PROVOKATIVNÍ UMĚLEC BANKSY OTEVŘEL VE WEST BANKU HOTEL S NEJHORŠÍM VÝHLEDEM NA SVĚTĚ

PROVOKATIVNÍ UMĚLEC BANKSY OTEVŘEL VE WEST BANKU HOTEL S NEJHORŠÍM VÝHLEDEM NA SVĚTĚ 1

Netradičního umělce Banksyho svět zná jako nepolapitelného autora neobvyklých, ale zajímavých graffiti obrazů na stěnách budov. Svůj hotel, nacházející se v palestinském Betlémě, umělec nazval The Walled Off Hotel. Nejde však o typické dovolenkové ubytování – jde o provokativní politický akt – hotel je otočen směrem ke zdi, který Izrael vybudoval přes okupované území. Pokoje umělec nabízí se sloganem „nejhorší výhled na světě“.

The Walled Off Hotel v okupovaném území přijímá rezervace od 11. března. Provokativní umělec přitom vůbec neskrývá své politické záměry, o čemž svědčí i informace při rezervaci pokojů. Hotel nabízí „nejhorší výhled na světě“. Jistě budete souhlasit, že nejde o právě nejšťastnější marketingový tah, avšak finanční obohacení je v případě otevření tohoto hotelu až na posledním místě. Banksy se snaží svým jednáním připomenout hrůzu a zbytečnost politických i válečných konfliktů.

Umělec přechází k otevřené politické kritice

Mnohé Banksyho díla mají nádech kritiky a nutí lidi zamýšlet se nad svým jednáním. Tento akt však umělce přenesl na úplně jiný level. Jde o otevřený útok na vládu Izraele, která vede neustále spory o West Bank. Hotel je postaven pět metrů od izraelské bezpečnostní bariéry, díky čemuž nabízí ideální výhled na její „krásu“. Stavba bariéry začala v roce 2003 a jejím cílem bylo ochránit Izrael před potenciálními palestinskými teroristy.

Odpůrci stavby tvrdí, že porušuje mezinárodní práva, brání uzavření mírových dohod a omezuje životy palestinských Arabů, nemluvě o tom, že zasahuje do území Palestiny. Podle zasedání haagského tribunálu jde o nelegální politický akt. Soud v Haagu v roce 2003 rozhodl, že izraelská bariéra není žádným bezpečnostním opatřením, naopak, jde o ilegální zabírání půdy. Její výstavba přispěla k ničení palestinské půdy a narušila životy tisíců obyvatel území.

Výhled z hotelového pokoje na zeď má připomínat neštěstí, které postihlo tamních obyvatel. Kromě toho, milovníci Banksyho díl během své návštěvy určitě nebudou zklamáni. Chodby i pokoje hotelu jsou totiž ozdobené graffiti umělce, přičemž tentokrát se pohrál s několika technikami tvorby. Hotel nabízí luxusní apartmány i pokoje nižší cenové skupiny. Nachází se tam i galerie, čajový obchod a muzeum, které turistům objasní informace o minulosti území West Bank.

V nedávné minulosti umělec dokončil díla v okupovaném území pásma Gazy. Co se týče designu Banksyho staveb, hotel připomíná jeho předchozí projekt Dismaland, umělcovu dystopickou verzi Disneylandu. Jeho práce na lidi působí znepokojivě, jsou však důležité pro společnost.