Pobřeží anglického Kentu a jeho atrakce

Pobřeží anglického Kentu a jeho atrakce 1

Na pobřeží Kentu se začíná něco dít. Přestože nabízí písečné pláže, útesy vytvarované mořem, nádherné západy slunce a krásnou viktoriánskou architekturu, působí jihovýchodní roh Anglie poněkud upadajícím dojmem. Dnes zde však najdete také rostoucí komunitu umělců a spoustu nových atrakcí. K hlavním z nich patří vynikající „ústřičné bary“, jeskyně obložená lasturami, vynikající galerie umění a historický tématický park, který byl zrenovován do své původní krásy.

 

Tradiční zábava v parku Dreamland

Vybledlé přímořské město Margate s jeho budovami z 18. století a se širokou pláží s měkkým pískem se rychle mění: přibyla zde galerie Turner Contemporary, retro obchody a prodejny starožitností, ale také zábavní park Dreamland. Historie zdejšího tematického parku je stará téměř 150 let. Uzavřen byl v roce 2003, ale zachránili ho developeři a byl zrenovován pod vedením designérů Wayna a Gerardine Hemingwayových.

Výsledkem je fotografův sem plný pestrobarevných zrenovovaných klasických atrakcí. Je těžké říct, co je zde nejnápadnější, zda radostnost a energie zaměstnanců stylizujících se do 50. let, což jsou především místní z Margate, nebo samotné atrakce, od staré horské dráhy až po „kolotoč“ s otáčejícími se šálky. Dále je zde blyštivé disko na kolečkových bruslích, klasický pinball a hrací automaty, a také fantastický nápaditý hrací koutek pro nejmenší děti. K pravidelným představením patří vystoupení motocyklových kaskadérů na „Stěně smrti“ a zpěváků, kteří dokreslují historii parku prostřednictvím směsky starých popových hitů.  

 

Galerie Turner Contemporary

Turner Contemporary v Margate stojí na místě, kde anglický romantický malíř J.W. Turner kdysi navštěvoval svoji úslužná paní domácí paní Boothvou (později žili v Londýně) a namaloval své slavné západy slunce. Galerie přitom maximálně využívá výhledů, kdy její obrovské obldélníkové okno „rámuje“ nebe a moře jako obraz. Konají se zde skvělé dočasné expozice, ke kterým patří současné umění či práce malířů Pieta Mondriana a Graysona Perryho.

                                                                                                                                     

Shell Grotto – jeskyně s lasturami  

Zřejmě nejkurióznější atrakcí pobřeží Kentu je Shell Grotto v Margate, což je série podzemních chodeb a prostor, které byly objeveny až v roce 1835. Stěny pokrývá více jak 4 miliony lastur poskládaných do ozdobných vzorů, které ve světle viktoriánských lamp získávají světle stříbřitě šedý odstín. Nikdo neví, jak dlouho tu vyzdobená jeskyně už je, někteří si myslí, že i více jak 2000 let, zatímco jiní, že se jedná o podzemní atrakci z 19. století.

 

Ústřice ve Whitstable

Nejblíže Londýnu leží přímořské městečko Whitstable, které je tvořeno malebnou směsicí prkenných domů a plážových přístřešků pastelových barev a má své nesporné kouzlo. Představuje ideální cíl pro jednodenní výlet, kde se můžete procházet kolem moře, dát si jídlo v restauraci Sportsman (s michelinskými hvězdičkami) nebo v restauraci Wheeler’s Oyster Bar, která nabízí rekreantům mořské plody už od roku 1856.

 

Nakupování starožitností  

Nejznámějším moderním „palácem“ v Margate je vícepatrová prodejna RG Scott Furniture Mart – „Emporium všeho starožitného, starého a nezvyklého“. Staré město Margate je skvělým místem pro hledání pokladů, kde seženete vše od retro pinballu až po vycpaná zvířata.

V Broadstairsu se nachází prodejna Fontaine s francouzskými starožitnostmi umístěná v bývalé prádelně.

Také Whitstable je skvělým místem pro „nakupování očima“: zdejší trh se vším starým Whitstable Castle Vintage, Retro & Antique Fair se koná jednou za měsíc – a koná se v hradu!

V Ramsgate, v obloucích u přístavu zaplněných až po střechu, pak seženete nejrůznější poklady, jako je sklo z 60. let, staré hrací automaty nebo plechové hračky.  

 

Botany Bay: skrytá pláž

Kingsgate, tichá předměstská oblast u města Broadstairs, nabízí překvapení na konci cesty. Je jím zátoka Botany Bay, která představovala oblíbený cíl dovolených v 50. letech, s čistou pláží se světlým pískem a v pozadí s mohutnými křídovými útesy, které hledí přes zátoku, doplněné zelení a racky. Fascinující pobřežní jezera se táhnou až do moře a nachází se zde také malý kiosek, který prodává občerstvení, rybářské sítě a dětské hračky. Bývá zde sice rušno, ale když se sem vydáte v polovině týdne, budete mít pláž téměř sami pro sebe.  

 

Retro radovánky v Broadstairs  

Městečko Broadstairs vyniká díky své starobylosti a svéráznosti a zároveň je „svatostánkem“ spisovatele Charlese Dickense, kde téměř každý podnik odkazuje na něco, co s ním souvisí. Spisovatel v Broadstairs trávil dovolenou a napsal zde také části knih Ponurý dům a David Copperfield.

Navštivte Dickensův dům a muzeum, abyste mohli nahlédnout hlouběji.

Broadstairs však zaslouží prohlídku i v případě, že Vás Dickens příliš nezajímá: městečko obklopující příjemnou zátoku nabízí některé dobré podniky s jídlem, jako je restaurace Wyatt & Jones nebo proslulá zmrzlina v podniku Morelli’s Gelato.

 

Ramsgate a jeho přístav

Ramsgate má mimořádně krásný přístav s působivým přístavištěm (marina) plným pohupujících se jacht a s pozadím tvořeným georgiánskou architekturou s kovanými balkony a majestátními kolonádami. Naleznete zde širokou písečnou pláž, zatímco mimořádná restaurace Harbour Brasserie na výběžku přístavu nabízí výhled na moře i na město. Také můžete navštívit fantastické tunely v Ramsgate, které měly za II. světové války ukrýt až 60 000 lidí. Nový butikový hotel Albion House nabízí vynikající restauraci, Ramsgate Music Hall patří k nejlepším malým koncertním sálům v Británii, zatímco Vinylhead na Addington St je skvělá kavárna a obchod s hudebninami.

 

Historické město Deal

Julius Caesar vkročil na britskou půdu v Dealu v roce 55 př.n.l. a Vy můžete vidět, že zdejší malá tichá pláž musela působit jako nadějný příslib. Dnes se nad ní tyčí úžasný tudorovský hrad v Dealu (Deal Castle) postavený ve tvaru růže. Město je skutečně krásné, s domky rybářů podobajícími se domečkům pro panenky a s pěknými městskými domy s vyklenutým průčelím. Je skvělým místem, kde si můžete dát tradiční čaj a koláč (cream tea), procházet místní prodejny starožitností a předstírat, že 21. století ještě nezačalo…  

 

Zahrada Dereka Jarmana, Dungeness

Na chmurně krásnou oblázkovou pláž na výběžku Dungeness dnes shlíží jaderná elektrárna a je místem, kde si anglický filmový režisér Derek Jarman (1942–1994) zřídil svoji proslulou zahradu přímo na oblázkovém pobřeží vedle černé prkenné chaty Prospect Cottage. Použil skulptury z naplaveného dřeva a odolné divoké rostliny, aby vytvořil poetické kouzelné místo, které navíc není oplocené, takže se zde lidé mohou procházet. Městečko a jeho okolí je však podmanivým místem nejen kvůli Jarmanově zahradě, ale také kvůli svému vysokému nebi a větrné oblázkové pláži.