Quebec a Quebec City v Kanadě

Quebec a Quebec City v Kanadě 1

Stylová města, krásná krajina a vstřícní lidé, vášnivě hrdí na své kulturní dědictví: Québec představuje severoamericko-francouzský mix, který je v každém případě lákavý. Největší kanadská provincie zahrnuje velké úseky pustých hor, pobřeží o délce 13 323 km, zející kaňony a skalnaté fjordy. Vzrušující pohledy najdete na každém kroku, když budete prozkoumávat převážně francouzsky hovořící region, kde si můžete zaplavat s velrybami běluhami severními v NP Saguenay Fjord, navštívit 400 let staré domy na útesech u silnice Chemin du Roy a zahlédnout stáda sobů caribou potulující se v NP Grands-Jardins. V jiném případě můžete nasednout na kolo a vydat se po Zeleném okruhu, rozsáhlé síti cyklostezek (5000 km), které Vás zavedou do pěkných vesnic v oblasti Eastern Townships, kolem břehu jezera Saint-Jean nebo opuštěné železniční trasy v oblasti Laurentidy. Québec je obří vodní park: najdete zde nespočet písčitých pláží a řek, kde si můžete zaplavat, zatímco Řeka sv. Vavřince je magnetem pro kajakáře, kteří mají k dispozici obrovský výběr vodních tras ve vnitrozemí, včetně řeky Bonaventure na poloostrově Gaspé. Vyznavači pěší turistiky naleznou 100 km horských stezek v turistické oblasti Traversée de Charlevoix, nebo se mohou vydat po quebecké části Mezinárodní Appalačské stezky. V zimě lyžaři vyhledávají svahy v Mont Tremblant.

Toužíte spíše po dobrodružství ve městě? Stylový a rušný Montreal představuje lákavou kombinaci lesknoucích se mrakodrapů a historických kamenných čtvrtí, s kosmpolitními okrsky a dynamickou kulturní scénou. V Québec City (UNESCO) můžete navštívit řadu malých podniků s jídlem a módních butiků ukrytých v historických uličkách ze 17. století.

Turistická kancelář: Tourisme Québec provozuje provinční kanceláře Centre Infotouriste de Québec, kde seženete informace, průvodce a mapy Québec City a okolní oblasti. Hlavní kancelář je umístěna naproti hotelu Fairmont Le Château Frontenac. K dispozici jsou rovněž dočasné kanceláře v létě rozmístěnné v okolí. Od poloviny června do začátku září městem projíždějí agenti Tourisme Québec na mopedech, které si můžete zastavit, budete-li potřebovat potřebovat pomoc nebo radu. Kiosk Frontenac na Dufferin Terrace je provozován organizací Parks Canada a nabízí informace o národních historických lokalitách a parcích ve městě a v jeho okolí.

Quebec a Quebec City v Kanadě 2
Château Frontenac

Jak se tam dostat

Letecky

Do Montréalu a Québec City létá národní přepravce Air Canada (AC) a také mezinárodní společnosti. V provozu jsou pravidelné letecké spoje mezi Montréalem a Torontem, Québec City a New Yorkem. Mezi městy na jihu země fungují místní letecké spoje a oblast jezer a parky na severu obsluhují plovákové letouny. 

Letiště: mezinárodní letiště Montreal-Pierre Elliott Trudeau; Quebec City Jean Lesage

Doba letu do Quebec City: z Londýna 9 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z New Yorku 1 hodina 45 minut, z Los Angeles 7 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Toronta 1 hodina 30 minut, ze Sydney 22 hodin (včetně mezipřistání)

Quebec a Quebec City v Kanadě 3
Montreal

Na co se podívat v Quebecu 

Kultura v Montréalu: na Place des Arts naleznete sídlo Montréalského symfonického orchestru (OSM) a několik divadel nabízejících po celý rok drama, hudbu, balet a operu. Zajímavé sbírky vystavuje Muzeum výtvarného umění v Montréalu a Muzeum současného umění v Montréalu.

Cyklistika – Zelený okruh (La Route Verte) se může chlubit více jak 4000 km značených cyklostezek a tras.

Architektura v Montréalu – kosmopolitní Montréal má neobvyklý podzemní svět, sérii nákupních a odpočinkových komplexů, které jsou spojeny stezkami a metrem, a jejich centrum tvoří Place Ville-Marie. K dalším architektonickým atrakcím patří Biodôme (dříve olympijský velodrom, dnes exotické zoo) a pozoruhodné Kanadské centrum architektury.

Starý Montréal (Vieux-Montréal) – historický úsek nábřeží byl pečlivě zrekonstruován a zahrnuje mnoho krásných budov a míst, jako je nám. Place Jacques-Cartier,

Château Ramezay (kdysi rezidence francouzského guvernéra), Notre-Dame-de-Bonsecours (nejstarší kaple ve městě) a Pointe-à-Callière montrealské muzeum archeologie a historie.

Údolí Řeky sv. Vavřince je vhodné pro mírné cyklistické výlety, zatímco kopcovitý region Laurentidy skýtá náročnější terén. Milovníci horské cyklistiky se vydávají do parků a přírodních rezervací, především NP Parc de la Jacques-Cartier a Mont-Sainte-Anne, oba dobře dostupné z Québec City.

Navštivte Zimní karneval pořádaný od konce ledna do poloviny února, který je jedním z největších svého druhu na světě. Představuje vzrušující podívanou s mnoha večírky, koupáním v ledové vodě, závody psích spřežení či sněžných skútrů, ledových paláců a ledových skulptur.

Gaspé v regionu Gaspésie – k jeho hlavním atrakcím patří Rocher Percé („Propíchnutá skála“, mohutný vápencová skála vystupující z Atlantiku), a NP Gaspésie, který se může chlubit stády sobů caribou v krásné krajině s lesy, jezery a potoky.

Lyžování a snowboarding – Québec nabízí vynikající zařízení pro zimní sporty, dlouhou zimní sezonu, spoustu sněhu a asi 80 lyžařských center. Hlavní regiony pro zimní sporty jsou Laurentidy, Eastern Townships a Větší Québec/Charlevoix. Velmi oblíbené je lyžování cross-country, dále jízda na sněžném skútru (snowmobiling), výpravy na sněžnicích, rybaření v ledu a lezení po ledovci.

Ochutnejte lahůdky – v Québecu se koná nespočet festivalů jídla a pití, k nimž patří akce oslavující sklizeň javorového sirupu (od března do poloviny dubna). Javorové farmy (Érablières) a „cukrové přístřešky“ (cabanes à sucre) jsou rozesety po celé provincii. V této době můžete pozorovat sklizeň a ochutnat „javorové toffee“ připravené tak, že se tekutý sirup nalije na čerstvý sníh.

Ostrovy Madeleine – kilometry bílých písečných pláží a spousta odlehlých rybářských vesnic čeká na odvážné cestovatele v souostroví Îles de la Madeleine, 215 km východně od poloostrova Gaspé v Zálivu sv. Vavřince.

Vikingové a geologie – region Duplessis (část větší převážně venkovské oblasti nazývané Côte-Nord) je místem, kde se odehrálo jedno z prvních přistání v Novém světě, když sem dopluli Vikingové kolem roku 1000. Bizarní geologické formace v nedalekém souostroví Mingan si nejlépe prohlédnete ze člunu.

Vodní sporty – pokud jste outdoorový typ, můžete se zde věnovat řadě vodních sportů, od raftingu na divoké vodě (především na řece Rouge River) až po mírnou plavbu ve člunu. V mnoha provinčních a národních parcích je možnost si vypůjčit kanoi, kajak nebo plachetnici (Řeka sv. Vavřince má vynikající vybavení).

Pozorování velryb – od května do října mohou účastníci výletů za pozorováním velryb v Řece sv. Vavřince spatřit až 12 druhů velryb včetně keporkaka. Na začátku března u ostrovů Madeleine (Magdalens) tisíce tuleňů grónských rodí mláďata na ledových krách. Můžete se sem podívat z výšky při letu vrtulníkem, pamatujte však na to, že je to také sezóna kontroverzních lovů tuleňů, takže se můžete setkat s lovci nebo s aktivisty.

Divoký západní Québec – region Outaouais na západě Québecu nedaleko metropole Ottawy je lokalitou s „vzdušnými parky“, kde se můžete (po lávkách) procházet korunami stromů nebo jimi svištět na zipline, provozovat rafting na divoké vodě, prozkoumávat jeskyně, skákat bungee jumping, navštívit Gatineau Park a Omega Park, a také jeden z největších srubů na světě (dnes hotel Fairmont Le Château Montebello 4* – akční nabídka zde).

Quebec a Quebec City v Kanadě 4
ulice starého Quebec City

Na co se podívat v Quebec City

Pro Québec City jsou charakteristické staré městské hradby a zelené měděné střechy. Metropole provincie je jediné opevněné město v Severní Americe severně od Mexika a patří k nejvíce „evropským“ městům na kontinentu: 95 % obyvatel zde hovoří francouzsky. Je na seznamu památek UNESCO Site a v roce 2008 oslavilo své 400. výročí.

Horní město (Vieux-Québec-Haute-Ville) – můžete se procházet kamennými ulicemi a stinnými náměstími v Horním městě, kde spatříte pěknou architekturu z 18. a 19. století, především na Place D’Armes, a samozřejmě ikonický hotel Fairmont Le Château Frontenac. Aktivnější turisté mohou zdolat 310 dřevěných schodů k Citadele (La Citadelle de Québec), která nabízí fantastické výhledy přes řeku. Horní město s Château Frontenac je jednou z hlavních atrakcí Quebec City. Hotel byl vybudován v roce 1893, ale věž, která mu dává jeho charakteristickou podobu, byla doplněna až ve 20. letech 20. století. Ikonická budova stojí mezi Place d’Armes (centrální náměstí s gotickou fontánou) a Dufferin Terrace (široký dřevěný chodník skýtající fantastický výhled na čtvrt Ville de Lévis na protějším břehu). 

Château Frontenac 5* – akční nabídka zde 

Obdivujte vitrážová okna v Dolním městě (Vieux-Québec-Basse-Ville), labyrintu ulic ze 17. století kolem Place Royale. Bazilika Notre-Dame de Québec ukrývá jedinečnou sbírku umění. Dolní město je nejstarší část starého Quebecu s úzkými ulicemi mezi hradbami Horního města a Starým přístavem, přičemž s Horním městem je spojeno lanovkou, krkolomnými schody a strmou ulicí Côte de la Montagne. V samém centru leží nám. Place Royale pečlivě zrekonstruované do své dřívější podoby, s domy ze 17. a 18. století obklopujícími někdejší tržiště. Historická budova Maison Chevalier přináší rekonstrukce scén z domácího života v 17. století. O blok dále najdete rue du Petit Champlain, rušnou romantickou ulici plnou obchodů a restaurací.

Perfektní víkend v Quebec City