Má i vaše klávesnice na těchto místech hrbolky?

Má i vaše klávesnice na těchto místech hrbolky? 1

U každé klávesnice na počítači i na notebooku jsou na písmenech F a J vystouplé hrbolky. Pokud nám nevěříte, podívejte se na tu svou a ověřte si to. Prozradíme vám na co slouží a komu za tento „zlepšovák“ máme být vděční.

Určitě jste si jich všimli i Vy, ale nikdy Vás nezajímalo, nač tam jsou. Mluvíme o dvou vystouplých hrbolcích na klávesnici. Nejsou tam náhodou a jejich umístění na klávesách F a J má své opodstatnění. Většina uživatelů počítačů před tím, než začnou psát, umístí své prsty právě nad tyto písmena. Malá vystoupení na klávesách F a J pomáhají pisateli zorientovat se na klávesnici, aniž by se na ni podíval.

 
klávesnice

Stejný hrbolek najdete i na číslici 5 na numerické části klávesnici. Jeho účel je stejný, pokud budete psát naslepo. Na tento geniální nápad přišla June E. Botchováv roce 2002, aby zlepšila výkonnost pisatelů. Dala si to patentovat a od roku 2003 se vyrábí klávesy F, J a 5 s drobným výstupkem. Pomohla zejména lidem, kteří se snaží naučit 10-prstovou metodu rychlého psaní. Za tento přínos pro celý svět jí patří naše díky.