Porovnejte nejdivnější školy světa s tou vaší

Porovnejte nejdivnější školy světa s tou vaší 1

Vzpomínáte si ještě na časy, kdy jste chodili do školy? Nekonečné hodiny prosedět v lavici s partou stejným osudem postižených dětí patří pro mnohé lidi k nejkrásnějším vzpomínkám. Existují však i školy, které typickou představu o vzdělávacích institucích nesplňují.

Školy na vlakových nástupištích
Když Indka Inderjit Khuranová docházela do práce vlakem, často si na nástupištích všímala děti, které namísto chození do školy žebrali. Přišla tedy s nápadem založit školy, které budou umístěny přímo na nástupištích. Takovým způsobem se v Indii vzdělává více než čtyři tisíce dětí. Chod škol zabezpečuje organizace pod vedením Khuranovej.

Jeskynní škola Dongžong
V čínské provincii Guizhou nedaleko vesnice Miao se nachází škola v jeskyni. Provincie Guizhou je jednou z nejchudších v zemi a protože vesničané neměli peníze na stavbu budovy, rozhodli se, že děti se budou učit v jeskyni. Cesta ze školy domů trvá dětem tři hodiny.
 

2327484

 
Školy na člunech
Dvakrát ročně Bangladéš zasáhnou povodně, které miliony lidí připraví o střechu nad hlavou. Jistá nezisková organizace přišla s brilantním řešením problému vzdělávání dětí v těchto krutých časech: žáci se učí v člunech. Téměř 100 plavidel organizace má na palubě počítače a připojení na internet, které pohání solární energie. Až 70 tisíc dětí získává díky člunům vědomosti.
 
Škola Harveyho Milka
Harvey Milk byl známým aktivistou za práva homosexuálů. Škola, která je po něm pojmenována, se nachází v New Yorku a žáci jsou výhradně děti, které mají jinou než heterosexuální orientaci. Často je terčem kritiky a různých protestů, přesto však funguje již 30 let.
 
Základní škola v Gulu
Gulu je vesnice v hornaté čínské provincii Sicuani. Je těžko přístupná a jediná cesta k ní vede přes úzký horský průsmyk, přes který se nedostane žádný automobil. Škola, která se zde nachází, je však velmi moderní, přestože se nachází na úpatí jedné z hor. O její renovaci se postarali samotní obyvatelé vesnice poté, jak se jeden z žáků zabil pádem ze svahu při hledání místa, kde by mohl vykonat potřebu. Dnes už škola záchody má a spolu s nimi například i basketbalové hřiště.

 
1682072 
Škola Trabajo Ya
Ve Španělsku je prostituce legální. Odhaduje se, že nejstarší povolání vykonává až 400 tisíc žen. Ve Valencii proto otevřeli školu, která učí prostitutky, jak co pracovat co nejlépe. Vyučovacími předměty je například diskrétnost, historie prostituce či seznamování se s hračkami pro dospělé. Celý kurz trvá týden a stojí 100 eur.
 
Škola budoucnosti
V roce 2006 otevřeli ve Filadelfii školu, kde se žáci učí výhradně za pomoci počítačů. Po počátečních problémech s plněním státem určeného vzdělávacího programu se ukázalo, že studenti získávají mimořádně vysoká hodnocení ve federálních testech, a to zejména v oblasti matematiky a čtení s porozuměním. Dobré počítačové znalosti jim zajišťují snadnější uplatnění na trhu práce a vyučovací den trvá od 9:00 do 16:00, aby se co nejvíce podobal dni pracovnímu.

 
MKN05_NETHERLANDS-_0821_11
 
Škola svobodného výběru
V Brooklynu se nachází škola rozdělena na dvě poloviny. Ta první je pro děti od čtyř do 11 let, druhá pro děti od 11 do 18 let. Rozdělení do tříd podle věku však neexistuje. Žáci si mohou vybrat, jaké hodiny budou navštěvovat. Neexistují zde domácí úkoly, známkování ani testy. Hodiny vedou samotní žáci, zatímco učitelé fungují jako moderátoři diskuse. Překvapující je, že na trhu práce nacházejí absolventi uplatnění téměř ve všech případech. Většina z nich pokračuje ve studiu na univerzitě.