Psi mohou ochránit děti před alergiemi a obezitou

Vědci zjišťovali možný vliv domácích zvířat na obranyschopnost dětí.

Miminka, které vyrůstaly v domácnosti se psem, měli menší riziko alergií a vzniku obezity. Zvířata u dětí pravděpodobně zvýšily výskyt prospěšných mikrobů.

Výzkum, který provedla Albertským univerzita v Kanadě, mluví o dvojnásobném nárůstu dvojice bakterií Ruminococcus a Oscillospira. Právě tato dvojice bakterií se v dětství spojuje se sníženým výskytem alergií a obezity. Zjištění vědci publikovali v časopise Microbiome .

Nejnovější poznatky vycházejí ze vzorků stolice dětí, které byly zapsány do dlouhodobého kanadského výzkumného programu na zdravý vývoj dětí.

Zkoumané děti měly nižší riziko onemocnění, pokud byly psovi vystaveny v prvních třech měsících života. Imunita dětí byla silnější i v případě, že pes opustil domácnost už měsíce před porodem. Výměna bakterií podle všeho probíhala nadále, přenesly se na matku a až následně na dítě.

Děti měly silnější imunitu i v případě, že se narodili za okolností, které odolnost obvykle snižují – přišly na svět císařským řezem, při porodu byly vystaveny antibiotikům a byli nedostatečně kojeno.

Přítomnost psa se již v minulosti vědcům podařilo spojit i se sníženým výskytem astmatu u dětí .