Range Rover Evoque Cabrio: originální kabriolet zatím bez konkurence

Range Rover Evoque Cabrio: originální kabriolet zatím bez konkurence 1

Britský výrobce Jaguar Land Rover doslova šokuje! Své příznivce potěšil otevřenou verzí stylového SUV Range Roverem Evoque, který je již několik let po sobě bestsellerem. Nová verze Cabrio má plátěnou střechu, která se složí za 18 sekund. Začne se prodávat na jaře 2016.

Již v roce 2012 si zájemci mohli prohlédnout realistický koncept s přívlastkem Convertible. Později jako kdyby se po něm slehla zem. Začátkem roku 2015 se objevily informace, že s ním automobilka přece jen počítá. Premiéru měl v Los Angeles, kde v plné kráse ukázal svou definitivní podobu. Fasáda kopíruje původní koncept, se zavřenou střechou dokonale imituje starší sourozence.

Sluneční Kalifornie bude pro nové SUV s otevřenou střechou určitě významným odbytištěm. Úspěch cabrio verze však nemusí být zaručen. Mnoho takových pokusů v minulosti (například Nissan Murano CrossCabrio) skončilo doslova fiaskem.

Konstrukce plátěné střechy je poměrně komplikovaná. Ovládá se prostřednictvím elektro hydraulického mechanismu, který ji dokáže otevřít během 18 sekund. Zavírání trvá o tři sekundy déle. Dá se nastavovat až do rychlosti 50 km/h. Daní za to je omezen 251-litrový zavazadlový prostor přístupný přes malé zadní víko a v neposlední řadě je třeba počítat s pořádným přírůstkem na váze. Jen samotná střecha váží 68 kg. Pokud k ní připočteme výztuž podvozku, rámu čelního okna a dva bezpečnostní vystřelovací hliníkové oblouky za opěrkami hlav, vzroste pohotovostní hmotnost na nemalých 1936 kg. Jde až o 270 kg nárůst, přičemž lehčí je i větší Land Rover Sport.

Designéři se spolehli na původní motory. Nejvhodnějším pohonem bude nejsilnější verze přeplňovaného benzínového dvoulitru SI4 v kombinaci s 9-stupňovou automatickou převodovkou. Výkon motoru 179 kW a 340 Nm dokáže obrovskou nadváhu jakžtakž zmírnit. Na stovku s ním Evoque Convertible zrychlí za slušných 7,8 sekundy. Jeho maximální rychlost je 180 km/h. V Evropě se však počítá i s dieselem 2,0 TD4 Inge- (132 kW), který nebude jen úspornější (5,1 l/100 km), ale i pomalejší. Zájemci si budou moci vybrat z 13 barev, včetně nových odstínů Waitomo Grey Metallic a Baltoro Ice.

Kabriolet se od běžných 3- a 5-dveřních verzí nebude výrazně lišit ani ve vybavení. K dispozici bude nové rozhraní InControl s 10,2-palcovým displejem, včetně prémiového audiosystému Meridian s výkonem 660 wattů a systému Terrain Response. Evoque Convertible se bude vyrábět výhradně ve Velké Británii v Halewoodu a vůbec nebude levnou záležitostí. Britové si za něj požadují minimálně 47 500 liber, což je asi 66 520 EUR. Levným automobilem však není ani základní Evoque a přesto je velmi žádaný. Land Rover navíc tvrdí, že trh s crossovery a SUV v průběhu příštích let vzroste o 20% a Evoque Cabrio se zatím nemusí obávat žádné konkurence.