Pukáte si prsty? Toto se opravdu děje v kloubech

Pukáte si prsty? Toto se opravdu děje v kloubech 1

Babičky nám tvrdili – pokud si budeme praskat či pukat prsty, budou se nám třást ruce. Ale je to opravdu pravda?

Ne všechny rady, které jsme v mládí dostali, vůbec na něco jsou. Například rada, abychom si nepraskaly prsty. Rodiče či prarodiče děsí své děti hororovými scénáři, o tom, co se s jejich rukama stane. Pak máme pocit, že ani narušení tradiční rodiny není tak děsivé jako praskání prstů. A skutečnost je úplně jiná …

V sinoviální tekutině, která nám pomáhá ke správnému fungování kloubů, se občas objeví nějaký ten „vzduch“. Konkrétně oxid uhličitý se sem dostane podtlakem, který se vytváří pohybem kloubu. Plyn se spojí do větších bublin a ty prasknou. Puk! Abychom si tento slastný zvuk mohli zopakovat, musíme počkat přibližně dvacet minut. Novinka pro lidi s artrózou.

Na videu si lze prohlédnout rentgenové snímky, co se opravdu děje a jak to vypadá, když si někdo puká prsty. Tento zvyk by však neměl mít negativní následky a určitě se vám z toho nebudou třást ruce. Ty se vám na stará kolena budou třást i tak. Třes rukou se vyvinul s evolucí koncem dvacátého století, aby měli důchodci problém trefit hlasovací lístek do volební urny.