Proč na tomto místě zakázali mobil, rádio, TV a auta?

Proč na tomto místě zakázali mobil, rádio, TV a auta? 1

Green Bank, v Pocahontas County v Západní Virginii v USA, je možná jedno z nejklidnějších obytných míst na Zemi. Není zde totiž žádný signál pro mobilní telefony, Wi-Fi, rozhlas a ani pro televizi. Avšak Green Bank není vůbec technologicky zaostalý, přestože byste si to mohli myslet. Právě naopak, je to domov pro největší radioteleskop na světě – Robert C. Byrd Green Bank Telescope (GBT), který provozuje National Radio Astronomy Observatory.

 
green_bank_h

I benzinové auta jsou zakázány
Teleskop je důvod, proč toto město elektromagneticky mlčí. Rádiové teleskopy pracují na základě detekce elektromagnetických vln, které pocházejí ze vzdálených galaxií. Tyto signály jsou tak slabé, že i nejmenší emise rádiových vln z elektronických přístrojů mohou hodnoty z radioteleskopů zkreslovat.

Z tohoto důvodu jsou všechny mobilní telefony, Wi-Fi, rádio, TV a další komunikační zařízení zakázány. Nejsou zde žádné věže mobilních telefonů na míle daleko, žádná hudba z rádia nebo telenovely v televizi. Ani benzínová auta nejsou povoleny, protože zážehové motory používají zapalovací svíčky k zapálení směsi paliva a vzduchu, přičemž elektrické jiskry produkují elektromagnetické vlny.

Děti si zde hrají s hračkami a ne s mobily
Hranice zóny bez telekomunikačních zařízení se šíří daleko za Green Bank, s rozlohou zhruba 13.000 m². Tato oblast se nazývá National Radio Quiet Zone a nachází se v řídce osídlené zemi, která se rozprostírá přes hranice Západní Virgínie, Virginie a Marylandu.

 
p22874

Téměř všechny typy rádiových přenosů a některých elektronických zařízení jsou zde zakázány, takže silné Green Bank rádioteleskop mohou pracovat bez rušení. Green Bank je nejbližší obec při Green Bank Telescope.

Život bez techniky v Green Bank se může zdát nemožný pro ty, kteří nedokáží žít bez svých mobilních telefonů, ale pro zhruba 140 obyvatel města, je takový život blažeností. Děti se nelepí na zářící obrazovky svých mobilních zařízení. Navzájem si povídají namísto posílání SMS zpráv.

Starší obyvatelé spustí svá okna na autě, aby se pozdravili navzájem a klidně nechávají přední dveře odemknuté. Pokud potřebujete mluvit s někým z města, jsou zde telefonní automaty.

 
LAN5117e1_lgrecenze

Pokrok je relativní věc
Žijící ve stínu obřího dalekohledu si někteří z obyvatel ani nejsou vědomi technologických pokroků, které jsou přirozenými jinde ve světě. „Nechceme si uvědomit, že zbytek světa je připojen a zůstává připojen neustále, přes telefony a počítače a všechno ostatní,“ řekl rozhlasový moderátor, který vyrostl v Pocahontas County.

„Takže jsme se ocitli trochu zpět v čase, ačkoli v teleskopu máme ten největší pokrok „.

Zdravé prostředí
Během několika posledních let se v Green Bank usídlilo mnoho lidí. Tito lidé tvrdí, že trpí elektromagnetickou přecitlivělostí nebo EHS, nemocí, kterou ovšem neuznává vědecká komunita.

Říká se, že u lidí, kteří trpí EHS se objeví příznaky jako závratě, nevolnost, vyrážky, nepravidelný srdeční tep, slabost a bolesti na hrudi od elektromagnetického záření. „Život není dokonalý,“ řekl jeden z prvních „elektro-senzitivních“ přistěhovalců, kteří přišli na Green Bank.

 
chlapec-bezi-po-louce-louka-trava-28

„Není tu obchod s potravinami, žádná restaurace, žádná nemocnice v okolí. Ale tady jsem alespoň zdravý a můžu dělat různé věci „.