Poprvé v Guatemale

Poprvé v Guatemale 1

Díky rozmanité domorodé kultuře, bohatému mayskému dědictví a koloniálnímu půvabu představuje Guatemala opojné dobrodružství pro zkušené i začínající cestovatele. Přitom však návštěva země může u mnohých vzbuzovat obavy. Varování ambasád, ekonomické těžkosti a matoucí množství míst a aktivit může mnohé odradit.

Je třeba se obávat? Není. Guatemala je dobře přístupná a vstřícná země a s trochou plánování správnými kroky Vás čeká kouzelná jízda. Zde přinášíme klasický program cesty spolu s tipy místních, jak si zařídit skvělou návštěvu země bez komplikací.

 

Město Antigua 

Poprvé v Guatemale 2

Antigua, nádherné koloniální mistrovské dílo, je pro většinu cestovatelů zlatým hřebem návštěvy Guatemaly. Město nabízí dechberoucí pohledy na každém rohu, vynikající výběr restaurací a malý, ale pestrý noční život. Také představuje skvělé místo s nespočtem jazykových škol, kde můžete vylepšit svoji španělštinu, a dobrou základnu pro pěší túry na sopky, které se tyčí nad městem.

Tip: Antigua je místem, kam se obyvatelé Guatemala City (Ciudad de Guatemala) o víkendech vydávají za zábavou. Dny v polovině týdne jsou proto klidnější, takže si svůj pobyt naplánuje podle toho.

 

Jezero Atitlán

Lesknoucí se modré vody jezera Atitlán (úvodní foto) orámované sopkami okouzlují cestovatele po celé generace (včetně např. spisovatele Aldous Huxleyho). Na jeho březích leží vesnice, které jsou malebné a rušné zároveň, se spoustou zajímavých možností, kde se ubytovat.

Tip: Je sice lákavé se zdržet pár nocí zde a pár na dalším místě, ale lodní spojení mezi vesnicemi je rychlé a levné. Ušetříte proto čas a logistiku, když se ubytujete na jednom místě, a další vesnice pak budete navštěvovat při jednodenních výletech lodí.

 

Město Chichicastenango

Stačí krátká cesta po silnici od jezera Atitlán a dostanete se do města Chichicastenango, které je proslulé svými trhy ve čtvrtek a v neděli. Představují sen každého fotografa – jsou plné barev a pohybu. Nabízejí předměty do domácnosti, tradiční pletené zboží (košíky, rohože), drobnosti pro turisty, léčivé byliny a náboženské artefakty, to vše na maličkých stáncích, které zaplní centrální náměstí. Další fascinující aspekt města představuje zdejší mísení náboženství, takže mayské náboženství a katolicismus zde hladce splývají. Kostel sv. Tomáše (Santo Tomas) je katolický jen podle jména – mayští kněží ho používají na tradiční rituály a dokonce i 18 schodů vedoucích do kostela symbolizuje počet měsíců mayského kalendáře.

Tip: Vyhněte se uspěchaným jednodenním výletům, kteří nabízejí místní cestovní agentury, a večer před konáním trhu se ubytujte ve městě. Když vstanete brzy, můžete pozorovat prodejce, jak si zřizují stánky, což je téměř stejně tak zajímavé jako trh samotný.

Hotel Museo Mayan Inn 4*, Chichicastenango

.

Tikal

Poprvé v Guatemale 3

Tikal, jedna z nejvýznamnějších turistických destinací v Guatemale, patří k nejpůsobivějším archeologickým lokalitám v mayském světě. Tikal Vás nezklame: dostanete se tam relativně snadno, je rozsáhlý a velmi působivý, a to i když ho zrovna zaplaví skupiny turistů (což je dost pravděpodobné). 

Tip: Abyste z návštěvy lokality měli co nejvíc, ubytujte se v některém z hotelů v parku a opatřete si průvodce, se kterým se vydáte na místo v době východu nebo západu slunce. Například zde:

Hotel Jaguar Inn Tikal 3*

.

Přírodní rezervace Semuc Champey

Pokud jde o přírodní krásy Guatemaly, těžko něco předčí Semuc Champey. Je to série vápencových jezírek propojených kaskádami řeky a obklopených džunglí, přičemž se jedná o nejlepší místa pro plavání v Guatemale mimo moře. Množství možností průzkumů jeskyní a raftingu v okolí přinesla oblasti pevné místo na baťůžkářských stezkách.

Tip: Semuc Champey je odlehlá lokalita, ale díky její oblíbenosti se sem dostanete pravidelnými autobusy z téměř kterékoli části země. Přesto si ověřte, jak dlouho cesta trvá – sedět 12 hodin ve stísněném minibuse asi není ničí představa ideální dovolené.

Hlavní turistické atrakce Guatemaly

Poprvé v Guatemale 4

Plánování

V ideálním případě byste měli udělat následující okruh: z Guatemala City do Antiguy, pak k jezeru Atitlán a dál do Semuc Champey, kdy cestu zakončíte v Tikalu, a pak se vrátíte zpět do Ciudad de Guatemala. Neudělejte chybu jako mnozí jiní nováčci, kteří se snažili do malého časového úseku vtěsnat příliš mnoho: abyste si všechna uvedená místa skutečně prohlédli a neskončili totálně vyčerpaní (klima je tropické!), budete potřebovat asi dva týdny, ale to můžete samozřejmě protáhnout až na měsíce.

Tip: Počítejte s min. 2 dny v každé destinaci, a s celým dnem na každou cestu (s výjimkou těch nejkratších); je lepší mít nějaký čas navíc než strávit celý pobyt v zemi hleděním z okna autobusu.

 

Příjezd

Přílet na mezinárodní letiště Aurora v Guatemala City může být zahlcující zážitek. Relaxujte – o městě sice bylo v minulosti řečeno hodně špatného, ale dnes je k cestovatelům mnohem přátelštější. Nicméně neměli byste se teď vydávat na jeho průzkum, ale nechat si ho až na konec své cesty, až si budete jisti s tím, jak to v zemi chodí. K dispozici je hojnost možností dopravy z letiště, především pokud míříte do nedaleké Antiguy. Provozovatelé soukromých minibusů se shlukují kolem východu z příletů a volají nahlas „Antigua“; budete-li cestovat solo, je to nejlepší způsob dopravy. A budete-li ve skupině, lepší možnost představuje taxi.

Tip: Pokud budete potřebovat nějaké quetzaly (místní měna), nechoďte si vyměnit peníze do nepředvídatelných směnárenských budek na letišti; vyjděte nahoru k odletům a podívejte se po bankomatech 5B, které jsou nenápadně schované pod schody.

 

Doprava

Guatemala nabízí téměř matoucí škálu možností dopravy. Pokud to bude možné, dávejte přednost I. třídě a autobusům Pullman (podobným autobusům Greyhound); levnější místní autobusy jezdí téměř kamkoli, ale jsou pomalejší a v noci nemusí být bezpečným místem. Jediné pravidelné domácí lety spojují Guatemala City a sídlo Santa Elena (vstupní brána do Tikalu).

 

Bezpečnost

Možná jste slyšeli nebo četli děsivé příběhy, ale buďte v klidu: problémy, se kterými se cestovatelé setkají, jsou převážně předmětem náhod, které by se Vám mohly stát i v tuzemsku. Oprašte však své znalosti: nenoste s sebou žádné nepotřebné cennosti, buďte obezřetní, když se k Vám přiblíží cizí člověk – a tak dále.

Akční nabídka ubytování v Guatemala City: