Připravujete se na jarní úklid? Nezapomeňte uklidit ve Vašem smarthphonu!

Připravujete se na jarní úklid? Nezapomeňte uklidit ve Vašem smarthphonu! 1

Jaro je už za rohem a v posledních dnech jsme si mohli užít i první teplejší dny. S novým obdobím se obvykle spojuje jarní úklid příbytků – vzpomenete si však, kdy jste naposledy čistili od zbytečných aplikací či kontaktů váš smartphone?

Je běžné, že některé programy či aplikace v našich zařízeních nepoužijeme i celý rok. A pak jsme překvapeni, když nás mobil upozorní na přeplněné úložiště. Tato situace se podobá šatníku plného oblečení – je nám líto všechny ty věci vyhodit, přestože jsme si některé kousky neoblékli ani jednou.

Jak však zvládnout chaotický digitální nepořádek? Máme pro vás pár tipů.

Zorganizujte si  své aplikace

Správné nakombinovaných aplikací vás ušetří hledání a bolestí hlavy z pohledu na chaotickou obrazovku. Jedna studie navíc prokázala, že čím více času trávíme prohlížením sociálních sítí, tím více naši kolegové a přátelé dokážou ovlivnit naše emoce – bohužel však ne pozitivní. Ze sociálních sítí si proto vyberte jen dvě platformy, které naplňují vaše potřeby – například Instagram, který umožňuje zveřejňování fotografií, soukromou komunikaci i živé vysílání, podobně jako Facebook.

Využívání více sociálních platforem nemá pro zlepšení vaší produktivity smysl. Také si předem rozmyslete stahování nových aplikací. Stává se, že se v článku dočteme o nové „appky“, kterou „musíme“ vyzkoušet, stáhneme si ji, a ta nakonec zapadne prachem. Pokud se tomu vyhnete, ušetříte si čas i úložiště v telefonu.

Soubory mažte bez zbytečných pocitů lítosti

Oprah Winfrey jednou řekla, že pokud jste určitou věc na sobě neměli více než dva roky, zřejmě ji vůbec nepotřebujete. Vyhoďte ji nebo darujte. Podobnou strategii aplikujte na své aplikace a soubory. Pokud si nepamatujete, kdy jste je naposledy použili, ve vašem zařízení nemají místo.

Logické třídění

Připomíná vaše pracovní plocha malbu Jacksona Pollocka? I na to existuje řešení. Může se stát, že při práci ztratíte spoustu času bezcílným hledáním ztraceného souboru. Řešením je vytváření složek s obecnými skupinami. Vytvořte si širší kategorie jako marketing, pod tím public relations, web, články, spolupráce a podobně. Systém třídění však pro vás musí být logický, abyste v něm dokázali vyznat.

Nemažte však soubory jen kvůli dosažení minimalismu. Vhodné je vytvořit si složku s názvem jako „tyto soubory možná budu potřebovat“. Pokud tyto soubory nepoužijete více než rok, nastane čas k jejich odstranění.

I vaše smartphony či počítače vyžadují občasné úklid. Pokud se tomu občas budete věnovat, zjistíte, že soubory i aplikace jsou rázem přehlednější a používání vašich technologických hraček je mnohem efektivnější.