Švédská nadvláda: Koenigsegg Reger s výkonem 1.500 koňských sil a bez převodovky

Švédská nadvláda: Koenigsegg Reger s výkonem 1.500 koňských sil a bez převodovky 1

Kontroverzní, švédskou automobilku, kterou založil v roce 1994 Christian von Koenigsegg netřeba nikomu představovat. Vyrábějí se v ní nejrychleji auta na světě, co víc dodat?

První zákazník si přebral svůj červený Koenigsegg CC8S v roce 2002 na Ženevském autosalonu. Ve stejném roce vyrobil Koenigsegg další čtyři auta a o dva roky později byl v Ženevě představen nový, výkonnější Koenigsegg CCR.

28. února 2005 vytvořil CCR nový světový rekord v max. rychlosti sériově vyráběného auta rychlostí 387,87 km/h, čímž překonal rekord do té doby neporazitelného McLarenu F1.

Tento rekord vydržel do roku 2005, kdy ho překonal automobil Bugatti Veyron rychlostí 407,5 km/h. CCR a CC8S jsou unikátní zejména v tom, že umožňují majiteli měnit nastavení vozidla podle vlastních potřeb, takže je možné jej ideálně přizpůsobovat na jízdu po běžných vozovkách nebo okruzích.

V roce 2011 byly představeny nové modely Ager jakož i Ager R. Limitovaný model One: 1 z kterého se vyrobilo pouze 6 kusů, spatřil světlo světa v roce 2014. Byly tak překonány všechny rychlostní rekordy. O rok později vyvinul Koenigsegg první hybrid s kombinovaným výkonem 1.100 kW. Dal mu jméno Reger. Koupí si ho pouze ti nejbohatší, kteří nechtějí Ferrari nebo Lamborghini, ale kteří touží po nejvýkonnějším a nejrychleji akcelerující automobilu na světě.

Reger se obejde bez jakékoliv převodovky. Síla motoru se přenáší přes hydraulickou spojku přímo na kola, přičemž její regulaci má na starosti sofistikovaná funkcionalita elektromotorů. Koenigsegg si tento systém nechal patentovat pod označením KDD (Koenigsegg Direct Drive, tj přímý pohon. Pětilitrový motor V8 se dvěma turby dosahuje výkonu 820 kW a točivý moment je na úrovni 2.000 Nm.

Extra výkon poskytují až tři elektromotory s hybnou silou vyšší než 500 kW. Koenigsegg uvádí, že Reger je schopna vyvinout výkon vyšší než 1500 koní. Stovka padne za 2,8 sekundy a hranici 400 km/h Reger zdolá, podobně jako One: 1 za šokujících 20 sekund.

Z modelu Reger bude vyrobených pouze 80 kusů a Koenigsegg tvrdí, že půjde o nejrychlejší sériově vyráběný automobil na světě.