Hlavní turistické atrakce Maroka

Hlavní turistické atrakce Maroka 1

Medina v Marrákeši

Ruch a shon v medině Marrakéše pro mnoho návštěvníků představuje souhrn celého Maroka a jeho hlavních turistických atrakcí. Do starého města se dostanete z rozlehlého náměstí Djemaa el-Fna (Jemaa el-Fna), kde to vypadá, jakoby se tu během dne a večer sešla polovina města: spatříte zde prodavače na stáncích, tradiční hudebníky, zaříkávače hadů, a sem tam nějakého akrobata. Když budete v samotné medině, dostanete so do světa labyrintu uliček a obchodního ruchu. Je to zážitek plný barevného a hlučného místního života, který byste si při své prohlídce pamětihodností neměli nechat ujít.

Ubytování: Royal Mansour Marrakech 5* – akční nabídka zde 

 

Mešita Hassana II. v Casablance

Hlavní předmět zájmu návštěvníků a nejznámější budova v Casablance je Mešita Hassana II., což je okázalý symbol nejen města, ale také celého Maroka. Moderní mešita (dokončena v roce 1993) nedělá nic napůl: detailní výzdoba pokrývá každý centimetr obřího komplexu o rozloze 2 ha a vytvářelo ji asi 10 000 řemeslníků a umělců. Složitě vyřezávané mramorové prvky, krásné mozaiky a zdobné marocké dlaždice zellige vzdávají holt ideálům tradiční islámské architektury a mistrovství marockého řemeslného umu, ale zároveň přitom působí současným dojmem.

Lázně hammam v Marrákéši

Oudaias Kasbah v Rabatu

Maroko nabízí spoustu krásných starých okrsků, Oudaias Kasbah (Kasbah Udayas) v metropoli Rabatu však patří k nejmalebnějším. Je to poklidný a naprosto osobitý okrsek, na míle vzdálený od moderního města, přestože leží přímo v jeho srdci. Ve zdech staré pevnosti spatříte řady úhledných bílo-modrých domů zdobených květináči s pestrými květinami, zatímco vyprané prádlo se třepotá ve větru v atmosféře časů dávno minulých. Navíc na rozdíl od starého města ve Fesu či Marrákeši zde téměř nespatříte turisty, takže prohlídka tohoto pěkného koutu marocké metropole působí, jako byste dostali privilegium proniknout do běžně nepřístupných místních enkláv.

 

Fes el Bali – staré město Fes

Spolu s Marrákeši je Fes (Fás) nejvýznamnější kulturní destinací Maroka. Ale na rozdíl od sesterského Císařského města na jihu nebyl Fes upravený a „vypucovaný“ pro turisty. Staré město Fes el Bali je tvořeno autentickou změtí, kde se snadno ztratíte. Zdejší vedlejší uličky s popraskanými omítkami a nádhernými starými dveřmi představují příležitosti pro fotografování na každém kroku. K nejoblíbenějším turistickým místům ve Fes el Bali také patří nevonící, ale o to zajímavější, koželužny.

 

Město Tanger

Tanger, nejvíce evropské ze všech marockých měst, sehrálo pozoruhodnou a mírně dekadentní roli v literární historii 20. století, což je hlavní důvod, proč sem míří řada návštěvníků. Město inspirovalo slavná literární díla, jako je Pod ochranou nebe od Paula Bowlese nebo Nahý oběd od Williama Burroughse. Tanger se sice od těch dob značně uhladil, bohémské kavárny a stylové bary jsou dávno pryč, ale stále je možné zde pocítit závan dávných dnů bohémské dekadence.

 

Město Chefchaouen

Hlavní turistické atrakce Maroka 2

V pohoří Rif leží Chefchaouen, skvělý labyrint budov v nebesky modrém odstínu, které má mimořádně fotogenickou záři. Není zde příliš pamětihodností k vidění, ale to je jedna z hlavních předností města. Jeho návštěva se točí kolem procházek uličkami mediny a obdivování barevné architektury. Jedná se o poklidné pohodové město a skvělé místo, kde můžete „dobít baterky“, pokud jste předtím pobývali ve velkých centrech. Také je to jedna z hlavních destinací pro pěší turistiku a trekking v zemi, a počáteční bod a organizační centrum pro túry do pohoří Rif.

Berberové v Maroku

Historická lokalita Volubilis

Hlavní turistické atrakce Maroka 3

Nejkrásnější a nejzachovalejší římské ruiny v Maroku představují ráj pro milovníky historie, kde najdete pár pozoruhodných mozaik přímo na místě, kde byly odkryty. Spatříte zde také mnoho převrácených sloupů a zbytků chrámů, které jsou připomínkou, že i největší říše jednoho dne zaniknou a rozpadnou se… Díky poloze na vrcholu kopce tyto ruiny dominují okolní krajině, což jí dává romantický dojem dávné slávy. Zamiřte k ruinám Kapitolu a Fora a potěšte se výhledy do daleka. Lokalitu Volubis můžete snadno navštívit při jednodenním výletě z měst Meknes nebo Fes.

 

Bab al-Mansour ve městě Meknes

Mamutí vstupní brána (která střeží vstup do okrsku Císařského města Meknes z mediny) je pozoruhodná především svojí úžasnou výzdobou. Bab al-Mansour al-‚Alj, která měla být především monumentální připomínkou sultánovy moci, je velkolepým pozůstatkem slavné éry Meknesu, kdy byl metropolí Maroka. Bývá považována za nejvelkolepější a nejlépe zachovalou vstupní bránu v zemi. Přijďte sem pozdě odpoledne vyfotografovat si ji v měkkém světle, pak se projděte v malém labyrintu mediny v Meknesu, která je mnohem klidnější a původnější než než medina v nedalekém Fesu.

Muslimský měsíc ramadán: více než jen půst  

Ait Ben Haddou

Pevnost (kasbah) v zlatém odstínu se dramaticky zvedá ze země uprostřed scenérie, která nadchne každého návštěvníka. Místo působí pohádkově, takže nepřekvapuje, že prostředí uvnitř – s oranžovými věžičkami a klikatícími se uličkami – se stalo oblíbenou lokalitou pro hollywoodské filmaře díky jeho surrealistické kráse. Pokud byste chtěli opravdu autentický zážitek z Ait Ben Haddou, je možné přespat přímov v kasbah, přitom byste ale měli pamatovat na to, že uvnitř pevnosti není elektřina. Pokud zamíříte do oblastí ve vnitrozemí Maroka, Ait Ben Haddou byste určitě nemělií vynechat. Snažte se sem přijít brzy ráno nebo pozdě odpoledne, protože autobusy s turisty přijíždějí obvykle mezi 10 a 14 hod..

 

Údolí Dades

Pěší turisté, trekkeři a milovníci přírody by si neměli nechat ujít výlet do syrové krajiny marockého údolí řeky Dades (Dades Valley). Země „s vysokým nebem“ a se sněhem pokrytými vrcholky Vysokého Atlasu v dálce je skvělý protiklad k ruchu souků v Marrákeši a Fesu. Navštívit můžete spoustu krásných vesnic, jsou zde vynikající podmínky pro pozorování ptactva, skvělé možnosti pro jednodenní výlety a výhledy na zelená pole a sady ukryté mezi oranžově zbarvenými skalami soutěsky vinoucí se před Vámi.

 

Město As-Sawíra (Essaouira)

Nejpříjemnější přímořské město v zemi je poklidná Essaouira, oblíbený cíl hippies v 70. letech, který od té doby neztratil nic ze své autenticity. Díky barevným rybářským člunům pohupujícím se na vodě, majestátním hradbám pevnosti kolem starého pobřeží a klikatícím se uličkám starého města je radost Essaouiru poznávat. Naleznete zde řadu restaurací a podniků s jídlem, kde dary moře představují stálou položku v menu, a také skvělou kavárenskou scénu. Pokud byste hledali o něco více aktivity, je zde možnost skvělých procházek po pláži k okolním vesnicím, a také surfování kolem pláže.

 

Pouštní oblast Erg Chebbi (Erg Šebbi)

Ve vnitrozemí ve východním regionu na Sahaře se nacházejí velkolepé zvlněné písečné duny Erg Chebbi, kam míří milovníci objevování a dobrodružných aktivit. Je to ideální teritorium pro surfování na dunách, projíždění se dunami ve vozidle 4WD a také (mnohem autentičtější) výlety na velbloudech. I pro ty, kdo nemají tak aktivní sklony, se dlouhá cesta sem vyplatí: stačí sedět mezi dunami a obdivovat jejich nádheru. Pro většinu turistů, kteří se vydají až do těchto končin, bývá zlatým hřebem večer strávený v pouštním kempu mezi dunami.

Hlavní turistické atrakce Maroka 4
Tetuán

Údolí řeky Draa

Údolí, které spojuje jihovýchodní konec Vysokého Atlasu s pouští za ním, je skvělá oblast pro milovníky architektury a historie. Po celou cestu do města Zagora je silnice lemována oázami s palmami a krásně zachovalými kasbahy vybudovanými z hliněných cihel, které představují fantastická místa pro průzkum. Je to skvělé místo pro výlet po silnicích (road trip), se zastávkami ve vesnicích po cestě, obdivováním výhledů a ponoření, se do stinných chodeb v pevnostech kasbah. Především si nenechte ujít návštěvu Kasbah des Caids ve městě Tamnougalt, které posloužilo při natáčení mnoha hollywoodských filmů, a vesnice Timidarte, jejíž architektura kasbah byla krásně zrekonstruována.

 

Pohoří Rif

I když většinu horské scenérie v Maroku tvoří skalnaté vrcholky obklopené palmovými háji a vypráhlými pláněmi, pohoří Rif skýtá vítanou změnu v podobě bujné zeleně. Pro vyznavače pěší turistiky, cyklistiky a výletů je to příležitost zamířit do přírody, kde se nachází spousta stezek jak pro zkušené trekkery, tak pro ty, kdo si chtějí udělat nenáročný pěší výlet. Tetuán i Chefchaouen představují hlavní základny, z nichž se turisté vydávají podnikat dobrodružství v pohoří Rif. Vydejte se i Vy po pěších stezkách v Národním parku Talassemtane mezi horskými svahy porostlými cedrovým & jedlovým lesem a skrz pozoruhodné soutěsky & vádí, abyste poznali to nejlepší z přírodních krás horské oblasti.

Akční nabídka ubytování zde