Interiérový design 2022 1/2

Interiérový design 2022 1/2 1

Už jste si někdy položili otázku, jaké jsou různé styly interiérového designu? Možná teď chcete změnit styl svého interiéru, ale nemůžete se rozhodnout, kterým směrem se vydat. Pro každý vkus existuje styl a my jsme tu, abychom Vám pomohli najít vzhled, který je pro Vás ten pravý. Zde se dozvíte o 20 nejlepších stylech pro rok 2022.

Existuje mnoho typů interiérového designu a jejich seznam se neustále vyvíjí a rozšiřuje. Některé jsou výstřelky a jiné nadčasová klasika, která obstojí ve zkoušce času. Každý styl zahrnuje typický nábytek, dekor, osvětlení a doplňky, které mu dodávají jeho charakteristický vzhled. Když se seznámíte s některými z nejoblíbenějších stylů, lépe pochopíte, jaký styl Vás nejvíce oslovuje a odpovídá Vašim preferencím. Věnujte přitom pozornost tomu, které obrázky a designové prvky upoutají Vaši pozornost. Kromě provádění vlastního průzkumu je i hledání Vašeho interiérového stylu snazší než kdy dříve, a to díky online službám interiérového designu, které nabízejí interaktivní kvízy o stylu a odborníky dostupné po kliknutí. Pojďme tedy prozkoumat 20 nejlepších stylů, abyste mohli zúžit svůj výběr.

 

Přechodný styl

Začněme jedním z nejoblíbenějších stylů v dnešním světě designu. Přechodový design je to, čemu rádi říkáme šťastný střed stylů interiérového designu. Pro Vás je vhodný, pokud tradiční design považujete za příliš zatuchlý, ale současný je příliš mimo vaši zónu pohodlí. Přechodný (transitional) styl je dokonalý mix tradiční elegance se současnými liniemi a textiliemi. Přechodové interiéry navíc omezují doplňky na minimum: je důležité nechat mluvit nábytek a textilie. Využijte místní koberečky, polštáře a přikrývky jako doplněk. Snad esteticky nejpříjemnějším aspektem přechodného stylu je kombinace mužského a ženského stylu. Běžný je zakřivený nábytek a povrchy, jako dřevo, ratan, ocel a lak. Kromě toho kombinace dvou velmi odlišných stylů vytváří zajímavý a příjemný design domova, který je ideální do vstupní chodby i dalších místností. Ze směsi tmavého dřeva a zrcadlového nábytku získáte řadu nápadů na design vchodového prostoru.

 

Tradiční styl

Pokud jde o definování různých typů interiérového designu, jedním z nejznámějších stylů je tradiční interiérový design. Tradiční interiéry používají stoly a židle z tmavého dřeva s ozdobnými detaily. Tradiční design čerpá inspiraci z Anglie a Francie 18. a 19. století, proto v něm běžně naleznete drahé textilie (jako je hedvábí, samet) používané všude, od čalounění až po zakrytí oken. Tkaniny mají navíc různé vzory. Oblíbený je např. damaškový vzor, květované vzory, proužky nebo kostkované vzory. Kromě toho tradiční domácnosti také rády používají luxusní prvek v podobě křišťálového lustru. Většina domácností v tomto stylu má neutrální barevnou paletu s barevnými prvky v podobě obrazů (olejomaleb) nebo květinových aranžmá. Pokud ale nemáte rádi přesně sladěné tradiční interiéry, nebude to Váš šálek čaje. Klíčem je především konzistence, takže je běžné najít sladěné nábytkové sestavy.

 

Moderní styl

V tuto chvíli musíme vyjasnit rozdíl mezi moderním a současným. Navzdory množství podobností existuje několik významných známek toho, že se díváte na moderní interiér. Moderní design se vztahuje k určitému časovému období, zatímco současný design se neustále vyvíjí. Moderní interiérový design se dostal do povědomí na počátku až v polovině 20. století. Díky mixu skandinávského, moderního stylu poloviny století a postmoderního designu máme naši současnou definici moderny. Například nábytek má čisté linie s hladkými, uhlazenými povrchy. Oblíbenou volbou mezi designéry jsou zejména kov, chrom a sklo. U moderních interiérů je však výzdoba minimální. Mají tendenci odstraňovat drobnosti a používat umění jako hlavní dekor. Běžně uvidíte výrazné barevné akcenty v umění a nábytku v převážně neutrálním prostoru.

 

Eklektický styl

Pokud jde o eklektický styl designu, dochází k častým nedorozuměním. Eklektický interiérový design definuje několik různých klíčových funkcí. Představte si to jako sbírku pečlivě vybraných kousků spojených dohromady, aby vznikl kulturně bohatý interiér. Proto si ale také mnozí myslí, že v eklektickém designu je možné cokoli. Existuje však tenká hranice mezi vrstveným a nashromážděným, rušným a rušivým. Držte se neutrální barevné palety a použijte několik vybraných akcentních barev, abyste navodili světovou atmosféru, kterou hledáte. S ohledem na to ideální eklektický interiér vyvažuje barvu a strukturu a výsledkem je dokonalé spojení starého a nového. V podobném duchu se nese maximalistický design.  

Přehled nejrozšířenějších dekorativních stylů interiéru

Současný styl

Když se podíváte na styly interiérového designu v průběhu historie, současný interiérový design je styl, který se neustále vyvíjí. Současný designový styl se bude s největší pravděpodobností v průběhu 21. století dále měnit. Současné odkazuje na cokoli z přítomného okamžiku. Jedinečný styl interiérového designu si vypůjčuje z různých časových období, což vytváří prostředí vhodné pro celý život. Současný design interiéru je elegantní a jednoduchý prostor. Využívá různé prvky, jako jsou detailní lišty na stěnách a oknech nebo otevřený plán k vytvoření zajímavého a osobitého prostoru. Typický současný nábytek má odhalené nohy a čisté linie, které působí lehkým a vzdušným dojmem. Běžně uvidíte materiály, jako kov a sklo, používané kvůli jejich vlastnosti odrážet světlo. Tento vzhled je dokonalým mixem stylů výzdoby domova. Pro současný design jsou nejběžnější neutrální barevné palety s texturovanými látkami, aby vyvolaly zájem a zajímavost. Vytváří tak dokonalý luxusní moderní interiér.

 

Minimalistický styl

Interiérový design 2022 1/2 2

Současný design a minimalistický design mají mnoho stejných kvalit. Oba mají nekomplikované tvary, čisté linie a jednoduché povrchové úpravy. Minimalistický styl je však inspirován japonským designem a soustřeďuje se na zásadu, že méně je více. Minimalistický design ostatně miluje prázdný prostor. Zatímco většina minimalistických interiérů má neutrální barevné schéma, primární barvy lze také použít jako akcentní barvu. Nikde nenajdete vzory, zatímco textura je nutností. Kvůli filozofii „méně je více“zjistíte, že funkční nábytek je nejdůležitějším designovým prvkem. V minimalistickém designu interiéru je také důležitý skladovací prostor – z tohoto důvodu nábytek často slouží jako skryté úložiště. Například konferenční stolek, který se zvedne a odhalí úložný prostor, je jedním z mnoha kreativních řešení, co se v minimálním interiéru používají.

Styl Japandi

Moderní styl poloviny 20. století

Dále tu máme klasiku, která se zdá být relevantní bez ohledu na desetiletí. Interiéry ve stylu poloviny století se objevily v 50. a 60. letech minulého století v poválečné Americe. V té době se designérský průmysl snažil vymanit se z tradičních bariér a ponořit se do moderní éry. Důkazem nadčasové kvality stylu je stále tolik oblíbených moderních kusů nábytku, které se v našich domácnostech používají dodnes. Všimněte si verzí ikonického nábytku, jako je lehátko Eames, křeslo ve tvaru vejce nebo křeslo wishbone. Moderní domy ve stylu poloviny 20. století mají svěží a bezproblémové přechody: vždy podporovaly život uvnitř i venku. Z tohoto důvodu jsou posuvné dveře a obrazová okna ponechány holé, aby bylo zdůrazněno spojení s přírodou. Pravidelně se používají bohaté a luxusní druhy dřeva, jako je teak, palisandr a ořech. Kromě toho se pro zvýraznění barvy užívají akcenty v odstínu hořčicově žluté, žlutozelené chartreuse nebo avokádově zelené. Renesance stylu z poloviny století, který vidíme v dnešním designérském průmyslu, činí tento oblíbený styl dosažitelnějším než kdy dříve.

Interiérový design 2022 2/2