ZNÁME NEJLEPŠÍ UNIVERZITY NA SVĚTĚ

ZNÁME NEJLEPŠÍ UNIVERZITY NA SVĚTĚ 1

Pokud vám jako první napadl Harvard, musíme vás zklamat. Ten se totiž v hodnocení kvality vzdělávání organizovaného The Times Higher Education za období 2015/16 umístil až na šestém místě. Předběhli ho tři školy ze Spojených států a dvě z Británie.

Nejstarší univerzita v Americe, která byla založena v roce 1636, si oproti předchozímu rankingovému  období pohoršila. Na listině z let 2014/15, jakož i 2013/14 trůnila na záviděníhodném druhém místě. Mnohem úspěšnější je v hodnocení reputace, v něm si už několik let úspěšně udržuje stabilní zlatou příčku s počtem 100 bodů v oblasti výzkumu i vzdělávání. Univerzitu, která vychovala více než 30 hlav států, 45 držitelů Nobelovy ceny a 48 držitelů Pulitzerovy ceny, v současnosti navštěvuje rekordních 20 152 studentů, z toho 25% cizinců.

O příčku výše si své místečko našel Massachusettský technologický institut, známý pod zkratkou MIT. V kategorii sociálních věd obsadil první místo a úspěšně se umístil i v hodnocení reputace, kde získal stříbrnou příčku. MIT je Almou mater 85 laureátů Nobelovy ceny a místem, kde došlo k významným objevům na poli vědy, od první syntézy penicilinu, po objevení radaru a existence kvarků. Dnes ho navštěvuje 11 074 studentů a 33% tvoří ti ze zahraničí.

V top pětce jsou 2 britské školy

Na čtvrtém místě v hodnocení celkové kvality vzdělávání škol po celém světě skončila Cambridgeská univerzita. Sídlo více než stovky knihoven a 15 milionů svazků knih si oproti předchozímu období polepšilo o jednu příčku. Stejné umístění má britská univerzita iv hodnocení reputace. Druhou nejstarší školu v anglicky mluvících zemích a čtvrtou z ještě existujících škol světa navštěvuje 18 812 studentů, pro které se během akademického roku stává náhradním domovem kampus v centru města Cambridge.

Trojici nejlepších škol uzavírá další z amerických univerzit, a to Stanford. V kategorii inženýrství a technologie, jakož i v kategorii umění a humanitní vědy stojí na prvním místě. V oblasti sociálních věd je druhý hned po MIT, stejně iv kategorii fyzikálních věd. Doplňuje také trojici škol s nejlepší reputací, kde se oproti minulému roku posunul o dvě příčky výše. Univerzita má jeden z největších kampusů světa a patří mezi nejprestižnější vzdělávací instituce v zemi. Vzdělání poskytla předním členem amerického Kongresu, 30 současným miliardářem, 17 astronautům a setkali se zde i spoluzakladatelé Googlu během svých doktorandských studií.

Žebříčku kralují Američané

Pomyslnou stříbrnou medaili ve vzdělávání získala Oxfordská univerzita. Je nejen nejstarší v anglicky mluvícím světě, ale město Oxford má díky ní nejmladší populaci ze všech anglických a velšských měst. Téměř čtvrtina jeho obyvatel jsou totiž studenti vysokých škol. Samotnou Oxfordskou univerzitu navštěvuje 19 919 studentů, z čehož je přibližně 24% cizinců z dohromady 140 zemí světa. Univerzita se v hodnocení celkové reputace umístila na pátém místě a oproti předchozímu období si příčku vyměnila se Standford.

Přívlastek nej z nej patří jen jediné vysoké škole, a to kalifornský technologickému institutu, zkráceně Caltech. Je Almou mater těch nejvzdělanějších mozků z celého světa, včetně 34 laureátů Nobelovy ceny, 58 držitelů Národní medaile za vědu, 13 držitelů Národní medaile za techniku ​​a inovace a 128 členy Národních akademií. Navštěvuje ho 2 243 studentů, kteří studují v programech: biologie a biologické inženýrství, chemie a chemické inženýrství, inženýrství a aplikovaná věda, geologie planetární studia, humanitní a sociální studia, fyzika, matematika a astronomie. Výjimečné výsledky dosahují především v kategorii fyzikální studia, kde Caltech obsadil první místo, a patří mu i druhé místo v kategorii inženýrství a technologie. V hodnocení reputace se však ze všech světových univerzit umístil až na desáté příčce.

Top 20 škol světa:

1.California Institute of Technology

2.University of Oxford

3.Stanford University

4.University of Cambridge

5.Massachusetts Institute of Technology

6.Harvard University

7.Princeton University

8.Imperial College London

9.ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology Zurich

10.University of Chicago

11.Johns Hopkins University

12.Yale University

13.University of California, Berkeley

14.University College London

15.Columbia University

16.University of California, Los Angeles

17.University of Pennsylvania

18.Cornell University

19.University of Toronto

20.Duke University