Psi mohou ochránit děti před alergiemi a obezitou

Psi mohou ochránit děti před alergiemi a obezitou 1

Vědci zjišťovali možný vliv domácích zvířat na obranyschopnost dětí.

Miminka, která vyrůstala v domácnosti se psem, měla menší riziko alergií a vzniku obezity. Zvířata u dětí pravděpodobně zvýšila výskyt prospěšných mikrobů.

Výzkum, který provedla Albertská univerzita v Kanadě, mluví o dvojnásobném nárůstu dvojice bakterií Ruminococcus a Oscillospira. Právě tato dvojice bakterií se v dětství spojuje se sníženým výskytem alergií a obezity. Zjištění vědci publikovali v časopise Microbiome.

Nejnovější poznatky vycházejí ze vzorků stolice dětí, které byly zapsány do dlouhodobého kanadského výzkumného programu na zdravý vývoj dětí.

Zkoumané děti měly nižší riziko onemocnění, pokud byly psovi vystaveny v prvních třech měsících života. Imunita dětí byla silnější i v případě, že pes opustil domácnost už měsíce před porodem. Výměna bakterií podle všeho probíhala nadále, přenesly se na matku a až následně na dítě.

Děti měly silnější imunitu i v případě, že se narodily za okolností, které odolnost obvykle snižují – přišly na svět císařským řezem, při porodu byly vystaveny antibiotikům a byly nedostatečně kojené.

Přítomnost psa se již v minulosti vědcům podařilo spojit i se sníženým výskytem astmatu u dětí.