Pobřeží Černého moře a Varna

Pobřeží Černého moře a Varna 1

Pobřeží Černého moře 

Bulharská letoviska u Černého moře jsou oblíbeným cílem pro rekreaci už po staletí, ačkoli až v 60. letech 20. století zde díky tehdejší vládě proběhl turisticky rozvoj. Od té doby se vynořila nová letoviska, která jsou stále dokonalejší coby prototyp mega-komplexů vzniklých z rekreačních vesniček. Protože krásné počasí je zde prakticky zaručeno, turistické využití pobřeží bylo ekonomickým úspěchem, avšak kromě historické Sozopole a turisticky orientovaného Nesebaru zde najdete jen málo zajímavého. Na pobřeží leží dvě větší města, Varna a Burgas, z nichž první je mnohem vhodnější jako základna pro výlety na méně rozvinutá místa.

 

Varna

Varna je kosmopolitní město vhodné k příjemným procházkám: zdejší architektura (ať už barokní, z 19. století nebo současná) se zde příjemně kombinuje s promenádami a příjemným přímořským parkem. Jako sídlo má město historii starou téměř pět tisíciletí, ale až řečtí mořeplavci zde v roce 585 př.n.l. založili svoji kolonii a přístavem. Moderní přístav využívají obchodní nákladní lodě i vojenské námořnictvo, a navíc je město oblíbeným turistickým centrem.    

Společenský život se točí kolem nám. ploštad Nezavisimost, kde opera a divadlo tvoří pozadí pro restaurace a kavárny. Náměstí představuje počáteční bod pro zdejší večerní promenády, které odtud pokračují východním směrem po bulvárech Kňaz Boris I. a Slivnica až pobřežním zahradám. Za budovou opery protíná hlavní postranní bulvár náměstí až ke katedrále Nanebevzetí. Postavena byla v roce 1886 a ukrývá nádhernou ikonostas a biskupský trůn. Archeologické muzum na rohu ulic Maria Luiza a Slivnica hostí sbírky starověkých památek patřící k nejlepším v zemi. Nejpůsobivější jsou zde kostry zdobené thráckými zlatými šperky, které byly vykopány ve Varně v roce 1972 a jsou staré téměř šest tisíciletí…

Jižně od centra na ul. Han Krum se nachází rozsáhlé zbytky římských lázní z 3. stol. n.l.. Dodnes je zde možné rozpoznat různé části lázní a kdysi obrovskou „tělocvičnu“. Na jižním okraji Mořských zahrad se nachází Námořní muzeum, kam stojí za to se vydat, abyste spatřili loď zodpovědnou za jediné vítězství bulharského námořnictva, kdy v roce 1912 potopila turecký křižník Hamidie u mysu Kaliakra.

 

Burgas

Burgas, největší město a hlavní centrum na jižním černomořském pobřeží Bulharska, má dobrý přístup do malebného města Nesebar na severu i do Sozopole na jihu. Centrum města, které je pouze pro pěší a většina turistů ho vynechává, je lemováno elegantními butiky, bary a kavárnami. Přestože je to příjemný okrsek, nejkrásnějším místem v Burgasu je pěstěný park Mořská zahrada shlížející na pláž a na rezavějící molo na východním konci města.