10 galerií v Bruselu

10 galerií v Bruselu 1

Brusel se svojí nabídkou galerií přitahuje stále více milovníků umění i sběratelů. Galerie jsou sice rozesety po celém městě, ale v některých okrscích, jako je Chatelain, Louise a Ste Catherine, naleznete značný počet specializovaný galerií (moderního) umění vystavujících díla jak začínajících, tak etablovaných umělců. Zde představujeme 10 galerií, na které byste měli při své návštěvě Bruselu pamatovat.

 

Huberty Breyne Gallery

Alain Huberty a Marc Breyne zasvětili svůj život komiksovému umění, stali se mezinárodně známými jmény v oboru a zkoumají dosavadní dialog mezi komiksem a současným uměním. Představili sólo i kolektivní výstavy, v nichž malíři, ilustrátoři, autoři komiksů, vizuální umělci, fotografové a sochaři spojili své síly, aby posunuli hranice svého žánru. Multifunkční galerie v okrsku Chatelain také pořádá vystoupení (performance) a konference.

 

Baronian-Xippas

Baronian-Xippas je nezbytnou zastávkou pro každého milovníka umění. Přestože byla galerie otevřena teprve nedávno, je už na cestě k tomu, aby se stala motorem belgické, evropské a jihoamerické umělecké scény. V čele s významnými obchodníky s uměním, Albertem Baronianem a Renosem Xippasem, galerie vystavuje jak prověřená jména, tak mladé začínající talenty. Očekávat můžete výstavy umělců, jako je Wang Du, Lionel Esteve, Gilbert & George a Janaina Tschäpe.

 

Alice Gallery 

10 galerií v Bruselu 2

Alice van den Abeele a Raphaël Cruyt otevřeli Alice Gallery v roce 2005 s „globální vizí“ odrážející vynořující se globalizovanou kulturu. Galerie získala jméno díky podpoře současných umělců, kteří pracují s různými médii. V roce 2016 zakladatelé galerie otevřeli nové muzeum MIMA (Millennium Iconoclast Museum of Arts) v upraveném dřívějším pivovaru ve čtvrti Molenbeek. Podobně jako Alice Gallery také MIMA podporuje „sklepní“ umělecká hnutí.

 

Meessen De Clercq

Meessen De Clercq je další galerie současného umění vystavující díla etablovaných mezinárodních umělců. Zabírá 3 poschodí domu z počátku 20. století a může se chlubit samostatným prostorem pro video a Kabinetem kuriozit nabízejícím jedinečné pojetí světového divadla.

 

Valérie Bach

10 galerií v Bruselu 3

Po rozsáhlé renovaci byla budova La Patinoire Royale, v níž je umístěna galerie Valérie Bach, v roce 2015 znovu otevřena v celé své kráse. Dřívější královské kluziště je na seznamu architektonického dědictví Bruselu a ve svých jedinečných prostorách přináší skupinové i samostatné programy. Galerie střídá belgické a zahraniční umění, vynořující se a etablované umělce, čímž dosahuje vynikající rovnováhy mezi různými obory, jako je plastické umění, fotografie a malba.

 

Xavier Hufkens

Xavier Hufkens, který má 2 pobočky mezi okrsky Chatelain a Avenue Louise, patří k nejvlivnějším galeriím současného umění v Evropě. Galerie založená v roce 1987 ve zchátralém skladišti se zaměřila na vynořující se kreativce a představila Bruselu některé přední současné umělce. Dnes rozsah galerie Xavier Hufkens pokrývá řadu disciplín včetně malby, kresby, sochařství, fotografie a instalací, kde najdete legendární jména současného umění vedle mladých vynořujících se umělců.

 

Daniel Templon 

10 galerií v Bruselu 4

V roce 1966 otevřel Daniel Templon svoji novou galerii v Paříži a stal se jedním z  francouzských průkopníků současného umění. V galerii jsou zastoupeni různí renomovaní umělci světa, jako je Boltanski, Cucchi a Warhol, a Templon představil francouzskému publiku také mnoho významných amerických umělců. V roce 2013 otevřel svoji galerii v Bruselu v okrsku Chatelain a pracuje s asi 25 mezinárodními umělci.

 

Gladstone

Gladstone je galerie současného umění, kterou založila Barbara Gladstone v New Yorku. Dnes má galerie 4 pobočky, a to v NYC a v Bruselu. Bruselská pobočka se nachází mezi Avenue Louise a stylovou čtvrtí Sablon, plnou obchodníků s uměním a malých galerií. Gladstone vystavuje díla mezinárodních umělců, jako je Anish Kapoor a Shirin Neshat, spolu s pracemi vynořujících se umělců v široké škále médií, jako je fotografie, video, instalace, malba a skulptury. 

 

Dépendance

Dépendance byla založena Michaelem Calliesem a Stephanem Jaaxem v roce 2003 v samém srdci čtvrti Dansaert, která je domovem mnoha mladých a vynořujících se umělců. Jedna z prvních galerií otevřených v centru města představila Bruselu díla sociálně a politicky zaměřených umělců v době, kdy byli stále relativně neznámí. Galerie sloužila jako mezinárodní „přechodná stanice“ pro talenty, jako je Sergej Jensen, Michael Krebber a Richard Aldrich, kteří poprvé v Belgii vystavovali právě v Dépendance.

 

Greta Meert

Galerie Greta Meert umístěná v impozantní secesní budově od architekta Louise Brala, je nezbytnou zastávkou při každé umělecky zaměřené návštěvě Bruselu. Galerie byla otevřena v roce 1988, vystavuje minimalistické a konceptuální umění počínaje 70. lety, spolu s výběrem umělců specializujících se na plastické umění a fotografická díla počínaje 80. lety. Greta Meert spolupracuje s belgickými a mezinárodními umělci, jako je Eric Baudelaire, Iñaki Bonillas,  Koen van den Broek a Pieter Vermeersch.

10 galerií v Bruselu 5
Thema Art Gallery

Akční nabídka ubytování: