Rolls-Rooyce Dawn: luxus pro mladé aristokraty

Rolls-Rooyce Dawn: luxus pro mladé aristokraty 1

Humbug kolem budoucího SUV od značky Rolls-Royce je obrovský, ale ještě předtím, než se začne psát nová kapitola v její historii, přichází neodmyslitelný kabriolet. V Rolls-Royce Co. mu dali název Dawn, což v překladu znamená úsvit, záblesk nebo počátek.

Rolls-Royce Dawn byl inspirován modelem Silver Dawn ze 60. let, ze kterého se v letech 1949 – 1955 vyrobilo 780 kusů. V té době to byl první super luxusní kabriolet. Rolls-Royce Dawn je jeho moderní napodobeninou. Dawn vychází z modelu Wraith coupé, přičemž až 80% jeho karosářských dílů je zcela nových. Čtyřmístný model s otevřenou střechou je zde pro všechny, kteří se chtějí koupat v slunečním světle těch nejexkluzivnějších světových destinací. Sečteno a podtrženo, je to nej sexy Rolls-Royce všech dob.

Rolls-Royce Dawn roluje na speciálních pneumatikách Runflat, na kterých lze projet 160 km v rychlosti až 80 km/h, i když v nich už není žádný vzduch. Náhradní kolo a zvedák v zavazadlovém prostoru nejsou potřeba.

Na střechu bylo použito klasické plátno, ale pozor, zadní sklo je skleněné. Není nic romantičtější než jízda v noci, když na střechu padají kapky deště. Auto vypadá s nataženou střechou elegantně, přičemž mu nechybí svalnatý vzhled. Výraznou měrou se na tom podílejí 20, případně 21-palcová kola, jejichž výška je přesně polovinou výšky boku karoserie. Střecha se při rychlosti do 50 km/h dá složit za 22 sekund. V automobilce se postarali o pořádné odhlučnění, takže zvuk motoru se v běžných podmínkách do interiéru vůbec nedostane. Uvnitř je Rolls-Royce Dawn je stejně tichý jako Rolls-Royce Wraith.

Nový Rolls-Royce nechce být nespolečenský automobilem. Nabízí luxus pro čtyři dospělé osoby, které chtějí cestovat ve velkém stylu. To vše bez jediného kompromisu s ohledem na pohodlí a prostor. Tento nový Rolls-Royce ztělesňuje společenské a dynamické kvality, které dokáží zaujmout mladší cílovou skupinu s aristokratickými kořeny po celém světě.

V interiéru se odehrává velkolepé divadlo. Stačí otevřít velké dveře a přivítá vás prostor ze vzácného dřeva a kůže. Některé přístroje a ovládací prvky jsou z chromu. Mechanismus otevírání a zavírání střechy je krásný a nenápadný. Ať už je střecha otevřená nebo zavřená, kvalitní přehrávač podává dokonalý výkon, který doplňuje výborné ozvučení. Šestnáct individuálně vyladěných reproduktorů včetně dvou basových v zavazadlovém prostoru se stará doslova o koncertní halu na kolech. Systém využívá velmi citlivý mikrofon, který neustále monitoruje a vyhodnocuje okolní vnější hluk. Podle toho neustále jemně nastavuje hlasitost a tón zvuku.

Automobil exceluje i v oblasti torzní tuhosti a rozložení hmotnosti, přičemž nabízí cestujícím maximální cestovní komfort. Nové je uspořádání odpružení, které bylo navrženo pro specifické chování kabrioletu. Pulzujícím srdcem a duší každého automobilu Rolls-Royce jsou oblíbené 6,6-litrové dvanáctiválcové twin-turbo motory. Mohou se pochlubit výkonem až 420 kW (563 koňských sil) s točivým momentem 780 nm. Zaručují výjimečně dynamickou jízdu. Rolls-Royce Dawn je nejvýkonnějším čtyřmístným kabrioletem a díky pokročilému inženýrství i lehčím a úspornějším než většina jeho konkurentů.

Řidič může ovládat média a funkce navigace prostřednictvím jediného tlačítka One-touch. Tlačítko je umístěno na volantu a v kombinaci s jednoduchými hlasovými příkazy tak odpadá potřeba nadbytečných knoflíků. Stačí například stisknout tlačítko a vyslovit příkaz „Navigovat do St. Tropez „a navigační systém ihned zobrazí nejkratší trasu. Osmistupňová automatická převodovka ZF využívá dokonce data z GPS, které jí umožňuje předem se připravit na jízdu podle povrchu a stavu silnice. Novinkou jsou i adaptivní LED světla, které automaticky mění svou intenzitu a kolemjdoucích řidičů.

Rolls-Royce Dawn bude k dispozici začátkem příštího roku, přičemž jeho základní cena bude cca. 300 000 EUR.