Růžová pláž Pantai Merah na ostrově Komodo

Růžová pláž Pantai Merah na ostrově Komodo 1

Pantai MerahRůžová pláž je jedna ze sedmi pláží tohoto jména na světě a jeden z mnoha úžasných prvků ostrova, díky kterým oprávněně nese titul Národní div přírody. Pláž má svoji nezvyklou barvu díky mikroskopickým živočichům dírkonošcům (foraminifera), kteří na korálových útesech produkují červený pigment (v místním jazyce se proto nazývá Rudá pláž). Když se maličké úlomky červených korálů smísí s bílým pískem, vznikne světle růžový odstín, který spatříte kolem pobřeží. Kromě samotné Růžové pláže má růžový nádech také pár menších úseků písku ve východní zátoce ostrova.

Komodo leží západně od ostrova Flores v provincii Východní Nusa Tenggara a je jedním ze tří větších a mnoha malých ostrovů, které společně vytvářejí Národní park Komodo.  Známý je především jako domov „komodského draka“, což je varan komodský, největší žijící ještěr, který byl pojmenován podle ostrova.

Udělejte si čas na panoramické výhledy na tyrkysové moře, zelené zvlněné kopce, modré nebe a fascinující růžový písek. Kromě relaxace uprostřed krajiny jako z obrázku nabízí Komodo také další zajímavé aktivity. Až se dosytosti potěšíte nádherným prostředím, můžete se ponořit do vody a objevovat okolní podmořské krásy. Korály z podmořských zahrádek u Růžové pláže jsou ve výborném stavu, zahrnují stovky druhů měkkých i tvrdých korálů, a kromě toho tisíce druhů ryb. Růžová pláž je rájem pro šnorchlaře a začínající potápěče, protože zdejší mělké vody jsou domovem hojnosti druhů.

K vidění je samozřejmě mnohem více, pokud se vydáte hlouběji. Můžete relaxovat a opalovat se na nádherném růžovém písku nebo se věnovat vodním sportům, jako je plavba na kajaku či plavání. Pokud rádi fotografujete, zde budete mít spoustu příležitostí zachycovat nádhernou přírodu ostrova. Nenechte si ujít západy slunce na pláži, které bývají nádherné.

Při tom všem je potřeba pamatovat na pár věcí. Jedná se o neobydlený ostrov, a také o přirozený domov varana komodského. Pokud byste tohoto ještěra zahlédli na pobřeží nebo ve vodě, v každém případě zůstaňte v bezpečné vzdálenosti. Varani výborně plavou a jsou dokonce schopni přeplavat z jednoho ostrova na druhý. Jsou to divoká zvířata, která mohou být lidem nebezpečná, proto se nedoporučuje chodit na pláž bez zkušeného průvodce či správce parku.

 

Jak se tam dostat

Nejlepší trasa do NP Komodo vede přes Bali. Protože Bali patří k nejoblíbenějším destinacím Indonésie, má mimořádně dobré letecké spojení, kdy sem mezinárodní lety z Amsterdamu, Bangkoku, Brisbane, Darwinu, Dillí, Dauhá, Chang-čou, Hongkongu, Kuala Lumpuru, Macaa, Manily, Melbourne, Moskvy, Ósaky, Perthu, Singapuru, Sydney, Tchaj-peje, Tokia a z dalších míst. Domácí lety sem směřují ze všech velkých měst v Indonésie.

Místní aerolinie nabízejí denně lety z Bali do Labuan Bajo malými tryskovými nebo turbovrtulovými letadly, které uvezou 50 cestujících. Město a letiště Labuan Bajo je vstupní branou na ostrov Komodo.

Jakmile budete v Labuan Bajo, můžete pokračovat na Komodo motorovým člunem. Přístav v Labuan Bajo je vzdálen asi 10 minut cesty od letiště. Můžete zakotvit buď přímo na proslulé Růžové pláži, nebo – pokud budete chtít – proplouvat mezi korálovými útesy a mangrovy, zakotvit na jiné straně ostrova, a odtud podniknout 4hodinovou pěší túru na pláž.