13 hlavních turistických atrakcí Bologně

13 hlavních turistických atrakcí Bologně 1

Město Bologna, které je metropolí oblasti Emilia-Romagna, si díky jeho kompaktnosti snadno můžete prohlédnout a mnoho návštěvníků ho považuje za jedno z nejpříjemnějších v Itálii. Určitě k nim patří milovníci dobrého jídla – ostatně Bologna má pověst italské gastronomické metropole. K hlavním odvětvím v Bologni patří výroba těstovin a klobás, takže je při své návštěvě určitě ochutnejte. Kromě návštěvy hlavních turistických atrakcí si nechejte čas na vnímání jedinečného charakteru města: procházejte se pod dlouhými arkádami (portici), nahlédněte do elegantních starých obchodů, všímejte si architektonických zvláštností a zajímavého cihlového zdiva, udělejte si zastávku v některé z kaváren a zasávejte veselí, které sem přináší množství studentů. Většina turisticky nejoblíbenějších lokalit je pěšky dobře dostupná od nám. Piazza Maggiore a díky arkádám je procházka po Bologni příjemná za každého počasí. Zde se dozvíte, jaké atrakce město Bologna nabízí.

 

Piazza Maggiore a Piazza del Nettuno 

Může se zdát, že všichni v Bologni se setkávají s přáteli na stejném místě na dvou přilehlých náměstích v samém srdci města. Hovor a smích se mísí se zvukem vody z nádherné Neptunovy fontány, podle které bylo náměstí Piazza del Nettuno pojmenováno. Vytvořil ji v 16. století sochař Giambologna a patří k nejlepším z tohoto období. Téměř všechny hlavní atrakce města jsou vzdáleny jen pár minut pěšky odtud, tak jako většina nejvýznamnějších ulic – patří k nim rušné nákupní tahy Via dell’Indipendenza a Via Galleria s mnoha starými aristokratickými sídly. Via dell’Archiginnasio s elegantními arkádami vede kolem velké baziliky sv. Petronia; její dodnes nedokončená fasáda dominuje jedné straně nám. Piazza Maggiore. Na severní straně stojí proslulý Palazzo del Podestà (Guvernérský palác) s věží Torre dell’Arengo pocházející z roku 1259. Pod její klenutou kopulí můžete slyšet lidi šeptající na protější straně.

13 hlavních turistických atrakcí Bologně 2

Bazilika sv. Petronia (San Petronio)

Když v roce 1390 započala stavba mohutného kostela, který dominuje jedné straně nám. Piazza Maggiore, měl být ještě větší než Svatopetrská bazilika v Římě, toho ale nikdy nebylo dosaženo. Ve skutečnosti nebyl ani dokončen a jeho fasáda není dodnes hotová. V maličkém muzeu v zadní části kostela si můžete prohlédnout plány na fasádu, které byly podány, včetně plánu od slavného architekta Andrea Palladio. Interiér je však dokončený a často bývá označován za „ztělesnění gotické architektury v Itálii“, kdy každá z postranních kaplí vypadá jako menší kostel. Všimněte si zvláštní čáry v podlaze v chrámové lodi: je to poledník.

Adresa: Piazza Maggiore, Bologna

 

Bazilika sv. Štěpána (Santo Stefano)

I když má Bologna dostatek zajímavých kostelů plných umění, Santo Stefano je z nich nejstarší a nejpůsobivější. Komplex 8 budov může být nazýván „kolébka víry v Bologni“ a postavili ho Benediktini mezi 10. a 13. staletím pro ostatky místních mučedníků z doby raného křesťanství, svatých Vitale a Agricoly. Hlavní kostel Chiesa del Crocifisso („Kostel Kříže“) zahrnuje venkovní pult z 12. století a kryptu z roku 1019; oktagonální Santo Sepolcro („Boží hrob“) se otevírá do sloupového dvora přiléhajícího k dvoupatrovému ambitu. V prostém třetím kostele si všimněte hlavic sloupů různých stylů recyklovaných z dřívějších římských a byzantských budov, a také podlahových mozaik z 6. století.

Adresa: Via Santo Stefano 24, Bologna

 

Naklánějící se věže 

13 hlavních turistických atrakcí Bologně 3

Šikmá věž v Pise je sice slavnější, ale i Bologna má dvojici věží, které se naklánějí ještě znepokojivěji, a to kvůli jejich úzkému tvaru. Jsou nejznámější z 20 věží, které zůstaly z více jak 100, které zdobily panorama Bologne ve 12. století. I když byly věže nutností jako strážní věže i jako útočiště v případě útoku, jejich výška se stala symbolem statusu pro vznešené rodiny, které je nechaly postavit. Torre Garisenda vysoká 48 m se naklání o více jak 13 m; můžete vyjít po 498 schodech ve věži Torre degli Asinelli pro pohled na Bolognu z ptačí perspektivy.

Adresa: Piazza di Porta Ravegnana, Bologna

 

Svatostánek a porticus Madonna di San Luca

Bazilika stojí na kopci, který skýtá výhledy na město a krajinu Pádské nížiny, a její klasický interiér je zvýrazněn nápadnou vykládanou podlahou z černého, bílého a červeného mramoru. Kněžiště je obloženo neméně nápadným žíhaným černobílým mramorem. Baziliku Madonna di San Luca ale od ostatních v Itálii odlišuje krytá arkáda dlouhá 3,8 km, která spojuje svatostánek s městem. Monumentální stavba je nejdelší portikus na světě (s 666 oblouky), který byl zbudován v letech 1674-1793 pro byzantskou ikonu Madony s Dítětem, která je každoročně nesena v procesí městem. Ikona, kterou podle pověsti namaloval svatý Lukáš, putuje po této trase do boloňské katedrály San Pietro od roku 1433, kdy byla přinesena z kláštera na kopci v naději na zázrak, který zastaví deště ohrožující sklizeň. Procházka po této trasa, která začíná na nám. Piazza di Porta Saragozza, je nejoblíbenější aktivitou v neděli (a je zdarma); nebo se můžete vydat turistickým vláčkem San Luca Express z Piazza Maggiore. Ještě širší výhledy pak skýtá San Luca Sky Experience, terasa s panoramatickým výhledem, kam se dostanete, když vystoupáte do kopule baziliky.

Adresa: Via di San Luca 36, Bologna

 

Jídlo v Bologni

Možná největší lákadlo pro turisty v Bologni, a zdroj slávy v celé Itálii, je pověst města coby kulinářského centra země. Proslulé jsou zdejší tortellini, tagliatelle a další těstoviny, a také klasický pokrm tagliatelle al ragu, jinde známý jako tagliatelle Bolognese. Místní specialitou jsou však masné výrobky a uzeniny a zdejší region dal vzniknout slavnému sýru Parmigiano Reggiano. Při návštěvě města můžete ochutnat zdejší kulinářské dědictví. Dobré místo, odkud začít, představují tržiště a obchody s potravinami. Úzké ulice ve čtvrti Quadrilatero, oblasti mezi Piazza Maggiore, via Rizzoli, via Castiglione a via Farini, jsou tržištěm už od římských dob, kde najdete malé obchůdky a venkovní stánky prodávající nejrůznější potraviny, od výpěstků ze zahrady, přes sýry a ryby, až po čerstvě vyrobené těstoviny a pečivo. K dispozici je řada příležitostí učit se od boloňských šéfkuchařů i domácích kuchařů, od skupinových kurzů až po individuální lekce, jak vytvořit dokonalé tortellini. Další možností je zúčastnit se specializované prohlídky města vedené místním znalcem v oblasti kulinářství. Při nich navštívíte tržnice s potravinami a řadu tradičních obchodů, jak je pekařství, chocolatier, salumeria (lahůdkářství), výrobce těstovin a zmrzlinárna, kde můžete ochutnat některé boloňské specialisty.

 

Anatomické divadlo Archiginnasio

Archiginnasio, kdysi hlavní budova Boloňské univerzity, je dnes místem, kde najdete jednu z neobvyklých atrakcí Bologne: učebnu, kde se studenti medicíny učili anatomii při tom, jak sledovali pitvy. Není to ale tento bizarní aspekt, který dnes fascinuje, jako spíše výjimečný interiér a neobvyklé dřevořezby. Nejzajímavějším prvkem je Spellati od Ercole Lelliho, dřevěná skulptura muže v životní velikosti s muskulaturou a kostrou provedenou do detailů. V  budově se nachází rovněž historický přednáškový sál Stabat Mater, jehož stěny jsou zdobeny erby. Boloňská univerzita, založená v 11. století, je nejstarší univerzitou západního světa.

Adresa: Piazza Galvani 1, Bologna 

 

Boloňské arkády (portici) 

13 hlavních turistických atrakcí Bologně 4

Návštěvníci Bologne se nevyhnou chůzi pod portici, arkádami, které lemují mnoho zdejších ulic. Skýtají vítanou úlevu před sluncem v létě, úkryt před deštěm, a také prostor navíc pro obchody, které zde často vystavují své zboží. Začaly vznikat v 11. století jako přečnívající horní patra budov v rozrůstajícím se centru města, kdy skýtaly více obytného a úložného prostoru u obchodů a dílen řemeslníků na úrovni ulice. Jak se rozšiřovaly, bylo potřeba je podepřít trámy a sloupy, čímž postupně vznikly arkády. Ve 13. století se vyžadovalo, aby byly nové arkády dostatečně vysoké, aby jimi mohl projet jezdec na koni, což vedlo k vybudování elegantních klenutých arkád, které můžete vidět dnes. Tyto arkády portici jsou jedinečné, zbudované v různých dobách i stylech, často zdobené kamennými řezbami apod.. Celkem je v Bologni asi 40 km arkád, z nichž nejdelší má 3,8 km a vede z města ke svatostánku Madonna di San Luca (výše) na kopci. Boloňské portici jsou v roce 2021 kandidátem na památku UNESCO.

 

Kostel sv. Dominika (San Domenico)

V době smrti svatého Dominika v roce 1221 v klášteře řádu, který založil, začaly práce na budování kostela, jehož dokončení trvalo několik staletí. Mramorová hrobka, která ukrývá ostatky zakladatele, je důvodem k návštěvě sama o sobě; zdobí ji detailní práce od největších umělců doby, včetně Michelangela a Nicoly Pisana. Tím ale umělecké poklady kostela nekončí. Vynikající práce z vykládaného dřeva od mistra intarzií fra‘ Damiana da Bergama na kůru jeho renesanční současníci vychvalovali jako „osmý div světa“. Každou první a druhou sobotu v měsíci v 10,30 a 15,30 jsou k dispozici komentované prohlídky kaplí, kůru, místnosti inkvizice, cely sv. Dominika a dalších míst, která nejsou běžně přístupná veřejnosti.

Adresa: Piazza di San Domenico 13, Bologna

 

Archeologické muzeum 

I ti, kdo běžně vypínají pozornost v muzeích, jistě ocení pozoruhodnou přehlídku prehistorických a etruských nálezů z okolní oblasti, a také vynikajících pokladů keltské, řecké, egyptské a římské civilizace, v Archeologickém muzeu (Civico Archeologico). V Itálii jsou jen dvě další muzea, které se mohou rovnat zdejší egyptské sbírce. Palazzo Galvani z 15. století nedaleko nám. Piazza Maggiore byl dovedně upraven pro umístění sbírek; není to žádná změť zaprášených předmětů, ale moderní muzeum se skvěle vystavenými artefakty.

Adresa: Via dell’Archiginnasio 2, Bologna

 

Oratoř Battuti

Když vyjdete po schodech do místnosti nad kostelem, najdete jeden z méně známých pokladů Bologně, malou oratoř vyzdobenou barokními obrazy, freskami a zlacenými řezbami. Vyhněte se bolesti za krkem a využijte některou z laviček, na kterou se natáhnete, abyste mohli obdivovat nádherný strop. V místnosti se nachází sousoší s 15 terakotovými sochami Smrt Panny od sochaře Alfonso Lombardiho z počátku 16. století. Podívejte se také, jestli se neblíží nějaký hudební program, které se zde konají (místnost má vynikající akustiku).

Adresa: Via Clavature 8, Bologna

 

Katedrála sv. Petra (San Pietro)

Katedrála San Pietro prošla od svého založení v roce 910 n.l. mnoha změnami, včetně přidání kůru od architekta Pellegrino Tibaldiho z roku 1575 a chrámové lodi vytvořené ve velkolepém barokním stylu 17. století. Dveře na konci vedlejší uličky vlevo vedou ke sbírce uměleckých pokladů nashromážděné během staletí pro použití při náboženských slavnostech. Zahrnuje předměty, které patřily několika papežům, a nádherný procesní kříž darovaný teprve v roce 1996.

Adresa: Via Indipendenza, Bologna

 

Národní galerie (Pinacoteca Nazionale)

Pinacoteca má jedinečné poslání: uchovávat a vystavovat díla umělců, kteří žili a pracovali v Bologni a regionu Emilia-Romagna, především od 13. do začátku 19. staletí. Některá díla mají vlastní historii, mnohá byla zachráněna z kostelů, které byly zavřeny nebo začaly sloužit jinému účelu, a jiné se vrátily do Bologně po tom, co je Napoleon I. odvezl do Louvru v Paříži. Muzejní sbírky zahrnují díla od Raffaela, Perugina, Tintoretta a dalších renesančních umělců.

Adresa: Strada Maggiore 44, Bologna

*** 

13 hlavních turistických atrakcí Bologně 5

KDE SE UBYTOVAT

Náměstí Piazza Maggiore a Piazza del Nettuno, bazilika, Archeologické muzeum a dvojice naklánějících se věží, které vedou na seznamu hlavních turistických atrakcí Bologně, se nacházejí velmi blízko sebe. Dva hlavní kostely, Santo Stefano a San Domenico, jsou jen pár bloků odtud, takže Bolognu si snadno můžete prohlédnout pěšky z kteréhokoli ubytovacího zařízení v centru.

Luxusní hotely: lesknoucí Grand Hotel Majestic Gia Baglioni 5* hned vedle baziliky na Piazza Maggiore má velké hezky zdobené pokoje v krásně zrestaurované historické budově. Uprostřed starého města, hned pod slavnými středověkými věžemi, se nachází butikový Hotel Corona d’Oro 4* s pokoji s parketovými podlahami, mramorovými vanami a balkony, z nichž některé skýtají výhled na věže. V blízkosti nám. Piazza Nettuno, možností nakupování a restaurací je umístěn Art Hotel Orologio 4* s tradičními pokoji v upraveném historickém sídle.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: tématické pokoje v hotelu Al Cappello Rosso 4* kousek od Piazza Maggiore jsou každý jiný, ale všechny vybaveny luxusními potřebami, k nimž patří pantofle, župany a výběr polštářů. Metropolitan Hotel 4* se světlými atraktivními pokoji s elegantní moderní výzdobou je vzdálen necelých 5 minut chůze od Piazza Maggiore a obklopen restauracemi a obchody. V blízkosti vlakového nádraží a atrakcí v centru se nachází hotel NH Bologna de la Gare 4*, který nabízí 156 zvukově izolovaných pokojů, včetně 9 prostorných apartmánů v horním patře s krásnými výhledy na město.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: 4. poschodí klasické budovy u Piazza Maggiore zabírá Panorama Hotel 1* s velkými pokoji s dobře udržovanými společnými koupelnami. Jen kousek pěšky od Piazza Nettunp je umístěn Albergo Centrale Bologna 3*, hotel s kompaktními, ale pohodlnými pokoji v centru města. V ceně je snídaně a kolem hotelu mnoho restaurací. Nedávno zrestaurovaný Il Canale Hotel 3* shlíží na řeku a má střešní terasu s výhledy na město. Je vzdálen jen kousek pěšky od Piazza Maggiore a nabízí pokoje rodinné velikosti.

Akční nabídka ubytování:

***

TIPY A VÝLETY

Prohlídka na kole: mnoho nejdůležitějších atrakcí Bologně můžete navštívit při dvouhodinovém prohlídce na kole, která zahrnuje cyklistické vybavení a pojištění. Takto strávíte méně času přesunem mezi jednotlivými památkami, takže při tomto výletu může navštívit všechna místa zahrnutá v pěších prohlídkách, a k tomu ještě vzdálenější atrakce, jako je Santo Stefano a San Domenico. Navštívíte také středověký přístav a dozvíte se o tom, jak zdejší kanály kdysi poháněly mlýny.

Řízení auta v Bologni: tak jako ve většině velkých měst v Itálii je historické centrum nepřístupné pro automobily. Pokud budete ubytováni v hotelu v této oblasti, označované jako zóna ZTL, v každém případě se zeptejte předem, kde můžete zaparkovat. Obvyklý postup je takový, že si zapíší Vaši SPZ na seznam ZTL, což Vám umožní na dobu Vašeho pobytu zajíždět vozem až k hotelu. 

Hlavní turistické atrakce Itálie