Poprvé v Montrealu: co dělat ve „Městě svatých“

Poprvé v Montrealu: co dělat ve „Městě svatých“ 1

Odvážný, nestydatý a krásný, to vše je Montréal, který jako by byl tvořen dvěma světy: vzrušení a energie Nového světa se zde setkávají se starosvětským půvabem a elegancí. Můžete si vybrat to nejlepší z obou, zatímco budete popíjet café au lait ve venkovní kavárně v pařížském stylu. Montréal je kanadský v původním smyslu a až ke své podstatě, s úpravnými městskými ulicemi a úseky divoké zeleně, a představuje centrum quebecké kultury, které leží jako izolovaný ostrov uprostřed obrovského oceánu anglicky mluvící Severní Ameriky.

Odhalte jednotlivé vrstvy identity města a ochutnejte zdejší jedinečnou kuchyni, procházejte se historickými ulicemi starého Montréalu a uvažujte přitom, jak se koloniální francouzské vlivy odrazily ve zdejších nákladných kostelech a rozsáhlých úsecích pestrých řadových domů. Až zapadne slunce, Montréal pro Vás bude mít další eso v rukávu: pestrý a divoký noční život, jaký jinde nemá obdoby. Od vzkvétajícího okrsku gayů až po bující scénu indie music a nabitý program letních festivalů, nemluvě o spoustě barů, klubů a hospod, které ožívají po setmění, Montréal je rájem pro milovníky požitků všeho druhu. 

Kanadské národní parky 

Statistika:

  • Počet obyvatel: 1,6 mil.
  • Počet návštěvníků ročně: asi 8,4 mil.
  • Jazyk: především francouzština, ale také angličtina
  • Denní rozpočet: 200 CAD při ubytování v hotelu střední třídy se stravou v restauracích
  • Vzdálenost od Toronta: 543,2 km
  • Doba cesty z/do Toronta: asi 5,5 hodin
  • Nejlepší doba k návštěvě: červen-srpen 
  • Počet ulic v Montréalu pojmenovaných po světcích: 152 


Okrsky

Centrum města 

Centrum města (Downtown) je kosmopolitní oblast, kde se setkává obchodní okrsek s nákupními centry, s rušnými restauracemi a s pár působivými turistickými atrakcemi. Milovníci kultury, kteří si chtějí prohlédnout kanadské a quebecké umění, zde mají dvě dobré možnosti: tradiční a klasická díla naleznou v Muzeu krásného umění (Musée des Beaux-Arts) a špičková moderní díla v Muzeu současného umění (Musée d’Art Contemporain). McGillova univerzita stará téměř dvě staletí let zve návštěvníky, aby se prošli po jeho dobře udržovaném campusu, obdivovali úhlednou přehlídku viktoriánských budov s věžičkami a působivý seznam absolventů, kam patří např. hudebník Leonard Cohen a herec William Shatner. Vydejte se jižním směrem na širokou třídu McGill College Avenue, kolem skulptury Nasvícený dav (Illuminated Crowd) až k ulici Rue St. Catherine, hlavnímu obchodnímu koridoru ve městě. Jděte na východ, na rušném hlavním tahu St. Laurent zahněte na jih a vstupte do Čínské čtvrti (Chinatown), anebo pokračuje až na samý východ do Village, montréalského okrsku gayů. Seznámit se s proslulým nočním životem města můžete ve střešním komplexu Sky Pub & Club, který nabízí také vířivku a bazén, nebo se podívat na divokou drag show v Cabaretu Mado.

 

Okrsky Plateau a Mile End

Umělci, učenci i alternativní typy zaplňují příjemný okrsek, kde se rozprostírá pýcha a radost města, rozlehlý park Parc du Mont Royal. Vyhraďte si den na jeho průzkum, včetně Lac des Castors („Bobřího jezera“, kde se v zimě bruslí) na jeho vrcholku a panoramické vyhlídky Kondiaronk Lookout. Pokud zrovna bude neděle, můžete se jít podívat na bubeníky a tanečníky v hippie koutku „Tam-Tam“ v severovýchodní části parku nedaleko památníku George Étienne Cartiera. Den pak zakončete procházkou zelení a večeří v bistru nebo v malém podniku osvětleném svíčkami. Můžete ochutnat husí játra (foie gras) ve všech představitelných podobách spolu s dalšími místními lahůdkami v restauraci Au Pied de Cochon. Pokud toužíte po více francouzském stylu a šarmu, dobrou volbou bude restaurace L´Express. Abyste poznali také kulinářské vlivy jiného druhu, vydejte se do renomovaného uzenářství Schwartz’s nebo k montréalskému uznávanému výrobci pečiva St. Viateur Bagel, který má otevřeno 24 hodin denně.  

 

Malá Itálie  

Při procházkách po okrsku plném zeleně se posilněte espressem v některém ze sportovních barů, kde můžete nonstop sledovat zápasy italského fotbalu. V této severní části Montréalu budete mít na výběr z mnoho podniků, kde si můžete dát večeři. Pokud toužíte po prostředí tradiční italské restaurace, vydejte se za denními speciály do restaurace Lucca. Nebo se můžete vypravit do ráje příznivců místní produkce, na farmářský trh Marché Jean Talon, kde se budete procházet a vybírat si z francouzského pečiva, řemeslných sýrů, místního vína a uzenin.

 

Starý Montréal

Nádherná zachovalá koloniální architektura, rušná náměstí, řemeslníci a umělci prodávající své zboží a romantické kamenné uličky, to vše naleznete v historické čtvrti Montréalu. Bouřlivé minulosti města se přiblížíte na náměstí Place d’Armes, což je místo, kde se nacházelo koloniální bitevní pole, a kde dnes zde spatříte nejkrásnější historické budovy ve městě včetně novogotické vitrážované baziliky Notre-Dame. Jedná se o centrum luxusních „butikových“ hotelů, kde naleznete ubytování s typickou atmosférou a kde se setkává architektura 19. století se současným pohodlím. Dobrou volbou pro nové návštěvníky je elegantní Hôtel Gault nebo hotel Bonaparte vybavený spoustou starožitností.

 

Olympijský park a okolí  

Pokud s sebou budete mít děti nebo patříte k těm, kteří si chtějí odškrtnout všechny hlavní pamětihodnosti města, naleznete min. čtyři významná místa v Olympijském parku, což je centrum turistického šílenství na východní straně města. Motýli v botanické zahradě Jardin Botanique & Insectarium, tučňáci v Biodômu, vyhlídková dvouúrovňová lanovka na Olympijském stadionu a špičkové světelné a zvukové show v planetáriu Rio Tinto, to vše se zde bude ucházet o Vaši pozornost. A abyste se při svém dni plném zábavy posilnili, projděte si stánky s místními potravinami v krásné secesní tržnici Marché Maisonneuve.

 

Co je potřeba vědět   

Oblečení

Montréal je proslulý svými klimatickými extrémy: v době zimy, když teplota poklesne hluboko pod nulu, budete potřebovat teplou bundu, šálu, čepici a rukavice. Nezapomeňte ani na zimní obuv, protože sněhové srážky mohou být nemilosrdné. Letní měsíce zase přinášejí horko a vlhko, takže i v kraťasech a tričku Vám bude nepříjemně dusno. Pamatujte také na to, že obyvatelé Montréalu si potrpí na módu a např. Vás nepustí do mnoho módních klubů, pokud budete mít na nohou sportovní obuv.   

 

Doprava

Kvůli závratně vysokým poplatkům za parkování je řízení auta ve městě velmi drahá záležitost, a kvůli nespočtu jednosměrných ulic a výhradně francouzskému značení přímo stresující. Proto zůstaňte u cestování taxi, které si můžete zastavit přímo na ulici, a při placení dejte min. 10% spropitné. Také můžete využít rozsáhlý systém autobusové dopravy a metra.

 

Etiketa  

Montréal není jediné dvojjazyčné město v Kanadě, avšak pouze zde uslyšíte oba jazyky stejnou měrou. Když se budete držet hlavních pamětihodností a restaurací a hotelů v centru, bez problémů se domluvíte anglicky. Pokud však umíte trochu francouzsky, využijte příležitosti a mluvte: snaha se zde cení, i když třeba umíte jen základní fráze.    

 

Rezervace předem  

V letních měsících od června do září nemine den, kdy by se ve městě nekonal nějaký festival. Pokud se sem plánujete vydat v této době, a především pokud budete chtít ubytování blízko dění, je potřeba si vše rezervovat měsíce dopředu. Hotely ve starém Montréalu a v Centru (Downtown) se zaplní jako první, a to rychle. 

Akční nabídka ubytování zde