Pláže, slunce a festivaly: kdy je nejlepší doba pro návštěvu Barbadosu

Pláže, slunce a festivaly: kdy je nejlepší doba pro návštěvu Barbadosu 1

Máte rádi hudbu, kulturu, gastronomii a sport nebo rádi jen tak odpočíváte na krásné pláži v tropickém slunci? V takovém případě Barbados splňuje všechny kolonky a má ještě něco navíc. Zelený tropický ostrov na jižním konci Karibiku nabízí vše, co byste mohli od karibského ostrova očekávat.

Pokud jsou v centru Vašeho zájmu festivaly plné zábavy, najdete jich zde spoustu během hlavní sezóny, která probíhá od poloviny prosince do poloviny dubna. Ale pro ty z turistů, kteří touží po klidnějších zážitcích (a přicházejí sem za bezstarostnými dny strávenými na pláži a poznáváním ostrova svým tempem), jsou ideální dvě přechodová období mimo hlavní sezónu (od poloviny dubna do června a pak po celý listopad), které spojují skvělé počasí s o něco mírnějšími cenami. K velkým atrakcím v místním kalendáři patří mezinárodní motokrosový závod, oslavy karnevalu a kulinářské festivaly, takže se najde něco pro každý vkus i výši rozpočtu. Zde uvádíme nejlepší období pro návštěvu Barbadosu spolu s akcemi, které zde najdete.

 

Hlavní sezóna (polovina prosince–polovina dubna) je nejlepší doba, pokud jde o festivaly a dobré počasí na pláži

Cestovatelé, kteří chtějí uniknout zimnímu chladu na severní polokouli, míří na Barbados za sluncem, pískem a mořem v době od prosince do dubna. Tento nárůst zájmu má za následek dražší lety a zvýšenou konkurenci, když jde o výlety, ubytování a gastronomické zážitky, proto pokud máte něco na srdci, zarezervujte si místo včas, abyste si zajistili místo. Klima bývá o něco chladnější během hlavní sezóny, kdy je mnohem méně vlhkosti než v dusných letních měsících. Jedná se o suché období na Barbadosu, takže je jen velmi malá šance, že Vaši dovolenou přeruší delší liják. Kromě toho se jedná o rušné období s velkými festivaly, jako je Oistins Fish Festival nebo dostihy Sandy Lane Barbados Gold Cup pro dny, kdy nebudete chtít ležet na pláži a užívat si příznivého počasí.

 

Přechodová období mezi sezónami (polovina dubna–červen a listopad) jsou nejlepší dobou pro prohlídky pamětihodností

Ceny spadnou zároveň s tím, jak končí hlavní sezóna, což vytváří vítané příležitosti pro levnější pobyt na ostrově. Barbados má dvě přechodová období, která ohraničují hlavní sezónu v zimě. Od poloviny dubna davy prořídnou a zavládne klid až do července, kdy se rozběhnou aktivity před festivalem Crop Over. Listopad uvádí druhé přechodné období s tím, jak končí období dešťů. V té době jsou ceny nízké a chybějící davy umožňují neuspěchanou prohlídku pamětihodností.

 

Doba mimo turistickou sezónu (červenec–říjen) je nejlepší pro ekonomické cestovatele

Tak jako většina Karibiku má Barbados své období dešťů během letních měsíců, ale deštivé počasí pokračuje téměř až do konce roku. Je to také období hurikánů, které oficiálně trvá od července do listopadu, ale většina bouřkových systémů přejde na sever, takže ostrovu se už roky vyhýbají vážnější problémy. Návštěvníci mohou očekávat nějaké přeháňky, ale obvykle jich není tolik, aby zhatily plány na dovolenou. Teploty ve dne se trvale vznáší nad 30 °C a je dostatek slunce, abyste si mohli užívat pláží. Pokud budete cestovat s omezeným rozpočtem, tato sezóna přináší slevy na všem od letenek po ubytování.

 

Leden je doba chladného vánku a soutěžení na plachetnicích

Nový rok přivítá chladný vánek a dav návštěvníků, které sem přiláká prestižní závod plachetnic Round Barbados Sailing Week, dříve nazývaný Mount Gay Round Barbados Series. Vrcholem je sprint 60 námořních mil (111 km) kolem ostrova, s bednami rumu pro vítěze.

Klíčové akce: oslavy příchodu Nového roku, Round Barbados Sailing Week, Errol Barrow Day.

 

Únor přináší mnoho kulturních akcí a oslav

Barbados oslavuje své bohaté dědictví během temperamentního Holetown Festivalu, který připomíná výročí založení prvního britského sídla na ostrově 17. února 1627. Přehlídka kultury trvající týden zahrnuje koncert steel bandů, pouliční trh, průvody, volbu královny festivalu a spoustu zábavy, jídla a pití.

Klíčové akce: Holetown Festival, Agricultural Festival (Agrofest), Vujaday Music Festival.

 

Březen znamená sezónu koňských dostihů 

Pláže, slunce a festivaly: kdy je nejlepší doba pro návštěvu Barbadosu 2

Od roku 1982 patří dostihy Sandy Lane Barbados Gold Cup k předním událostem v barbadoském (bajanském) kalendáři akcí a k největším závodním setkáním ve východním Karibiku. Žokejové a trenéři zamíří do historické lokality Garrison Savannah v Bridgetownu na závody plnokrevníků mаrquее, které přitahují spoustu zájmu a sázek od místních.

Klíčové akce: Sandy Lane Barbados Gold Cup, Barbados Independent Film Festival.

 

Duben přináší zábavu a festivaly

Pláže, slunce a festivaly: kdy je nejlepší doba pro návštěvu Barbadosu 3

Největší místní festival na Barbadosu Oistins Fish Festival spadá na velikonoční víkend, což je obvykle v dubnu. Rybářská vesnice Oistins na půvabném jižním pobřeží pořádá jedinečnou oslavu na počest místního rybářského průmyslu se soutěží ve vykosťování ryb, šplhání po mastné tyči, hudbou, tancem a samozřejmě spoustou ryb a mořských plodů. Místní speciality, jako jsou grilované létající ryby, cou cou (kukuřičná mouka a okra), rybí kuličky a pudding and souse (naložené vepřové se sladkými bramborami a chlebovníkem) můžete zapít oroseným pivem Banks Beer.

Klíčové akce: předvelikonoční Svatý týden, Oistins Fish Festival, Barbados Reggae Festival, Heroes Day (Den hrdinů).

Karibská kuchyně

Květen uvádí klidnější přechodové období

Davy prořídnou na konci dubna a v květnu, kdy se koná Gospelfest Barbados, jeden z posledních větších festivalů před nepříjemně dusným létem. Gospelový festival je nesportně nejlepší oslavou toho žánru v regionu a přitahuje významné umělce z řady zemí.

Klíčové akce: Gospelfest Barbados, Barbados Celtic Festival, Svátek práce).

 

Červen je začátek období hurikánů  

Letní vedra začínají nabírat na obrátkách v době konání Sol Rally Barbados, největší mezinárodní motoristické události v karibské oblasti. Každoroční silniční rally na asfaltu je tvořeno 24 etapami a je to jeden z „korunních klenotů“ sportovního kalendáře na ostrově. Technicky je pak červen začátkem doby hurikánů, ale jižní Karibik je jimi zasažen přímo jen zřídka.

Klíčové akce: Sol Rally Barbados.

 

Červenec znamená festivalovou explozi barev

Červenec, jeden z nejteplejších měsíců v roce, je také dobou konání nejzářivější události, Crop Over (řekněme karibské „dožínky“, tj. oslavy skončení sklizně), festivalu ve stylu karnevalu, který se slaví už od 17. století. Největší akce na Barbadosu trvá až do srpna, který přináší typicky místní akce, jako je soutěž v kalypso a v soca, skoky J’ouvert, dětský Kiddie Kadooment a show Pic-O-De-Crop, kdy je každoročně korunován Calypso King.

Klíčové akce: Crop Over, Dive Fest Barbados.

Pláže, slunce a festivaly: kdy je nejlepší doba pro návštěvu Barbadosu 4

Srpen přináší závratné finále festivalu Crop Over

První pondělí v srpnu označuje konec Crop Over, ale festival odchází hlučně. Oslavy Grand Kadooment začínají na Národním stadionu na okraji Bridgetownu a táhnou se po Mighty Grynner Highway. Je to vizuálně fantastická exploze pestrého peří, oslnivých ozdob hlavy a body s flitry, kdy tisíce slavících místních procházejí ulicemi za rytmů soca.

Klíčové akce: finále Crop Over, Den emancipace.

 

Září je věnováno kreativnímu umění  

Když jde o talenty z Barbadosu, není to jen Rihanna (ačkoli ta je zde oslavována jako národní poklad). V září začíná Národní festival nezávislosti výtvarného umění (National Independence Festival of Creative Arts) trvající 3 měsíce, který představuje místní talenty v různých disciplínách, jako je tanec, drama, slovo, výtvarné umění, literatura, hudba, kulinářské umění, řemesla, fotografie a film.

Klíčové akce: Národní festival nezávislosti výtvarného umění, Barbados Ninja Throwdown.

 

Říjen je nejlepší doba na popíjení rumu

Barbados bývá považován za místo zrození rumu díky jeho dlouhé historii největšího výrobce cukru na světě. Barbados Food & Rum Festival vždy přiláká místní a mezinárodní šéfkuchaře, odborníky na víno a mixology (barmany) na 4denní gastronomické představení. Od pouličního jídla až po haute cuisine, znalci se scházejí, aby zažili dokonalé spojení místního rumu a bajanské  kuchyně.

Klíčové akce: Barbados Food & Rum Festival, Barbados Jazz Excursion and Golf Tournament, Barbados National Triathlon.

Tekutý poklad vylovený z hlubin u Kajmanských ostrovů

Listopad je konec období hurikánů

Doba hurikánů končí tak akorát, aby mohl začít Open Water Festival, přátelská a otevřená 3denní akce plavání v moři. Závody v plavání jsou přístupné lidem všeho věku a úrovně schopností, se vzdálenostmi 1,5 km, 2 km, 3,3 km, 5 km a 10 km. Listopad je také dobou, kdy ostrov slaví svoji nezávislost na Velké Británii (1966) prostřednictvím soutěží, poutí a nasvícením veřejných budov v barvách barbadoské vlajky.

Klíčové akce: Open Water Festival, Lighting Ceremony (Světelný ceremoniál), Den nezávislosti země.

 

Prosinec je ideální pro milovníky opalování a běhání

Kromě pár náhodných přeháněk je teplé, ale svěží prosincové počasí ideální pro trávení dnů na pláži, ale pokud byste si přáli více aktivity, je to také doba konání Run Barbados Marathon. Trasa začíná a končí na Bay Street Esplanade a vine se malebným prostředím Bridgetownu; skutečná zábava ale začíná po závodu v podobě párty probíhající na St Lawrence Gap, východně od Bridgetown u pláže Dover Beach.

Klíčové akce: Run Barbados Marathon, Silvestr.

Akční nabídka ubytování zde