Dodržujte 4 jednoduché zásady a budete mít klid od hackerů

Dodržujte 4 jednoduché zásady a budete mít klid od hackerů 1

Útoky přes internet se vyskytují stále častěji, a to už i v našich končinách. Proto byste si měli uvědomit, že je třeba se chránit i ve virtuálním světě. Do online bezpečí vás dostane dodržování těchto základních pravidel, které ze života dobře známe, ale za počítačem na ně zapomínáme.

1. Opatrnosti není nikdy dost
Smějete se spolužákům nebo kolegů, kteří mají přelepené webkamery na notebooku? Vědí proč to dělají a měli byste si z nich brát příklad. Bez vašeho vědomí (ale přitom s vaším souhlasem) si už leckterý středoškolský student informatiky ví dívat vše, co za počítačem děláte.

Tito hackeři mohou pozorovat vaše soukromí díky vašemu souhlasu – kliknutí na průsvitné tlačítko, které se umisťuje na často klikaná místa (např. přehrát, přihlásit nebo potvrdit) na běžně navštěvovaných stránkách. Vy na něj samozřejmě kliknete a hacker si už může z blízka prohlížet, jak si … spaříme v nose. Před touto formou narušení soukromí se ochráníte pravidelným aktualizací internetového prohlížeče (Chrome, Mozzila, …)

 
MPR2fe085_twitter3

2. Dávej pozor na detaily
Přiznejte si to, kolikrát za týden se v nějaké kavárně připojíte na veřejnou síť? Vesele si přes internetbanking platíte účty, posíláte důvěrné informace a ani vám nepřijde na mysl, že všechno mohou vidět i ostatní lidé připojení do stejné sítě.

Může se vám tak snadno stát, že vám někdo ukradne fotky z pátečního zátahu, které neměl nikdo nikdy vidět nebo se mu zalíbí rovnou všechny vaše hesla. Buďte opatrní i doma. Ověřte si, zda máte dobře nastavený router a zda náhodou několik let nefičí na výchozích hodnotách s heslem typu 123456. Pokud si zajistíte domácí Wifi, nebudou vám ji zpomalovat lakomí sousedé a ochráníte se před kyberútokům.

 
JZL566315_shutterstock_119998051

3. Důvěřuj ale prověřuj
Každému alespoň jednou za čas přijde e-mail, že vyhrává fantastickou sumu peněz, jen třeba ihned poslat údaje ohledně bankovního účtu. Tak to určitě ne!!! Žádné peníze vám nepřijdou, spíše vám vezmou všechno co máte. Podobné maily netřeba otevírat, natož klikat na jakýkoliv odkaz v nich.

Pozornost je třeba zvýšit, i když dostanete mail ze zásilkové služby nebo internetového obchodu. Vždy si nejprve vzpomeňte, jestli jste si něco objednávali. Pokud nic nečekáte, mail raději rovnou vymažte, asi nebude od společnosti, za kterou se vydává.

 
kyber-10

4. Ne všichni jsou kamarádi
Sociální sítě jako Facebook pomáhají zůstat v kontaktu se starými přáteli. Ale vaši přátelé mají i jiných přátel, kteří nemusí být vaši přátelé a ti mohou být pro vás nebezpeční. Když najdou nějakou vaši fotku, podle informací, které jsou v ní uloženy (EXIF data) si dokážou vyhledat vaši polohu.

Poté neočekávaně navštíví váš domov, když budete například na dovolené. Dávejte si pozor na to, koho si ukládáte mezi přátele a tudíž koho si pustíte do soukromí. Do svého bytu nebo domu byste cizí osobu jen tak nepustili, tak to ve vlastním zájmu nedělejte ani na sociálních sítích.