ELITNÍ ŠPANĚLSKÁ LEGIE MÁ PROBLÉM, KTERÝ JÍ MŮŽE POKAZIT PRESTIŽ

ELITNÍ ŠPANĚLSKÁ LEGIE MÁ PROBLÉM, KTERÝ JÍ MŮŽE POKAZIT PRESTIŽ 1

Španělská legie, elitní útvar královské armády, byla přepadena zákeřnou obezitou. Nedávná lékařská kontrola její 3000 příslušníků ukázala, že s vysokou nadváhou má problém šest procent legionářů, což je v přepočtu 180 vojáků.

Podle armádních zdrojů se jejich velení rozhodlo přimět vojáky zhubnout pod výstrahou, že se jinak nebudou moci zúčastnit vojenských přehlídek. „Bez zvýšených nároků bychom byli odsouzeni ke ztrátě prestiže,“ citoval z interního dokumentu místní deník El País. Hranici obezity, tedy 30 bodů indexu tělesné hmotnosti BMI, překročil nečekaně vysoký počet lidí.

Podle agentury AFP nejmenovaný vojenský zdroj uvedl, že zatím nehrozí nikomu z vojáků z jednotky přímé propuštění. Předpokládá se, že vyloučení z přehlídek či dalších aktivit, kde by obézní vojáci dělali prestižní jednotce špatnou reklamu, bude dostatečnou motivací pro ty, aby svou tělesnou schránku dobrovolně sami potrápili potřebným fyzickým cvičením. Podle deníku El País se se stejným druhem problému setkává celá španělská armáda, která disponuje pouze malým množstvím posiloven s moderními přístroji. Jednou z příčin zhoršující se kondice bojových sil v zemi je i zvyšující se průměrný věk vojáků. Španělská legie, ve které slouží převážně rodilí Španělé, vznikla před necelými sto lety po vzoru francouzské cizinecké legie.