5 věcí, které byste teď měli udělat, abyste zahrádku připravili na jaro

5 věcí, které byste teď měli udělat, abyste zahrádku připravili na jaro 1

Únor je skvělý čas na vytvoření seznamu toho, co je potřeba udělat na Vaší zahrádce, než přijde jaro. Můžeme Vám doporučit např. zamést listí, připravit si zahradnické nářadí, uklidit kůlnu, založit kompost nebo opravit plot. Všechny tyto práce je samozřejmě potřeba udělat, ale jsou tu také další zábavnější věci, na které se chceme v tuto chvíli zaměřit.

Místo na „domácí práce“ je vždy lepší myslet na krásné věci, když jde o nápady pro moderní zahrádku. Uvádíme tedy, co můžete v tuto chvíli na své zahradě zasadit, jak plánovat okraje ve stylu designérů a jaký druh nádob na pěstování zvolit, abyste vytvořili co nejlepší celkový efekt. Stejně tak jako konečně založit odkládanou zeleninovou zahrádku a dát venkovnímu vybavení barevnou proměnu pomocí nejnovějšího odstínu nátěru pro rok 2022. Vše spočívá v plánování, takže naše tipy považujte za výchozí body pro veškerou inspiraci, abyste svou zahrádku připravili na jaro.

Začínáme s kompostováním

Vyberte si rostliny se snadným pěstováním

Pokud chcete okamžitý barevný efekt, podívejte se online a hledat inspiraci v katalozích rostlin. Vyberte si nenáročné rostliny, které mohou jít na zahradu hned, a jakmile se oteplí, porostou samy. Kompaktní táhnoucí se clematis (plamének) Ovation ideální pro pěstování v květináči, kde může přepadat přes okraje, nabídne v dubnu spoustu krémově bílých květů se zářivě limetkově zeleným středem. Když květy zvadnou, jsou nahrazeny nádhernými načechranými semínky. Pro spoustu nádherně fialových květů až do letního léta zvolte erysimum Bowles Mauve. Dodá krásnou barvu, která pozvedne Vaši jarní zahradu. A když odstraníte odkvetlé hlavy, na podzim budete mít další várku! Pro okamžitou dávku limetkově zelené, což je dnes jeden z klíčových trendů, těžko něco předčí okrasnou euphorbii (pryšec). Od února bujně poroste a svým atraktivním olistěním a květy rozzáří každý kout. Je nenáročná na péči a nevyžaduje prořezávání, navíc se po roce nebo dvou rozroste do atraktivních shluků. A komu by se nelíbila sněhově bílá hortenzie Annabelle? Obří shluky květů zasazené na zahradě nebo ve velkém květináči vytvářejí atraktivní vzhled po celé měsíce a ani neslehnou. Na květy si budete muset počkat do června, ale listy mezitím jsou opravdu pěkné.

 

Osvěžte nehezké okraje

Je čas přemýšlet o modernizaci omšelého plotu nebo natření zdi, takže proč se nerozhodnout pro něco svěžího, nějaký trendy odstín?  Oficiální barvou katalogu Pantone pro rok 2022 je fialová Very Peri, která je už teď velkým trendem v interiérech. Spadá někam mezi fialovou a modrou a vytváří poutavý prvek moderní barvy. Pokud jste spokojeni s barvou Vašeho plotu nebo zdi, ale myslíte si, že by jim prospělo rychlé oživení, co takhle pověsit moderní mřížoví jako další barevný prvek? Použijete jej pak k zavěšení nádob s rostlnami, co je další velký aktuální trend. Nebo si vyberte panely s moderním vzhledem, které lze velikostí přizpůsobit, a existují se v řadě barev. Alternativně můžete místo nich použít starou dřevěnou paletu – stačí se podívat do kontejneru ve Vašem okolí. Vyzkoušejte zářivou Purple Rain Wood Paint od Thorndown, čímž se přiblížíte vzhledu odstínu Very Peri a může moderně vylepšit Vaši předzahrádku.

 

Vyměňte nádoby na pěstování

Kontejnerová výsadba je ústředním bodem malých prostor, jako jsou balkony, terasy, střešní zahrady a dvory. Je to příležitost každý rok trochu přetvořit svůj venkovní prostor. Díky snadno proveditelným schématům výsadby v nádobách můžete svoji zahradu okamžitě osvěžit pestrou přehlídkou rostlin. I když jste loni na podzim zapomněli zasadit cibulky, nevadí, protože nyní můžete v zahradním centru sehnat rostliny, které fungují stejně dobře na ať už na zápraží, na terase a zahradním podiu. Kontejnerové zahradničení je skvělý způsob, jak uvítat jaro a po zimním chladu se vrátit zpět k zahradničení. Je to ideální práce na pár hodin na zahradě, když vyjde slunce. Chcete-li dosáhnout optimálních výsledků, ať už jde o květináče nebo to, co je v nich, držte se 2 nebo 3 barev a stylů, které se vzájemně doplňují. Sladěné květináče osázené výběrem okrasných trav vždy vypadají úžasně. Zaměřte se na největší nádoby, které můžete najít, abyste učinili „prohlášení“. Kromě toho, že vypadají stylověji, vyžadují méně údržby, takže je to oboustranně výhodné.

10 praktických dárků pro zahrádkáře

Naplánujte letní schéma  

Moderní okraje zahrady jsou ústředním bodem každé dobře naplánované zahrádky a přitahují oko příjemnou kombinací barev, tvarů a textur. Všechno ale závisí na plánování a přemýšlení dopředu, takže není lepší čas se do toho pustit, než teď. Jednoduchý trik, jak dosáhnout stylových výsledků, je kupovat několik kusů od každé rostliny, abyste zaplnili místo – nikoli jen jednu. Pokud najdete něco, co se Vám líbí, opakujte výsadbu, abyste vytvořili pocit uniformity. Vyzkoušejte vysoké rostliny, jako je fenykl vepředu, abyste vytvořili efekt podobný závoji. Přidání stálezelených rostlin poskytuje celoroční zajímavost a strukturu. I ten nejmenší prostor ve městě lze proměnit v zahradu přidáním dřeva a ptačích koupátek na okraje, a také výběrem správných rostlin, jako jsou náprstníky a levandule, protože jsou magnetem pro včely hledající nektar.

 

Založte zeleninovou zahrádku   

Tohle může být pro Vás rok, kdy proniknete do umění pěstování vlastní zeleniny. Pěstování vlastních čerstvých organických produktů je dobře realizovatelné. Začněte objednávat z katalogů semen, protože některé druhy zeleninových semen můžete zasít již nyní, buď uvnitř na teplém okenním parapetu, nebo venku pod zvony nebo zahradní textilií. Na parapetech můžete vypěstovat ze semen rajčata, papriku a chilli, ale doma lze také zasadit brambory. Některé druhy zeleniny můžete zasít i venku, pokud jsou vhodné podmínky. Patří sem červená řepa, hrášek, špenát, cibule a česnek. Tímto způsobem získáte řadu zeleniny, které můžete očekávat přes jaro až do léta. Trik spočívá v pěstování malého množství různých plodin, které nabízejí velké výsledky. Vyberte si nekomplikované odrůdy se snadným pěstováním, jako je listový salát a listová zelenina (kapusta, mangold). Pokud je prostoru málo, vysaďte smíšené nádoby se zeleninou a bylinkami nebo použijte vertikální květináče na mřížoví, abyste maximalizovali svůj pěstební prostor. Vhodným řešením by také mohlo být tzv. zahradničení bez kopání. Nezapomeňte si vybrat co nejslunnější a nejchráněnější místo, posaďte se a počkejte, až se výsledky objeví.