Domorodé festivaly v regionu Atacama

Domorodé festivaly v regionu Atacama 1

Novodobé atrakce a současné události v posledních letech přitáhly mezinárodní pozornost do regionu Atacama v Chile. Ale bohatá kulturní historie nejsušší pouště na Zemi fascinuje cestovatele mnohem déle.

Domorodé předkolumbovské kmeny, jako jsou Aymarové a Atacameño, obývaly vyprahlou zdejší krajinu dlouho před španělskými osadníky, kteří přišli v 15. století. Jejich potomci slaví i dnes původní tradice předků při temperamentních regionálních festivalech, které umožňují návštěvníkům nahlédnout do minulosti.

Domorodé festivaly v regionu Atacama 2
El Tatio

Machaq Mara, aymarský nový rok

V Jižní Americe znamená 21. červen zimní slunovrat. V aymarských domorodých skupinách v Chile a Bolívii to zároveň označuje začátek nového roku a tím i zemědělského cyklu. Je to doba pro setí a prosby bohyni Pačamamě (která je v mnoha andských kulturách považována za Matku Zemi a bohyni plodnosti a úrody) o dobrou úrodu.

Kdy a kde: 21. červen. Připojte se k oslavám ve městech Arica či Parinacota v nejsevernějším regionu Chile nedaleko hranic s Peru.

Jídlo a pití: podívejte se po charqui, sušeném soleném mase, a sopaipillas, plochém pečivu ze smaženého dýňového těsta. To druhé je chilská klasika, která se připravuje a podává v oblasti Altiplano s obměnou. Kusy jsou velké jako talíř a místo aby se podávaly s medem, tak jako na jihu, se zde sopaipillas obvykle podávají s pebre, pikantní přísadou připravenou z koriandru, olivového oleje, česneku, nasekané cibule a pikantního pepře aji.

Co dělat a na co se podívat: pronajměte si auto ve městě Arica a vydejte se na náhorní plošinu Altiplano poznávat tradiční andské vesnice. Nebo můžete jet autobusem, který jezdí dvakrát denně mezi městy Arica a Putre, kde najdete soustředěné služby pro cestovatele a je to vstupní brána do Národního parku Lauca. Kromě 130 druhů ptáků nabízí park jeskynní malby, slaná jezera, vulkány a vynikající pěší stezky. Ekologický hotel a turistický operátor Terrace Lodge 3*  v Putre nabízí ubytování, výlety i dobré rady.

Akční nabídka ubytování zde

 .

Fiesta de San Pedro y San Pablo – Svátek sv. Petra a Pavla

Pro cestovatele je městečko San Pedro de Atacama počátečním bodem uprostřed pouště, odkud se mohou vydat na výpravy za pozorováním hvězd a za nespočtem outdoorových dobrodružství. Město bylo pojmenováno po svém patronovi, sv. Petrovi (San Pedro), na jehož počest (spolu se sv. Pavlem/San Pablo) se koná týdenní festival s místní hudbou, tancem, tradičním jídlem a procesím procházejícím nedlážděnými ulicemi města; vše končí speciální mší v historickém kostele z roku 1744.

Kdy a kde: poslední týden v červnu, kdy slavnosti vyvrcholí 29. června na svátek sv. Petra. Oslavy probíhají v San Pedro de Atacama, hlavním centru v regionu pro cestovatele hledající outdoorové aktivity, pozorování hvězd i výstupy na vulkány.

Jídlo a pití: po časném probuzení a hodinách strávených průzkumem skvělého okolí (mnoho výletů s průvodcem vyjíždí z vesnice už před svítáním) nic nechutná lépe jako pataska k obědu. Pikantní dušené jídlo, typicky připravené z masa, zeleniny a několika druhů kukuřice, je regionální stálicí. Venku v krajině se podívejte po krémovém ovčím sýru (queso de oveja). Večer si dejte Pisco Sour Rica Rica, chilský národní míchaný drink (citronová šťáva, cukr a pisco, tj. vinná brandy) s rica rica, aromatickou bylinou původem z pouště.

Co dělat a na co se podívat: v okolí San Pedro de Atacama je toho k vidění více, než mohou cestovatelé zvládnout za týden či dva, ale k hlavním atrakcím patří výlety ke gejzírům El Tatio (foto), plavání v křišťálově modrých slaných jezerech, pozorování hvězdného nebe špičkovými dalekohledy při hvězdářských výpravách, pěší túry k archeologické lokalitě Pukará de Quitor (foto) měsíční krajina ve Valle de la Luna, jízda na koni v horách nebo (pro skutečné odvážlivce) výstupy do vysokých poloh na vulkány, jako je Licancabur.

Mramorové jeskyně v Chile

Domorodé festivaly v regionu Atacama 3
Pukará de Quitor

La Fiesta de La Tirana, slavnost La Virgen del Carmen

Vesnice La Tirana má 600 obyvatel, s výjimkou každoročního festivalu, kdy ji zaplaví až 250 000 návštěvníků. Rušné týdenní oslavy spojují katolické a domorodé tradice: vesnice a její hlavní akce byly pojmenovány podle incké princezny-válečnice známé jako La Tirana („Tyranka“) a festival se koná v souladu s křesťanským kalendářem, kdy veselí vrcholí 16. července svátkem patronky La Virgen del Carmen (Panny Marie Karmelské). Očekávat můžete ohňostroje, pestré průvody se stovkami tanečníků v kostýmech, folklorní tance, poutníky přinášející oběti Panně Marii a rušný venkovní trh, kde místní prodejci nabízejí suvenýry a pouliční jídlo.

Kdy a kde: v polovině července. Oslavy trvají 7 dní a nocí, ale hlavní slavnost se koná 16. července. Městečko La Tirana leží v regionu Tarapacá, 72 km východně od města Iquique, kde je možné si pronajmout auto nebo nasednout do autobusu.

Jídlo a pití: mezi návštěvníky festivalu je oblíbenou pochutinou anticucho, grilované maso lamy podávané na špejli podobně jako šiš kebab. V kuchyních místních obyvatel i na ulici se podívejte po chairo, vydatném dušeném pokrmu připraveném z masa lam, brambor, mrkve, cibule, fazolí a zeleniny.

Co dělat a na co se podívat: ubytování v La Tirana prakticky neexistuje, většina „přespolních“ se proto ubytuje v pobřežním městě Iquique a dojede do vesnice autobusem, taxíkem nebo pronajatým autem. V Iquique se můžete projít po půvabné dřevěné promenádě známé jako Baquedano nebo nebo se vydat na krátkou plavbu kolem pobřeží, s vyplutím z doku Muelle de Pasajeros vybudovaného v roce 1901. Milovníci dobrodružství si mohou region prohlédnout z výšky: Iquique je chilská metropole paraglidingu. Obraťte se na důvěryhodného poskytovatele Puro Vuelo.