónů dolarů 1

Automobily této značky byly vždy výjimečné. Honosné křídlové dveře, úžasný výkon a vlastní styl za cenu soukromého ostrova v Tichomoří. To je Pagani.

Nejnovějším počinem italské automobilky je Huayra Roadster s překrásným designem a brutálními specifikacemi. Byl vyroben pro bohy větru, kteří si ho mohou dovolit. Práce na tomto skvostu začaly ještě v roce 2010, aby byly o tři roky zcela od základů překopané. Nyní je hyper-sport připraven na svou premiéru na nadcházejícím autosalonu v Ženevě. Podobně jako v případě kupé před šesti let je zde použit 6-litrový V12 motor Mercedes-Benz se dvěma turbodmychadly. Systémový výkon představuje 764 koňských sil, což je více než v případě Hyper-sportu Lamborghini Aventador. Za vše mluví také gigantická hodnota točivého momentu 1 000 Nm.

Tuto motorizaci, či spíše bublající sopku, obklopuje titanové tělo, vyztužené uhlíkovými vlákny. Pro co nejnižší hmotnost byly kola včetně jejich zavěšení vyrobené z hliníkové slitiny. Odnímatelná střecha je vyrobena z uhlíkových vláken. Celková hmotnost vozidla je méně než 1 280 kg. To je obzvláště působivé, protože kabriolety mají tendenci být těžší. Jednak z důvodu potřeby mechanismu pro zvedání a spouštění střechy, či potřeby vyztužení podvozku. Aby se mohla tato masa z karbonu udržet na asfaltu, bylo nutné vozidlo vybavit aktivní aerodynamikou. Se vzduchem manipulují celkem čtyři klapky, které se pohybují nezávisle na sobě a které zvyšují tak potřebný přítlak.

Pagani dokonce ani neudává zrychlení z 0-100 km/h. Není to nutné a nikoho to ani nezajímá. Žádná konkurence neexistuje a Huayra Roadster je nejrychlejším a nejdražším Hyper-sportem planety. Výměnou za tento velkolepý pocit požaduje Pagani 2 400 000 USD. Že nevíte, kde je vezmete? Nebuďte smutní, všech 100 kusů je už vyprodaných.