15 hlavních turistických atrakcí Chorvatska

15 hlavních turistických atrakcí Chorvatska 1

Národní park Plitvická jezera

Nejnavštěvovanější atrakcí ve vnitrozemí Chorvatska je Národní park Plitvická jezera, který nabízí strmé zalesněné svahy kolem 16 smaragdově zelených jezer propojených sérií vodopádů. Přes národní park (první v zemi) vede síť pěších stezek a dřevěných můstků a vstupné do parku zahrnuje plavbu lodí po jezerech. Díky bujně zelené čisté přírodě je park rájem pro divoká zvířata, k nimž patří vlci a medvědi (jsou však plaší, takže je nejspíš nespatříte), a dále sovy, orli a sokoli. Na okraji parku se nachází několik hotelů, pokud byste si zde přáli zůstat přes noc. K Plitvickým jezerům se můžete dostat při organizovaných výletech autobusem ze Záhřebu nebo ze Zadaru. Pokud byste se sem chtěli vydat sami a bez průvodce, je potřeba si vstupenky rezervovat s předstihem: jedná se o velmi oblíbenou turistickou atrakci, kam zamíří víc jak 1 mil. návštěvníků ročně.

Nejkrásnější národní parky Evropy

Město Hvar

Mnoho turistů navštíví Chorvatsko a zamíří rovnou na krásné dalmatské ostrovy, z nichž nejstylovější je ostrov Hvar. Zde leží město Hvar, které je domovem hotelů a restaurací s mořskými plody patřících k nejlepším v zemi. Staré město, které pochází z doby benátské nadvlády (1420-1797), je zcela bez aut a tvoří ho rybářský přístav, pevnost na kopci a prostorné hlavní náměstí, na něž shlíží katedrála z 16. století. Hvar je oblíbeným cílem jachtařů a celebrit, a také turistů, kteří sem přicházejí kvůli krásným plážím a vodním sportům. Hvar je obsluhován pravidelnými trajekty ze Splitu.

15 hlavních turistických atrakcí Chorvatska 2

Kornatské ostrovy a plavba kolem nich

Souostroví Kornati, s délkou 35 km, šířkou 13 km a rozlohou asi 320 km2, zahrnuje 89 roztroušených větších i menších ostrovů. Ostrůvky jsou skalnaté a vyprahlé a úrodné půdy je na nich jen velmi málo, takže jsou prakticky neobydlené, i když tu a tam najdete jednoduché kamenné stavby. Ty byly původně vybudovány jako úkryty pro místní rybáře a pastýře, dnes jsou však často používány pro rekreaci nebo slouží v sezóně jako restaurace podávající mořské plody. Krásnou oblast si nejlépe prohlédnete, když si pronajmete plachetnici/jachtu; nejbližší základna pro charterové plavby je Biograd Na Moru.  Kornati je rovněž možné navštívit při jednodenním lodním výletu buď ze Zadaru, nebo z Šibeniku na pevnině. Pokud byste chtěli připlout vlastní lodí, je nutné si zakoupit platné povolení na oficiálních stránkách Národního parku Kornati.

Objevte krásy chorvatského pobřeží za jachtě od Goolets

Pláž Zlatni Rat

Nejfotografovanější pláží v Chorvatsku je jistě pozoruhodný Zlatni Rat („Zlatý roh“ nebo „Zlatý mys“). Nachází se v Bole na jižním pobřeží ostrova Brač a tento nezvyklý pobřežní útvar označovaný jako „kosa“ je tvořen oblázky a táhne se po délce 500 m kolmo k pobřeží. Přitom se rok od roku, v závislosti na místním větru a proudech, pohybuje a mění svůj tvar. Za ním se nachází shluky borovic skýtající stín, z výšky shlíží Vidova Gora (778 m), a v sezóně bývá poset lehátky a slunečníky. Je přitom považován za jednu z nejkrásnějších pláží v Evropě; moře je teplé na plavání od června do září, přičemž někteří lidé si sezónu protáhnou od května až do října. Na této pláži najdete také další atrakce a možnosti vodních sportů, k nimž patří šlapadla, mořské kajaky a nafukovací banánové čluny. Zlatni Rat je také přední destinace pro windsurfing v Chorvatsku. Na Brač se můžete dostat trajektem či katamaránem ze Splitu. Poblíž se nachází řada luxusních hotelů se skvělým hodnocením pro ty, kdo se zde chtějí zdržet déle.

 

Město Korčula

Město Korčula, hlavní sídlo na stejnojmenném ostrově v Dalmácii, leží na malém poloostrově. Je obklopeno středověkými hradbami s věžemi a jeho kamenné uličky bez aut jsou uspořádány ve vzoru rybí kosti, aby chránily před vytrvalým větrem. Korčula byla postavena v době, kdy byl ostrov pod benátskou nadvládou, a je plná aristokratickým kamenných budov starých několik staletí. K nejvyhledávanějším místům patří dům Marca Pola, kde se údajně tento mořeplavec z 13. století narodil, zatímco k nejoblíbenějším aktivitám patří návštěva představení šavlového tance moreška, což je tradiční tanec předváděný pro turisty hned za hradbami vždy v létě večer. Pokud byste si přáli skutečně jedinečný zážitek, můžete doplout přímo do historického centra Korčuly katamaránem ze Splitu (denně) nebo z Dubrovníku (pouze v létě).

 

Národní park Mljet

Západní třetinu ostrova Mljet tvoří Národní park Mljet. Z velké části ho pokrývá hustý les a v jeho středu jsou dvě propojená slaná jezera; v jednom z nich je ostrůvek s benediktinským klášterem z 12. století, kam se můžete vydat lodním taxi. Park je oblíbeným cílem milovníků přírody a nabízí spoustu možností aktivit, jako jsou pěší výlety po stezkách, které vedou celou zalesněnou oblastí. K dispozici je také stezka o délce 9 km, která vede kolem jezer, takže je ideální pro pěší výlet či jízdu na horském kole. Oblast je také oblíbeným místem pro plavání a vodní aktivity, jako je plavba na kajaku (kajak si můžete vypůjčit a vydat se na jezera). Na ostrově je pouze jeden hotel, ale místní rodiny v létě pronajímají pokoje návštěvníkům, a také je zde několik renomovaných kempů. Na Mljet se dostanete trajektem či katamaránem z Dubrovníku.

 

Město Rovinj

15 hlavních turistických atrakcí Chorvatska 3

Na severozápadě Chorvatska na Istrijském poloostrově leží přímořské město Rovinj pocházející z benátského období, s domy v pastelových barvách obklopujícími rybářský přístav a dominantním kostelem se zvonicí na kopci. Kromě nedalekých oblázkových pláží patří k hlavním atrakcím Batana Eco-Museum na nábřeží, které vypráví příběh dřevěných člunů batana, používaných dříve místními rybáři. Dále je zde spousta skvěle hodnocených hotelů, kvalitních restaurací s mořskými plody a galerií umění. Místní lidé hovoří nářečím, které je tvořeno kombinací chorvatštiny a italštiny. Nejbližší letiště je ve městě Pula.

 

Národní park Brijuni

15 hlavních turistických atrakcí Chorvatska 4

U pobřeží Istrijského poloostrova leží souostroví s vůní borovic, které získalo označení Národní park Brijuni. Největší ostrov Veliki Brijun je tvořen krásně upraveným parkem a je přístupný turistům po celý rok. Jugoslávský prezident Tito sem kdysi vodil zahraniční návštěvy a hodnostáře, z nichž někteří mu jako dary přiváželi exotická zvířata; jejich potomky je dnes možné vidět v malém safari parku, kde k nejoblíbenějším patří sloni z Indie, antilopy ze Zambie a zebry z Guiney. Na ostrově je navíc hojná jedinečná flora a fauna spolu s doklady, že zde kdysi žili dinosauři. Nacházejí se zde dva hotely spolu s golfovým hřištěm a ruiny římské vily. Dostanete se sem lodí patřící národnímu parku (rezervace nutná) z městečka Fažana na pevnině, 7 km north od Puly.

 

Město Trogir

Krásné pobřežní město Trogir, často považované za jednu z předních turistických destinací na dalmatském pobřeží Chorvatska, je skvělé místo, kam se můžete během své návštěvy země vydat. Město s bohatou historií, která sahá až do roku 380 př.n.l., bylo v různých obdobích pod vládou Řeků, Římanů, Maďarů a Benátčanů. Od roku 1997 je Trogir na seznamu památek UNESCO a dnes nabízí turistům nespočet možností, co dělat. Kromě mnoha dobře hodnocených hotelů a dalších ubytovacích zařízení mají návštěvníci bohatý výběr dobrých restaurací s mořskými plody a nakupování suvenýrů. Díky pečlivě údržbě jeho starých budov tu milovníci historie a památek najdou spoustu zajímavých míst, z nichž většina se nachází uvnitř městských hradeb pocházejících z 15. století. Příklady elegantní architektury v románském a renesančním stylu je možné vidět ve středověkých ulicích města nebo na pěkné nábřežní promenádě. Za pozornost stojí především katedrála sv. Vavřince v Trogiru, Palác Čipiko a kostel sv. Petra.

 

Město Rijeka

Atraktivní město Rijeka, které však turisté na dalmatském pobřeží často přehlížejí, stojí za to, abyste se sem při své návštěvě Chorvatska podívali. Kromě výhody, že se nesetkáte s takovými davy, nabízí tohle přístavní město s dlouhodobým významem spoustu zajímavých míst a možností aktivit. K nejlepším patří prohlídka starého města s jeho dobře zachovalými kamennými ulicemi a uličkami, které jsou lemovány krásnými městskými domy, starými obchody a obchodními místy, která byla vybudována v 18. století. Nenechte si ujít návštěvu nádherného hradu Trsat (Gradina Trsat), který byl postaven nad městem ve 13. století a je přístupný po pěkné stezce, která vede k nedalekému Kostelu Panny Marie z Trsatu (Gospa Trsat). K tomu připočtěte různé galerie umění a muzea, největší karneval v Chorvatsku a nedaleký Národní park Risnjak, a budete mít nespočet důvodů, proč město navštívit.

 

Město Šibenik

Krásné dalmatské město Šibenik, které se může chlubit bohatou historií sahající až do 11. století, může turistům nabídnout mnoho. I když zde často nebývá tak rušno jako v jiných oblíbených destinacích v této krásné zemi, je zde rozhodně dostatek možností, co dělat a na co se podívat. Začněte prohlídkou skvěle zachovalého historického centra-starého města. Naleznete zde elegantní architekturu z 15. a 16. století spolu s řadou dalších atrakcí. Navštívit zde můžete Katedrálu sv. Jakuba (UNESCO) z 15. století, což je jeden z nejkrásnějších kostelů v celém Chorvatsku. Za návštěvu stojí rovněž zbytky Pevnosti sv. Jana vysoko na kopci nad městem, odkud budete mít nádherné výhledy na Jadran, a neméně významnou Pevnost sv. Michaela, oblíbené místo tradičních kulturních představení, která se konají na podiu pod širým nebem. 

 

Dubrovník a jeho staré městské hradby

Více o Dubrovníku zde

 

Split a Diokleciánův palác

Více o Splitu zde

  

Záhřeb a jeho Horní město

Více o Záhřebu zde

Slavonie

 

Zadar a jeho románské kostely

Více o Zadaru zde