Hlavní turistické atrakce Tuniska

Hlavní turistické atrakce Tuniska 1

Tunisko bývá často považováno za plážovou destinaci, přitom má však spoustu dalších turistických atrakcí a nabízí spoustu možností aktivit pro ty, kdo se vydají mímo písčité pobřeží. Je to severní Afrika zabalená do pohodlného balíčku: najdete zde uličky s domy v pastelových barvách i přelidněná tržiště ve městech, starověké památky v krajině a rozsáhlou poušť na jihu s posouvajícími se dunami, skalnatými horami a skrytými oázami plnými palem. Tunisko kdysi bylo obilnicí Říma a kulturní bohatství zanechané zde Římany je samo o sobě dobrým důvodem pro návštěvu. Ale také historie arabských říší obdařila tuto zemi ukázkami islámské architektury patřícími k nejlepším v Maghrebu. Když budete zvedat hlavu při pohledu na minarety v Kairouanu nebo si představovat gladiátory v El Djem, můžete zároveň plánovat výlet na Saharu, abyste poznali něco z její drsné pusté krásy. Slunečné pláže na středozemním pobřeží, lemované palmami a omývané mírnými vlnkami, na Vás pak bude čekat, až se vrátíte. Zde uvádíme náš seznam hlavních turistických atrakcí v Tunisku.

 

Amfiteátr El Džem

Vedle zdí mohutného římského amfiteátru El Džem (El Djem, El Jem) se okolní moderní město zdá maličké. Mimořádně dobře zachovalá římská památka je významnou turistickou atrakcí země, jeden z nejoblíbenějších cílů při výletech z pobřežních měst a jeden z nejlepších dochovaných příkladů architektury starověkého amfiteátru na světě. Monumentální objem jeho zdí je připomínkou kdysi mocné římské vlády v severní Africe. I dnes se můžete projít chodbami pod arénou, tak jako kdysi gladiátoři, nebo vylézt do nejvyšších pater, posadit se tam a představovat si bitvy, které v aréně probíhaly.

 

Džerba

Pokud hledáte dokonalou pláž jako z cestovního katalogu, pak ostrov Džerba (Djerba) splní všechna Vaše očekávání. Hlavním cílem turistů mimo pláže je zdejší město Houmt Souk s okrskem starého města tvořeným bludištěm nabílených domů. Nakupování v Houmt Souk je atrakcí samo o sobě, se spoustou stánků prodejců řemeslných výrobků, kde si můžete prohlížet zboží a smlouvat. Avšak hlavním cílem na ostrově jsou písečné pásy u pobřeží mimo město. Pláže jsou čisté a lemované datlovými palmami, takže představují poklidné prostředí daleko od všeho, kde můžete prožít svůj letní sen.

 

Kartágo

Kartágo, kdysi hlavní rival Říma, bylo město vybudované mořeplavci Féničany, které vstoupilo do historie především kvůli Punským válkám. Působivé ruiny starověkého města dnes leží u moře na předměstí metropole Tunisu jako varování, že i největší města se mohou změnit v sutiny. Lokalita s ruinami je rozsáhlá, a pokud se Vám poštěstilo navštívit také jiné dobře zachovalé starověké lokality, jako je Efes v Turecku nebo Volubilis v Maroku, Kartágo Vám ve srovnání s nimi připadne ohromující. Přitom jsou zbytky města (UNESCO) historicky mimořádně významné, a žádný turista, který se zajímá o starověkou historii, by si neměl jejich návštěvu nechat ujít.

Návštěva turecké Laodikeie

Národní muzeum Bardo

I ti, kdo návštěvy muzeí nemusí, bývají okouzleni obrovskou spoustou krásných mozaik vystavených v tuniském Národním muzeu Bardo. Je to jedno z nejlepších muzeí v Severní Africe, které ukrývá sbírku mozaik patřící k nejvýznamnějším na světě, vše krásně kurátorsky spravováno. Je to přehlídka oslňujícího a složitého umění z římského a byzantského období, kde jsou vystavena vybraná díla ze všech hlavních archeologických lokalit v Tunisku. Pokud budete mít pouze jeden den na prohlídku metropole Tunisu, tohle muzum byste určitě neměli vynechat.

Hlavní turistické atrakce Maroka  

Sidi Bou Said

Mimořádně pěkné a fotogenické Sidi Bou Said je vesnice miniaturních rozměrů ležící na vrcholu útesu, která jakoby vypadla z malířského plátna. Není proto divu, že vesničku oslavovali mnozí umělci, ačkoli už celá desetiletí je to „lepší“ předměstí metropole Tunisu. Uličky s nabílenými domy, kované okenní rámy a zářivě modré dveře představují tuniskou venkovskou architekturu v její nejlepší podobě, zatímco středozemní pozadí představuje třešničkou na dortu. Je to místo ideální pro odpolední lenošení, kdy jen tak nasáváte poklidnou atmosféru, a možná také nakupujete na některém z mnoha stánků místních řemeslníků a umělců.

 

Velký východní Erg

Rozsáhlý úsek tuniské Sahary zabírá většinu vnitrozemí, přičemž nejkrásnější kout pouště je pole s písečnými dunami známé jako Velký východní Erg (Grand Erg Oriental). Poeticky krásné duny tvoří surrealistickou a nádhernou krajinu s obrovskými vlnami tvarovanými stále se posouvajícím pouštním pískem. Pro mnoho návštěvníků je to ráj pro outdoorové aktivity, kde se mohou projíždět na vozících do dun (buggy) nebo na velbloudech, ale nic se nevyrovná prosté radosti, když jen tak sedíte na jednom z těchto obřích pískových kopců a pozorujete západ slunce nad Saharou. Nejbližší centrum je pouštní město Douz, odkud je možné podniknout pěší túry, výlety na velbloudu nebo vozidlem 4WD, a také vícedenní výlety do dun.

 

Bulla Regia

V Tunisku je sice řada římských památek, ale lokalita Bulla Regia nedaleko Tabarky je z nich nejzajímavější a nejpozoruhodnější. Zde si římští osadníci poradili s nemilosrdným letním klimatem geniálně tak, že postavili své vily v podzemí, což je důvod, proč se zachovaly v tak neuvěřitelně dobrém stavu. Pro milovníky historie je to jedinečná příležitost projít se skutečnými římskými domy, se stěnami v původním stavu a s rozsáhlými podlahovými mozaikami, které jsou dodnes na svém původním místě. Je to jedinečná příležitost spatřit bydlení ve starověkém světě, jaká se nenaskytne často.

 

Kairouan

Kairouan se svými mešitami, náboženskými školami (madrasa) a hrobkami má nemálo památek, přičemž se jedná o čtvrté nejvýznamnější město pro muslimy. Zdejší arabská architektura je skutečně inspirativní a panorama města zahrnuje mnoho štíhlých minaretů i mohutných kopulí. Ale hlavní pozornost turistů přitahují spíše zadní uličky starého města (mediny). Staré město v Kairouanu s jeho úzkými uličkami podobnými labyrintu a chátrajícími pestrobarevnými domy má kouzelnou atmosféru zašlých časů, která je na celé návštěvě města nejlepší.

 

Sousse Medina

Medina ve městě Sousse, ukrytá ve stínu mohutného opevnění typu ribat a kasbah, si prostě říká o prozkoumání. Krásný okrsek starého města je bludištěm klikatících se uliček s nabílenými domy a nákupní ráj s lákavým výběrem keramiky, kožených výrobků a předmětů z kovu. Mimo rušné obchodní ulice (souk) s jejich stánky pak naleznete tiché, zastrčené a nesourodé uličky pokryté bílým a modrým prachem, které představují příjemné místo k procházkám a seznámení se s místním životem.

 

Šot al-Džaríd (Chott el Djerid)

Rozsáhlá solná pánev, většinou snadno dostupná při jednodenním výletu z pouštního města Tozeur, je pustá surrealistická scéna, která nadchne návštěvníky svojí strohou až brutální krásou. Podoba scenérie závisí na období, kdy sem přijdete. V létě se okolí Chott el Djerid podobá měsíční krajině, kdy ožívají obrazy z knih včetně chvějící se miráže (fata morgana) na horizontu a popraskané oslnivě bílé země pod nohama. V zimě však kotlinu částečně zaplní voda, která vytvoří bizarní jezero uprostřed pustých pouštních plání. Při návštěvě těchto míst poznáte, že příroda vytváří mnohem bizarnější krajinu, než si dokážeme představit.

 

Hammamet

V Hammametu se všechno točí kolem pláží. Odlehlé město na poloostrově Cap Bon je hlavní plážové letovisko v zemi zasvěcené pohodové rekreaci na plážích. Samotné město s  pěknými bílými budovami vedle jasně modrého moře má kouzlo Středomoří, které nadchne všechny, kteří sem přicházejí se opalovat na měkkém bílém písku. Pro turisty patří k aktivitám mimo pláže procházky po medině a nakupování na obnovených městských tržištích (souk). Je to místo bez stresu, které shrnuje radosti Tuniska do jednoho úhledného balíčku.

 

Dougga

Do města Dougga (Thugga) se snadno dostanete při jednodenním výletu z metropole Tunisu nebo ze severního plážového města Tabarka a je to jedna z nejvýznamnějších římských lokalit v severní Africe. Cestovatelé ji oslavují kvůli dobře zachovalému stavu hlavních památek i kvůli tichému okolí ve zvlněné krajině. Dnes to sice vypadá, že leží daleko od všech hlavních tras, ale rozlehlá lokalita na kopci byla kdysi vzkvétajícím městem osídleným už v 6. stol. př.n.l.. Dodnes přitom ukrývá zbytky ze všech jeho hlavních historických období, od berberských a punských přes římské až po byzantské. Ruiny z doby římské jsou v Dougga nejvelkolepější: můžete zde obdivovat římské divadlo, fórum a řadu chrámů s jejich sloupy stále se tyčícími na místě, ale nezapomeňte si prohlédnout také komplexy lázní a zbytky vil.

Akční nabídka ubytování zde