Pěší túry v Kalifornii

Pěší túry v Kalifornii 1

Yosemite Falls Trail: túra k nejvyššímu vodopádu Severní Ameriky

Je to jedna z nejlepších pěších tras v Yosemitském národním parku, která nabízí pohledy zblízka na nejpozoruhodnější vodopády parku, a také panoramatické vyhlídky na dno údolí. Skládá ze dvou částí; po sečtení obou je Yosemite Falls Trail okružní trasa o délce 14,5 km. První část je úsek o délce 1,6 km ke Columbia Rock, což je středně náročná trasa po serpentinové stezce s převýšením 305 m. Výhledy od Columbia Rock sahají přes Yosemitské údolí k vrcholu Half Dome v dálce. Pokud byste nechtěli podnikat druhou část trasy, jen tato první znamená okružní túru o délce 3,2 km, na kterou budete potřebovat 2-3 hodiny. Druhá část trasy nahoru k vodopádům Yosemite Falls je náročnější; okružní túra je namáhavá a zahrnuje převýšení 823 m, přičemž vede skalnatým terénem a po strmých schodech na svazích. Na druhou část od Columbia Rock budete potřebovat dalších 6-8 hodin. Trasa Yosemite Falls Trail vede velmi blízko vodopádů Yosemite Falls, takže hikeři často cítí vodní tříšť nesoucí se od vodopádu. Po dosažení vrcholu náročné stezky budete oslněni rozsáhlými výhledy na celé Yosemitské údolí. Nejvhodnější doba pro pěší túru po této trase je jaro, kdy jsou vodopády nejmohutnější. Do srpna se hladina vody sníží a na podzim jsou nejméně zajímavé. V létě je potřeba se vydat na cestu brzy ráno, protože v poledne zde může být velmi horko a horní část trasy je nezastíněná. Na jaře a na podzim je potřeba zvážit délku celé okružní trasy a dobu západu slunce; v každém případě vyrazte brzy, abyste stihli trasu dokončit za denního světla.

Kalifornie – pestrý stát za západním pobřeží

Výstup na horu Mount Shasta

Majestátní hora Mount Shasta se zasněženým vrcholem patří k nejinspirativnějším místům, kam se můžete v Kalifornii vydat na túru. Mnoho lidí navštěvuje Mount Shasta v rámci duchovních zážitků v přírodě. Vyznavači outdoorových aktivit sem přicházejí, aby zdolali vrchol hory. Na Mount Shasta se přitom nachází spousta pěších turistických tras, které jsou vhodné i pro průměrné turisty. Oblíbená je trasa Gray Butte Trail. Její začátek leží v nadmořské výšce 2133 m a při středně náročné okružní túře o délce 5,6 km překonáte převýšení 228 m a zabere Vám asi 3 hodiny. Stezka začíná na parkovišti kempu Panther Meadows Campground, vede přes rozsáhlou travnatou Lower Panther Meadow a pokračuje nahoru vzrostlým jedlovým lesem (jedle nádherná). V místě, kde se větví, vede pravá stezka nahoru přes les vonících jedlovců Mertensových. Pokračuje kolem nižního vrcholu Lower Peak k vyššímu Upper Peak of Gray Butte, přičemž na několika místech nabízí nádherné panoramatické výhledy. Trasa je přístupná pouze v létě a na začátku podzimu, od konce června do konce října.

Nejlepší zážitky z Kalifornie

McWay Waterfall Trail: trasa kolem ikonických vodopádů

K nejvíce fotografovanému místu v Big Suru vede pěší trasa ve Státním parku Julia Pfeiffer Burns. Park, který byl pojmenován byla po ženě-průkopnici, která na přelomu 19. a 20. století v oblasti Big Sur vlastnila ranč, se táhne podél hornatého pobřeží se zalesněnými hřebeny vysokými přes 900 m, které dramaticky spadají dolů k Tichému oceánu. SP Julia Pfeiffer Burns má 2 vedlejší kempy, které patří k nejlepším v oblasti Big Sur. Stezka  McWay Waterfall Trail nabízí krátkou túru k vyhlídce na vodopád McWay Waterfall. I přes velkolepost zdejší scenérie je trasa nenáročná a krátká. Okružní túra, nebo spíš procházka, je dlouhá jen necelý 1 km a zabere Vám asi 30 minut. Vyhlídka skýtá skvělý pohled na 24 m vysoký vodopád McWay Waterfall, který se řítí z kolmé žulové skály na písčitou pláž v kryté zátoce. Turisté zde mohou strávit více času obdivováním vodopádu a výhledů na oceán místo chození samotného. Z vyhlídky je také možné dobře pozorovat velryby v období jejich migrace.

 

Sea Lion Point Trail v Point Lobos

Trasa  Sea Lion Point Trail nadchne milovníky přírody, kteří ocení zdejší mořský život a vyhlídky na oceán. Krátká nenáročná okružní trasa o délce necelý 1 km je mimořádně scénicky zajímavá část Státní rezervace Point Lobos v Carmelu. Pěkná pobřežní vesnice Carmel leží hodinu cesty autem  od Santa Cruz, další oblasti (se stejnojmenným městem) s krásnými trasami pro pěší túry. Stezka Sea Lion Point Trail, vinoucí se kolem klidných zátok a skalnatých útesů, na které útočí vlny oceánu, umožňuje hikerům spatřit lachtany vyhřívající se na skalách u pobřeží. Stezka rovněž prochází kolem zátok Headland Cove a Sea Lion Cove a dalších tichých malých zátok, kde plavou tuleni a mořské vydry v chráněných vodách. Pokud se budete chtít na tato zvířata podívat z větší blízkosti, je možné sejít po schodišti, které skýtá přístup k zátokám. Při scházení dolů však buďte opatrní, nechoďte k okrajům a dávejte pozor na nečekané vlny.

 

Stezka James Irvine Trail ve státním parku Prairie Creek Redwoods

Některé z nejvyšších a nejstarších stromů světa mohou turisté obdivovat ve Státním parku Prairie Creek Redwoods, který spadá pod Redwood National and State Parks v severní Kalifornii. Háje starých pobřežních sekvojí pocházejí z pravěkého lesa, který zde rostl v dobách, kdy se po Zemi procházeli dinosauři. Nejlepší z tras pro pěší túry v NP Redwood je 16 km dlouhá okružní James Irvine Trail ve SP Prairie Creek Redwoods, která nabízí rozmanité a majestátní scenérie. Středně obtížná trasa se vine hustým sekvojovým lesem, kolem svahů kopců, hřebenů a přes údolí. Pokud nebudete chtít  absolvovat celou trasu, stačí jít jen asi kilometr či dva a zase zpátky – tak budete moct poznat velkolepou mohutnost obřích sekvojí a příjemný stín pod jejich korunami. Na konci trasy James Irvine Trail se stezka spojuje s kratší (necelý 1 km) stezkou Fern Canyon Trail, která vede na pláž. V kaňonu roste 7 různých typů kapradin (fern). Hustá vegetace absorbuje zvuky a dává pocit klidu a míru. Je zde naprosto ticho kromě zpěvu ptáků, zurčení potoka a vln oceánu narážejících na pobřeží v dálce. Kaňon Fern Canyon je natolik pozoruhodný, že si ho vybrali hollywoodští režiséři jako pozadí pro scény ve filmu Jurský park. Ve skutečnosti zde stromy příbuzné dnešním pobřežním sekvojím rostly už před 160 miliony let v jurském (křídovém) období.

 

Boy Scout Tree Trail v Národním parku Redwoods

Na severu Kalifornie nedaleko hranice Oregonu se nachází Státní park Jedediah Smith Redwoods, který také spadá pod Redwood National and State Parks. Místa, kterými budete v SP Jedediah Smith Redwoods procházet, skýtají úžasný pocit, že jste se ocitli daleko mimo městské prostředí. Středně náročná trasa Boy Scout Tree Trail (okruh 9 km) je jedna z nejlepších a vede přes prastarý sekvojový les. Trasa je obecně snadná, kromě pár míst s ostrými serpentinami a strmými sklony. Na tuto stezku budete potřebovat asi půl dne, abyste mohli obdivovat hustý baldachýn obřích stromů. Odbočka dlouhá asi 4 km Vás zavede ke 2000 let staré dvojité sekvoji pojmenované Boy Scout Tree (objevil ji totiž vedoucí chlapeckého skautského oddílu). Stezka končí u malebných vodopádů Fern Falls, a pak se vrátíte zpátky na místo, odkud jste vyšli.  

 

Stezky Lost Palms Oasis a 49 Palms Trails v Národním parku Joshua Tree

NP Joshua Tree se nachází v drsné pusté Mohavské poušti, která je jednou z kalifornských pouští. Park je známý především jukou krátkolistou (stromy, které mu daly jméno), nabízí však také několik zajímavých tras, které procházejí palmovými oázami. Lost Palms Oasis Trail je středně náročná okružní trasa dlouhá 11,5 km, která vede přes kaňon se zelenými palmami a jezírky s vodou. Trasa končí v kempu Cottonwood Campground, který nabízí prostor pro pikniky a pitnou vodu. Stezka 49 Palms Oasis Trail je středně obtížný okruh dlouhý 4,8 km, který odmění turisty sladkovodními jezírky ve stínu palem. Trasa zahrnuje převýšení o 91 m, takže vyžaduje, abyste byli v dobré kondici; výstup je obtížný především kvůli pouštnímu horku.

 

Runyon Canyon Park v Los Angeles

Runyon Canyon Park je skrytý klenot přímo v centru Los Angeles, města, jehož obyvatelé chodí pěšky jen zřídka. Park o rozloze 130 akrů leží jen dva bloky od Hollywood Boulevard, většina turistů o něm ale neví. Místní lidé sem hodí za čerstvým vzduchem, cvičením a na procházky se psy. Park Runyon Canyon nabízí několik různých stezek, všechny s krásným výhledem na skalnatou krajinu kolem a na město LA. Z některých míst je možné zahlédnout i Tichý oceán a ostrov Santa Catalina v dálce. Turisté by se v LA měli podívat také do Griffith Parku, který nabízí skvělé pěší stezky přímo ve městě.

Kde: 2000 North Fuller Ave, Los Angeles, California, USA

Prohlídky filmových studií v LA

Solstice Canyon Trail v Malibu

Nedaleko pobřeží ve městě Malibu, které představuje skvělý cíl pro jednodenní výlet z Los Angeles, se nachází trasa Solstice Canyon Trail skýtající především klid a krásu. Trasa je součástí Národní rekreační oblasti Santa Monica Mountains, která byly v historii významným místem domorodých Čumačů. Solstice Canyon Trail patří k nejoblíbenějším pěším turistickým stezkám v jižní Kalifornii, a také k nejlepším místům v pohoří Santa Monica Mountains, kam se můžete vydat obdivovat přírodu. Okružní trasa o délce 3,2 km začíná na parkovišti a vine se kolem potoka, dubovými háji a pobřežními křovinami. Přitom nabízí fantastické výhledy na dramatické kaňony, hory porostlé pelyňkem a tmavě modrý Pacifik. Protože se nachází blízko pláží v Malibu, bývá zde o víkendech plno. Přesto si Solstice Canyon Trail uchovává dojem samoty a představujte klidné úročišě pro únik z rušného městského života v jižní Kalifornii.

Kde: 3455 Solstice Canyon Road, Malibu, California, USA

 

Pomo Canyon Trail až k Shell Beach v Sonoma County

Pobřežní scenérii patřící k nejúžasnějším v Kalifornii najdete v okrese Sonoma County, 120 km (asi 2 hodiny autem) od San Francisca. Pomo Canyon Trail ve Státním parku Sonoma Coast, středně náročná trasa o délce 5,6 km, překračuje rozmanitou krajinu: nejprve šplhá nahoru zeleným sekvojovým lesem a pak pokračuje po zalesněném hřebenu s úžasnými vyhlídkami na Tichý oceán. Stezka se vine kolem zelených pastvin s pestrými květinami a přes několik malebných potůčků. Ke konci se trasa spojuje se starou silnicí, která klesá dolů k Highway 1. Od dálnice je to je kousek přes mysy na písečnou pláž Shell Beach. Poté, co strávíte nějaký čas na pláži, zamiřte zpátky na začátek stezky Pomo Canyon Trail, čímž dokončíte okruh o délce 11,3 km. V jiném případě je možné se vydat v opačném směru a začít z parkoviště u Shell Beach (místo z kempu Pomo Canyon Campground). Oblast severně od San Francisca (okresy Marin County a Sonoma County) je známá svou krásnou přírodní scenérii a úžasnými trasami pro pěší turistiku. Stojí za to prozkoumat také další skvělé stezky v blízkosti San Francisca.

 

Velký výstup na vrchol Mount Whitney

Mount Whitney (4418 m), která se tyčí vysoko nad všemi ostatními horami v kalifornské pohoří Sierra Nevada, je nejvyšší vrchol ve všech 48 níže položených amerických státech. Nachází se v NP Sequoia & Kings Canyon a je to jižní konečný bod trasy John Muir Trail, která byla pojmenována po slavném přírodovědci a obhájci ochrany divoké přírody. Velkolepý výstup na horu vyžaduje výbornou kondici včetně výškové aklimatizace. Hikeři musí vyrazit na cestu ještě před svítáním, aby okružní trasu zvládli v jednom dni. Nejpřímější stezka na vrchol je trasa o délce 17,7 km (35 km tam a zpátky) od Mount Whitney Portal (přístupové místo na horu) nacházející se 21 km na západ od města Lone Pine. Začátek stezky je ve výšce 2548 m, takže túra k vrcholu zahrnuje náročný nárůst převýšení o 1829 m. Mount Whitney Portal je napojen také ba známou trasu Pacific Crest Trail („Pacifická hřebenovka“). Tato trasa patří k fyzicky nejnáročnějším jednodenním túrám v rámci Pacific Crest Trail. Hikeři musí vyrazit na cestu kolem 5 hodin ráno, aby zvládli celou okružní túru (vyžadující 12-14 hodin) za denního světla. Trasa vede hluboko do divočiny v parku a nabízí přitom senzační výhledy. Pěší túra nevyžaduje speciální technické znalosti, pokud se na ni vydáte v době od poloviny července do začátku října. Na jaře a na začátku podzimu je však nutné ovládat horolezecké techniky a být vybaven cepíny a mačkami.   

 

Lost Coast Trail: extrémní outdoorové dobrodružství

Lost Coast Trail nabízí vzácný pohled na nejdrsnější a nejodlehlejší pobřežní divočinu v severní Kalifornii. Trasa o délce 55 km se táhne podél Tichého oceánu v okrese Humboldt County mezi prastarými sekvojemi, několik hodin cesty na sever od města Mendocino. Dobrodružství vyhledávající vyznavači outdoorových aktivit jsou jediní, kdo se po stezce Lost Coast Trail vydává – vyžaduje totiž kompletní turistickou expedici a zabere 3-4 dny. Před cestou je potřeba pokročilá příprava, a také je dobré s sebou mít graf přílivů a odlivů: některé úseky trasy při přílivu zmizí pod vodou (na což odkazuje název stezky Lost Coast – Ztracené pobřeží). Severní část trasy Lost Coast Trail o délce 40 km vede mezi plážemi Mattole Beach a Black Sands Beach v chráněné oblasti King Range National Conservation Area. Tato část zahrnuje cestu po pobřežních plážích, překračování potoků a přílivových jezírek a cestu kolem skalnatých oceánských útesů. Řada míst nabízí panoramatické výhledy na pobřeží. Severní část trasy Lost Coast Trail o délce 14,5 km vede z Hidden Valley k Needle Rock ve SP Sinkyone Wilderness. Tato část vede přes louky, staré sekvojové lesy a horské hřebeny porostlé houštinami. Tichý oceán kolem této trasy má tmavě tyrkysový odstín, takže připomíná tropický ostrov, a krajina kolem je nádherná. Hikeři žasnou nad neuvěřitelnou scénérii s kaňony, přílivovými jezírky, vodopády, plážemi s tmavým pískem a loukami s pestrými květy. Zátoky kolem trasy jsou domovem lachtanů a tuleňů. V období zimy a na začátku jara je možné zahlédnout plejtvákovce šedé při jejich každoroční migraci. V průběhu roku zase můžete spatřit jeleny wapiti západní toulající se pastvinami. Tato trasa je určena pouze pro pokročilé hikery a vyžaduje turistickou expedici. Stezky jsou strmé a několik úseků při přílivu zaplavuje voda. Hikeři proto musí znát čas přílivů (probíhají dvakrát denně), aby se v té době vyhnuli některým úsekům pláže.  

Akční nabídka ubytování zde