Poraněné oko může zachránit speciální vteřinové lepidlo

Poraněné oko může zachránit speciální vteřinové lepidlo 1

Gel podle teploty mění skupenství, před zákrokem ho stačí opláchnout vodou.

Inteligentní lepidlo dokáže zacelit rány na povrchu oka. V nouzových situacích může ochránit oko před infekcí a zabránit tomu, aby se kvůli sníženému tlaku v oku odtrhla sítnice.

O speciálním typu lepidla informuje studie v časopise Science Translational Medicine. Vědci z Univerzity v Jižní Karolíně vynález vytvořili na objednávku americké armády.

Gel stačí vypláchnout

Látka je při teplotách nižších než 25 stupňů Celsia tekutá, ale když se vstříkne do rány, vyšší tělesná teplota způsobí tuhnutí.

Traumatické poranění očí vyžadují rychlý zásah, ale jsou situace, kdy je mikrochirurgie nemožná. Na bitevním poli nebo v odlehlých oblastech bez medicínské péče však dočasné lepidlo získá zraněnému čas.

Jelikož syntetický hydrogel mění skupenství vzhledem na teplotu, jde jen o dočasnou zátku. V případě, že se pacient dostane k oftamológovi, postačí, když mu lékař před zákrokem opláchne oko studenou vodou. Gel se opět stane tekutým a ránu lze ošetřit.

Aby se lepidlo dalo bez problémů používat přímo na frontě, výzkumníci vyvinuli i speciální stříkačku, která dokáže gel ochladit těsně před aplikací do rány.

Je vybavena chladicí komorou s krystaly dusičnanu amonného, ​​který se používají také v baleních na výrobu instantního ledu. Pokud se do komory přidá voda, gel se do třiceti sekund ochladí na provozní teplotu.

Voják nebo zdravotník má 10 minut na to, aby lepidlo nanesl do rány. „Používá se velmi jednoduše – skoro jako izolační tmel,“ říká v univerzitní tiskové zprávě vedoucí výzkumného týmu Jack Whalen.

Ošetření za pět minut

Gel se používá tak jednoduše že se díky němu daří zkrátit celkový čas první pomoci při zranění oka z půl hodiny na pět minut.

Účinnost gelu vědci testovali na králících. Jelikož se v průběhu čtyř týdnů neobjevily žádné příznaky zánětu nebo infekce, následují klinické testy.

Kromě armády by gel mohl být standardní výbavou malých pohotovostí, sanitek, nebo dokonce autolékárniček.

„Při nehodě by hydrogel mohl být první pomocí pro pacienty, kteří čekají na zákrok ve vhodných mikrochirurgických zařízeních,“ míní Whalen. Gel by podle něj mohl najít uplatnění i při dočasném ošetření střelných ran.