Tesla Model S: elektromobil nabitý luxusem

Tesla Model S: elektromobil nabitý luxusem 1

Každou chvíli se v médiích setkáváme s problematikou nebezpečných výfukových plynů a jejich negativním dopadem na životní prostředí. V našem okolí se objevuje stále více akcí, které vyzývají uživatele motorových vozidel vyrazit do práce prostředky hromadné dopravy, či pěšky nebo na kole. Takové akce však pravděpodobně zmizí tak, jak se objevily. Důvod? Vozidlo, které nepotřebuje na svůj pohon žádné fosilní palivo, ale elektřinu. Navíc se v něm budete cítit jako v luxusním autě!

Před pár lety by taková informace byla hudbou budoucnosti, prezentovanou v nějakém sci-fi filmu, dnes je už však realitou. Na trhu kraluje luxusní elektromobil, Tesla Model S. Společnost, překvapila veřejnost, kromě začátku sériové výroby vozidel, bezplatným poskytnutím všech patentů. Generální ředitel Tesla Motors, Elon Musk, si od takového počinu slibuje jakési „šťouchnutí“ do dalších automobilek, aby začali také přemýšlet nad podobným nápadem.

Sedan je nabízen ve třech verzích. Základní verze je poháněna baterií s kapacitou 40 kWh, která při průměrné rychlosti 80 km/h vydrží kolem 257 km na jedno nabití. Střední verze poskytuje baterie s kapacitou 60 kWh, které dokáží na jedno nabití ujet kolem 370 km. Nejvyšší verze ukrývá baterie s kapacitou 83 kWh, na jedno nabití ujede kolem 480 km.

Poskytuje se i speciální variantu Performance, ve které najdete vozidlo s bateriemi s nejvyšší kapacitou, s rychlostí 209 km/h, zrychlením z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy, karoserií s karbonovými doplňky, interiérem s Nappa kůží a dalšími specialitami.

Jelikož vozidlo je elektromobilem a limuzínou zároveň, určitě překvapeni, že cena vozidla se pohybuje okolo 90 000 dolarů. Za takovou cenu však dostanete limuzínu, která se sice nabíjí téměř čtyři hodiny, ale poskytuje ultra- tichou jízdu, nulové emise a luxus v podobě propracovaného interiéru s koženými sedadly, 17- palcovým dotykovým displejem a přístupem na internet. Společnost již pracuje na SUV s názvem Model X, který by na trh měl dorazit v roce 2015.