Perfektní víkend v Québec City

Perfektní víkend v Québec City 1

Québec City se čtyřmi staletími francouzského kulturního vlivu a s neodolatelným kouzlem „zděného města“ patří k nejpozoruhodnějším a nejlákavějším městům Kanady. Jeho historické jádro se dělí na Horní a Dolní město a nabízí velkou rozmanitost, přitom však zůstává natolik kompaktní, že si jej můžete prohlédnout během 48 hodin. Připočtěte k tomu mezinárodní letiště a dobré silniční i železniční spojení s Montréalem a budete mít ideální destinaci pro víkendový pobyt.

 

Pátek

Ráno a dopoledne   

Hluboké francouzské kořeny města jsou patrné na lákavé přehlídce v jeho pekařstvích (boulangerie), prodejnách palačinek (creperie), bistrech a vinných barech. Do francouzského kouzla se ponoříte při večeři v restauraci L’Échaudé, jejíž menu nabízí krásně prezentovaná klasická jídla, jako je steak s hranolky, kachní konfit či pokrm z mořských plodů. Poté se přesuňte do Le Moine Échanson, útulného vinného baru s cihlovými stěnami, nebo na venkovní terasu mikropivaru La Barberie, která je obzvlášť příjemná během teplých letních večerů, kdy slunce svítí až do 22 hod..

 

Sobota

Ráno a dopoledne

Zahajte svoji prohlídku starého Horního města horkou čokoládou nebo café au lait s čerstvými croissanty v cukrárně Paillard Café-Boulangerie. Odtud se vydejte přes příjemný park Esplanade podél perfektně zachovalých městských hradeb mezi Porte St-Jean a Porte St-Louis, dvěma dochovanými historickými branami města. Pokud si svoji cestu dobře načasujete a budete pokračovat kolem hradeb až k Citadele, což je mohutná hvězdicovitá pevnost z 19. století, v 10 hod. zde budete moct spatřit Střídání stráží. Je to barevný ceremoniál konající se pouze v létě, při kterém vystupují vojáci v rudých kabátech a čepicích z medvědí kůže v doprovodu jejich oficiálního maskota, kozla Batisse. 

Když budete procházet kolem městských hradeb, budete míjet hlouček kočárů tažených koňmi (calèches), které nabízejí nezapomenutelný způsob, jak si prohlédnout město. Nasedněte do některého z nich a vydejte se do kamenných ulic, anebo pokračujte dál pěšky malebnými uličkami Horního města. Tak jako tak by Vaší cílovou destinací měla být Terrasse Dufferin, široká terasa (belveder) na okraji Horního města, která nabízí úžasný výhled na Řeku sv. Vavřince a na Château Frontenac, úžasný mohutný hotel podobající se hradu, který dominuje siluetě města. V létě je Terrasse příjemným místem, kde se můžete procházet a pozorovat pouliční umělce, zatímco v zimě se zde nachází veřejná sáňková dráha, která nabízí trochu adrenalinové zábavy pro lidi všeho věku.

Odtud pak sejděte po sérii schodišť do starého Dolního města, užívejte malebných výhledů na kamenné domy s podkrovními pokoji pocházející ze 17. a 18. století, které lemují ulici Rue du Petit-Champlain patřící k nejstarším a nejužším v Severní Americe. Projděte si zdejší butiky nebo se posaďte k obědu v Le Lapin Sauté, jedné z restaurací v Québec City, které nabízejí výhodné mnohachodové obědové menu. Restaurace je známá především svojí příjemnou venkovní terasou a specialitami z králíků, kteří pocházejí z nedalekých farem; kromě nich však nabízí menu mnoho dalších možností.

 

Odpoledne

Ať je léto nebo zima, obyvatelé Québecu milují pobyt venku, a ideální místo, kde se k nim můžete přidat, je Battlefields Park („Bitevní park“); je to rozlehlý areál s otevřeným polem a lesem, kterými se vinou pěší, cyklistické a lyžařské stezky s výhledem na Řeku sv. Vavřince. Park byl pojmenován po klíčové Bitvě na Abrahámových pláních, ke které zde došlo v roce 1759 a která připravila cestu pro britské převzetí moci nad Kanadou. V létě oživují tuto historii herci v dobových kostýmech a Vy se sem můžete dostat autobusem s Abraham’s Bus Tour; po celý rok pak podobného efektu dosahují kreativní multimediální programy v Muzeu Abrahámových plání (Musée des Plaines d’Abraham) nedaleko vstupu do parku.

Když vyjdete z parku, vydejte se dolů do Avenue Cartier a Rue St-Jean, což jsou oblíbená místa místních, která přitom leží mimo obvyklé trasy turistů. Naleznete zde spousty umělecky orientovaných butiků a pár dobrých podniků, kde si můžete dát občerstvení. Na čokoládu se vydejte do cukráren Pâtisserie-Chocolaterie Anna Pierrot či Érico, anebo si prohlédněte lákavé vitríny v lahůdkářstvích (traiteurs), jako je Morena a Picardie.

 

Večer

Možnosti zábavy pro tento večer sahají od módních přes rafinované až po vysloveně divoké. V Le Cercle v bohémském okrsku St-Roch si můžete dát večeři a pití a pak se vydat na za nejlepšími kapelami a DJ ve městě. V jiném případě se můžete podívat do programů renomované québecké opery a symfonického orchestru, kteří vystupují ve Velkém divadle Quebecu (Grand Théâtre de Québec), nebo zamířit na třídu Grande Allée nedaleko budovy québeckého parlamentu, kde najdete shluk nočních podniků, ve kterých to žije až do časných ranních hodin. Hvězdami mezi nimi jsou kluby Chez Maurice a Chez Dagobert, historická sídla proměněná v několikapatrové taneční kluby.

Château Frontenac 5* – akční nabídka zde 

Neděle

Ráno a dopoledne

Nedělní ráno začněte stylově pozdní snídaní v restauraci Panache, jednom z gastronomických chrámů města, kde odkryté kamenné stěny a trámy tvoří příjemné pozadí pro gurmánské speciality, jako je humr či slaný šunkový koláč. Poté se projděte po náměstí Place-Royale, což je původní québecké náměstí ze 17. století, a vyfotografujte se před Fresque des Québécois, vysokou nástěnnou malbou s portréty nejslavnějších postav Quebecu, od jeho zakladatele Samuela de Champlaina až po děti hrající hokej. Pak zajděte do Muzea civilizace (Musée de la Civilisation), nejlepšího muzea ve městě, jehož vynikající trvalé expozice o historii obyvatel Québecu jsou pravidelně doplňovány střídajícími se výstavami zaměřenými na umění a kulturu.

 

Odpoledne

Jako ideální zakončení víkendu v Québecu, a také abyste si odtud mohli odvézt pár suvenýrů, se vydejte na poklidnou odpolední procházku po ulici Rue St-Paul lemované butiky. Ta rovněž představuje ráj pro milovníky starožitností a sídlí zde obchodníci, jako je Le Rendez-Vous du Collectionneur, u kterého najdete objevy z celé provincie Québec. Na téže ulici si v optice Les Branches Lunetterie můžete zakoupit originální obroučky brýlí od quebeckých návrhářů nebo v prodejně Candeur levandulová mýdla s vyraženým motivem lilií. Mezi obchody se ukrývá Café St-Malo, kouzelné bistro, kde dostanete vynikající moules marinière, mušle s česnekem, petrželí a bílým vínem. V jiném případě se můžete zdržet na odpolední svačinu v Marché du Vieux-Port, kryté nábřežní tržnici, kde seženete vše od čerstvého bobulovitého ovoce sklizeného na nedalekém ostrově Île d’Orléans přes „řemeslného“ uzeného lososa až po La Fromagère s obrovským výběrem sýrů ve francouzském stylu a vyrobených v Québecu. 

Akční nabídka ubytování zde