Kam se vydat v říjnu

Kam se vydat v říjnu 1

Darjeeling, Indie   

Říjen znamená konec období monzunů a vynikající dobu pro návštěvu nejznámějšího horského sídla v Indii. Déšť a mlha tehdy ustoupí a odhalí fantastické výhledy na Himaláje. Neměli byste si nechat ujít pozorování východu slunce v pohoří Tiger Hill, kde můžete spatřit sněhem pokryté vrcholky Kančendžengy, třetí nejvyšší hory světa zalité oranžovo růžovou září. To je prý nejlépe možné pozorovat právě v polovině října, a když budete mít štěstí, můžete na levé straně zahlédnout i Mount Everest. Kromě toho pak na místních plantážích můžete ochutnat zdejší čaj, který bývá považován za „šampaňské mezi čaji“. V Darjeelingu (také Dárdžiling) Vás přivítá železniční nádraží, které je na seznamu památek UNESCO, a kam se můžete dostat parní lokomotivou, a pak si dát „čaj o páté“ v některém z historických hotelů ve viktoriánském stylu.

 

Vídeň, Rakousko

Rakouská metropole je sice známá spíše svými velkolepými paláci a hudební historií spojenou s Mozartem i Beethovenem, město má však také proslulé vinice. Stačí zajet tramvají na vnější předměstí, kde se po svazích se táhnou řady vinných keřů, a odkud budete mít výhled na město i na Dunaj. Říjen znamená období sklizně, kdy jsou vinice stále zelené a vinaři začínají nabízet své akce pro zvědavé (a vínachtivé) návštěvníky. Můžete se vydat po několika vytyčených vinných stezkách, kde vinaři nabízejí ochutnávky ze svých sklepů i z kuchyně, přičemž mírné slunečné podzimní dny jsou ideální pro skotačení v polích.

 

Churchill, Kanada

Je lepší být návštěvník než obyvatel arktického města Churchill, které na podzim získává přezdívku „světová metropole ledních medvědů“. Když zamrzne okolní Hudsonův záliv, tato obrovská zvířata (dospělý medvěd může vážit až tolik, co 10 mužů) sem přitáhnou při hledání tuleňů. To je skvělé pro zájemce o pozorování těchto největších suchozemských masožravců, kdy se za nimi mohou vydat na speciálně zpevněných vozících. Ne už ale tolik pro obyvatele Churchillu, kteří nacházejí potloukající se lední medvědy na autobusových zastávkách a podobných místech. Největší skupiny medvědů se zde scházejí v říjnu.

 

Japonské Alpy, Japonsko

Davy možná šílí po sezoně kvetoucích sakur, přitom asi nejpoutavější pohled v Japonsku představují Japonské Alpy na podzim. Zářivé odstíny červené, oranžové a žluté zbarví hory, které se odrážejí se v nefritově zelených jezerech a řekách. Na pěších turistických trasách je velmi rušno, ale vynikající vyhlídky to zcela vynahradí. Vždy organizovaní Japonci vynikají také svými horskými chatami, kde si můžete zaplatit pokoj s večeří ve stylu bento box. Poté se můžete vydat do lázeňských měst v okolí Takajamy a uklidnit zde své bolavé končetiny. Luxusní tradiční ryokany, jako je Yumoto Choza v Fukuji Onsen, nabízejí koupele v horkých pramenech venku i vevnitř, skvělé jídlo v podobě mnohabodové večeře kaiseki a tradiční pokoje s rohožemi tatami a zasouvacími papírovými stěnami. 

 

Poušť Atacama, Chile 

Nejsušší poušť světa sice není nejvíce horká, ale možná je – svým strohým způsobem – nejkrásnější, a byly zde také testovány vozíky, které prozkoumávají Mars. Červené kaňony a písečné duny, chrlící gejzíry a páru vypouštějící sopky, solné pláně a horké prameny sahají, kam až oko dohlédne. Poušť je však z velké části bez zdrojů pitné vody a přírodního stínu, takže osídlení jen minimální. To znamená chybějící znečištění, což vysvětluje, proč se Atacama proslavila jako nejlepší destinace pro pozorování hvězd na světě. Úžasně odlehlý komplex Explora Atacama má vlastní soukromou observatoř, spa, a také chová koně na zakázku. Říjen, který představuje přechodné období mezi sezónami, nabízí tzv. svatou trojici: prázdné vyhlídky bez dalších návštěvníků, nižší sazby a mírné podmínky ve dne.

Akční nabídka Explora Atacama zde

.

Řím, Itálie

Srpen je měsíc, kdy se vydává na dovolenou celá Itálie. Možná Vás napadne, že v Římě by měl být relativní klid, když se všichni místní vydají na pláže, ale není to tak: je zde nesnesitelně horko a rušno. Podobné je to v červenci a velké části června. Květen a září bývaly dříve tišší, ale hodně lidí si to uvědomilo, takže dnes je v té době rušno také. V zimě může být poněkud ošklivo a během Vánoc navíc poměrně rušno. Takže zůstává říjen coby měsíc, kdy doporučujeme vydat se do Říma: je zde méně ruchu, ale příjemně teplo, a můžete si udělat selfie u fontány di Trevi v kouzelné sluneční záři pozdního léta, aniž by se Vám do cesty pletlo tolik turistů.

 

Perugia, Itálie

Není těžké nadchnout se místem, kde se koná každoroční 10denní festival oslavující známou sladkou lahůdku. Každý říjen pořádá metropole Umbrie ve střední Itálii cukrářské kurzy, výstavy a především ochutnávky na oslavu nejznámějšího vývozního artiklu města – čokoládových bonbonů Baci. Je to sice kalorický očistec, zato sen milovníků sladkého a místní stálice. Slovo „baci“ znamená „polibky“ a podle pověsti vytvořila mladá cukrářka speciální dobrotu pro svého milence, zabalila ji do milostného dopisu a nakonec přidala polibek. Dnes Baci (poněkud provokativně) spíše připomínají bradavku a stále se balí do romantických citátů a básní. Perugia (Perudžia) však nabízí nejen lákadlo pro chuťové pohárky: město má bohatou historii a přehlídku umění, stojí na vrcholku kopce, kde vedou středověké akvadukty, pozoruhodná kamenná schodiště, a kde se otevírají nečekané výhledy.

                                                                                                                                               

Kypr

Je to ideální plážová destinace pro období podzimu: leží v Evropě ve Středozemním moři, ale tak daleko na jihovýchod, že klima odpovídá spíše Blízkému východu. Ostrov Kypr nabízí bohatou historii a různorodou kulturu, příjemné klima a fantastické pláže. Dále od dramaticky krásného pobřeží a hotelů u pláží leží méně známé vnitrozemí, krásné pohoří Troodos s vinicemi a s vesnicemi na svazích nabízejícími přátelské taverny. Doporučujeme ve městě Pafos 5* hotel Almyra, který vhodný i pro děti.

Akční nabídka Almyra zde

.

Jezerní oblast, Velká Británie

I když prší – a že zde prší hodně – anglická Jezerní oblast (Lake District) patří jistě k nejmalebnějším místům na světě. Podle mnohých tím více v době ohnivého podzimu, kdy ranní směs mlhy a kouře ze dřeva zmizí a dny jsou naprosto jasné, se zářivě rudozlatými stromy a s kapradím porůstající svahy kopců. Je to krása hodná básníků.

Hlavní turistické atrakce Anglie

 

Řecké ostrovy

Jižnější z malých řeckých ostrovů – Dodekany a Kyklady – nabízejí teplé a slunečné počasí až dlouho do října, a také senzační pláže, kterých si můžete užívat. Můžete navštívit Rhodos s krásným kamenným městem Lindos a s párty uprostřed starověkých ruin, anebo umělecky orientovaný maličký Kastelorizo. A také ostrov Milos, kde najdete některé z nejlepších pláží v Řecku. Doporučujeme původní ostrovy Symi, Nisyros a Patmos, zatímco Santorini a Mykonos jsou atraktivní turistické stálice. Všechny jsou krásné, takže se můžete také vydat na plavbu mezi nimi a navštívit jich více.

 

Botswana

Africkou Botswanu je dobře možné si představit jako nejlepší safari destinaci vůbec. Vládní úsilí o nízký ekologický dopad spolu s odpovědností splnit velká očekávání vedly nedávno ke vzniku méně formálních kempů, kde se nesetkáte se záplavou jeepů jako v Serengeti. Dále je zde delta Okavanga, panenská mokřina a divočina hemžící se životem. Úsilí zdejších ochranářů přitom bylo natolik úspěšné, že i JAR sem přesunuje své ohrožené nosorožce. Turistika se v říjnu zužuje, protože horko stoupá, ale zaplavená delta Okavanga je chladnější, přičemž minimální vegetace (většinu totiž předtím spásla zvířaty) umožňuje perfektní pozorování divokých zvířat. Ke konci měsíce klesají také ceny, a nový kemp Qorokwe Camp (používající pouze solární energii) od Wilderness Safaris leží u vlastní laguny, takže představuje dobrou volbu. 

Akční nabídka Wilderness Safaris zde 

Nejlepší safari v Africe

 

Los Cabos, Mexiko

Plážové „rajské Cabo“ znamená vypnout stylově. V této slunečné lokalitě je velmi horko v kterémkoli ročním období. Elegantní hotely, jako je One&Only, mají vlastní restauraci s elitním šéfkuchařem (např. Jean-Georges Vongerichten) a pořádají také narozeninové párty pro hvězdné hosty, jako je Jennifer Aniston. Protože v létě prší, na zimu sem přicházejí nejrůznější lidé kvůli zdejšímu slunečnému počasí. Proto je ideální říjen, kdy je rtuť teploměru vysoko, ale obsazenost nízko. Los Cabos zahrnuje ve skutečnosti dvě města ležící na jižním výběžku mexického státu Baja – Kalifornského poloostrova — Cabo San Lucas a San José del Cabo. Druhé z nich si uchovává více tradiční atmosféru a nabízí nejhezčí hotely; milovníci stylu poloviny 20. století jistě ocení 5* The Cape – A Thompson Hotel – akční nabídka zde.

Kalifornský poloostrov mimo Cabo 

 

Seville, Španělsko

Destinace, kde je velmi horko, se v říjnu konečně dočká změny. Svěží vítr začne vát ulicemi staré Sevilly a Vy si můžete užívat čerstvějšího vzduchu: klikaté uličky jsou méně dusné, ale neméně romantické. V oblasti kultury se toho děje hodně, od improvizovaných galerií a kaváren až po zdejší gastronomickou revoluci. 

.

Havajské ostrovy 

V říjnu jsou letní davy pryč, srážky nízké a ceny se zmírňují, takže je to ideální doba zamířit na Havaj. Havajský Velký ostrov prožil bouřlivý rok (erupce sopky Kilauea stále pokračuje), ale zdejší zařízení jako obvykle připomínají ráj. Na havajském souostroví je toho spousta k vidění: Kauai se skrytými lagunami, kde si můžete zaplavat, a s příjemnými místními bary, Oahu se špičkovým jídlem a s příbojem na surfování, a také Maui s jeho oblíbenou pláží o délce 48 km. Také můžete navštívit zdejší uměleckou komunitu v městečku Makawao nebo Surfing Goat Dairy, kozí farmu na svazích vulkanického kráteru.

 

Oblast Nová Anglie (New England), USA

Milovníci podzimu sem rádi v této době zamíří, aby se mohli pokochat podzimní krajinou a možná i podniknout nějakou pěší túru. Můžete spojit prohlídku ohnivě zbarvené krajiny státu Vermont s návštěvou velkoměsta Bostonu.

 

Souostroví Galapágy

Jako z jiného světa působí po celý rok – nikde jinde na zemi není příroda jako zde. Nejvíce z ní přitom spatříte v hlavní sezóně pro ptáky a ryby, která probíhá od června do konce října. V té době zde také nejméně prší. Když počkáte do října, většina ostatních turistů už bude zpátky doma, navíc moře bývá o něco teplejší, pokud byste se chtěli vykoupat a dostat blíž k fenomenálně rozmanitému mořskému životu.

 

Tchaj-pej, Taiwan

Tchaj-pej, metropole Taiwanu, která zatím spíše stojí ve stínu jiných asijských velkoměst, jako je Tokio a Soul, je stále z velké části turisty neobjevená, ale představuje neméně vzrušující kombinaci atrakcí. Od taoistických chrámů, přes závratné mrakodrapy, luxusní nákupní centra až po pulzující noční trhy osvětlené neony – je to fascinující kulturní směsice: na jednom kroku pouliční levné pivo a grilované sépie na špejli a na dalším ztřeštěný klub s vodopádem na tanečním parketu. Okázalý luxus pak najdete v hotelu W, kde kategorie pokojů mají jména, jako např. „Fabulous“ nebo „Extreme Wow“. Ke konci října ustávají deště, vlhkost klesá a nebe se vyjasňuje, takže můžete obdivovat výhledy na lesknoucí se město, nejlépe z obrovského ruského kola Miramar Ferris Wheel (70 m) nebo z 89. patra Taipei 101, dříve nejvyšší věže světa.

Akční nabídka W Hotelu zde 

Kočičí vesnice Houtong na Taiwanu

 

Vietnam

Říjen znamená začátek suchého období na severu a jihu Vietnamu, kde naleznete řadu přírodních divů i rušných velkoměst. Horská oblast Sapa představuje vstupní bránu pro pěší turistiku.  Metropole Hanoj znamená především chaos, kávu s kondenzovaným mlékem na plastových stolcích a vynikající místní kuchyni. Dole v deltě Mekongu pak leží svět houpající se na vodních kanálech. A Ho Či Minovo město bývá cílem bohémů: nenechte si ujít návštěvu The Café Apartment, což je 9 patrový blok plný miniaturních butiků a obchodů s řemeslnou kávou. Hlavní turistická sezona přijde až v listopadu, takže je to také poslední šance na nižší ceny.

Návštěva Halong Bay

 

Adelaide, Austrálie

Sydney a Melbourne můžete navštívit jindy – teď je načase, aby zazářilo město Adelaide. Vinařská oblast Adelaide Hills byla dlouho ve stínu pobřežní metropole Jižní Austrálie, ale nová gurmánská scéna vše mění. Navštívit můžete nejlepší australskou restauraci Orana, která vaří z málo používaných místních ingrediencí s fantastickým výsledkem. K tomu přispívají také okolní farmy v oblasti s čerstvými produkty, což mohou restauraci její rivalové v jiných městech jen závidět. K přírodním krásám pak ještě připočítejte čerstvý předjarní vzduch (na jižní polokouli právě končí zima a začíná jaro).

 

Mendocino, Kalifornie, USA

Říjen je doba, kdy počasí v severní Kalifornii konečně začne odpovídat obvyklé představě: zmizí mlha a studený vítr, které obvykle představují překvapení pro nedostatečně oblečené turisty. Místo toho se objeví zářící slunce a jasné modré nebe, tolik typické pro obrázek Kalifornie. Je to zároveň ideální doba, kdy můžete podniknout road trip k jedné z méně známých atrakcí, oblasti Mendocino County. Jedná se o pobřežní trasu dlouhou 258 km na sever od San Franciska, která svými dramatickými útesy, vysokými sekvojemi a útočícími vlnami oceánu předčí i slavnější Big Sur. Město Mendocino vypadá jako kousek Nové Anglie (výše) přenesené na výběžek v Kalifornii a připomíná vrcholné období v 50. letech 20. století s řadou uměleckých galerií a bez velkých řetězců. Tento „hippie duch“ přežívá také ve vinařské oblasti Mendocino, která produkuje největší podíl kalifornského bio vína. V současnosti se zotavuje ze ztrát kvůli lesním požárům, takže pokud se tam vydáte nyní, přispějete navíc svými penězi zdejší úzce propojené komunitě.

 

Dubaj, SAE

Léto je doba, kdy Dubaj spí: když se pouštní město zahřeje na 40 °C a výše, vypadá to, jako by se potily i mrakodrapy; veškerá zábava pod širým nebem se skryje a všichni utíkají do klimatizovaných interiérů. Avšak v říjnu v Dubaji propukne nový život: znovu se otevřou plážové kluby, terasy restaurací se zaplní a koupel v moři už nepůsobí jako ponoření se do termálního pramene. Při teplotách pod 30 °C jsou lépe snesitelné i výpravy do pouště. Kromě toho můžete nahlédnout do zdejších butiků, galerií a budov od Foster & Partners v čerstvě vybudované čtvrti Dubai Design District.

 

Mauricius, Indický oceán

V říjnu je na ostrově Mauricius jaro a otepluje se po dlouhé, avšak teplé zimě, ale ještě není vlhko a deštivo. Obrovské květiny rozkvétají a zvuky zvířat se nesou z deštného pralesa. Pokud Vám tedy někdo nabídne cestu na Mauricius v jiné roční době, doporučujeme odmítnout. Říjen je v každém případě rajské období.

Vodopád pod mořem na Mauriciu

 

Bhútán

Odlehlé himalájské království známé svým vysokým „hrubým národním indexem štěstí“, čistými horami a ve výšce vybudovaným klášterem Tygří hnízdo je ztělesněním exkluzivity; ostatně zahraniční návštěvníci musí zaplatit nemalý denní tarif jen za překročení hranic. Odměnou je však vzácně čistá země z velké části nedotčená vnějším světem. Vzhledem k tomu, že mnohé hlavní atrakce Bhútánu spatříte jedině při pěších túrách na posvátné hory a k odlehlým chrámům, čistý horský vzduch a bezmračné nebe v říjnu představují vynikající čas pro návštěvu. Letos byl navíc otevřen Six Senses Bhutan, série 5 luxusních chat pro turisty umístěných ve zdejších hlubokých zelených údolích a lesích.

 

Jordánsko

Jedna z turisticky nejvstřícnějších zemí Blízkého východu zůstává stále mimo pozornost mnoha lidí. Přesto nabízí pozoruhodné atrakce, jako je starověká úžasná Petra, původně římské město Džeraš, Mrtvé moře, Rudé moře, a také rozsáhlá pouštní krajina, kde můžete přenocovat v beduínském táboře. V říjnu je ještě dost slunečných dnů, které ozáří skalní město Petra z růžovočerveného kamene. Zároveň je dostatečně chladno na cestu na velbloudu či koni do Vádí Rum (také nazývaného „Údolí Měsíce“) ve dne a dostatečně teplo v noci na spaní venku pod hvězdným nebem.

 

Pobřeží Turecka

Krásné turecké pobřeží Egejského moře a Bosporu nabízí v říjnu teplé počasí a pláže bez davů turistů. Oblasti působí značně řeckým dojmem a mezi zátokami naleznete fantastické butikové hotely, které mimo hlavní sezonu nabízejí dobrou hodnotu, a také bohémsky působící rybářské vesnice. Doporučit můžeme např. vesnici Alacati nebo malebnou Selimiye vzdálenou hodinu cesty od města Dalaman. Tak jako v Istanbulu zde bývá v létě velmi horko a přelidněno, takže je příjemnější se sem vydat později.  

Akční nabídka ubytování zde