Rolls-Royce Phantom Coupé: když se sen začne měnit na skutečnost

Rolls-Royce Phantom Coupé: když se sen začne měnit na skutečnost 1

Majestátní, přepychový a požitkářský. Takový je Rolls-Royce Phantom Coupé. Je třetím modelem od roku 2000, kdy se stal Rolls-Royce Ltd součástí koncernu BMW. Vozidlo je nepřehlédnutelné a nezaměnitelné. Přitahuje pohledy kolemjdoucích včetně paparazziů jako magnet.

Nadrozměrná mřížka chladiče se soškou Spirit of Ecstasy dodává přední části vozu monumentální vzhled, zatímco mírně svažující se zadní část je nadmíru elegantní. V případě, že se stanete majitelem tohoto auta, s největší pravděpodobností ho budete i sami řídit.

Zjistíte, že Rolls-Royce Phantom Coupé je naladěno více na komfort než rychlost. Jeho celková délka 5,5 metru sice trochu ztěžuje manévrování v malých uličkách; díky přesnému řízení zaparkujete s chirurgickou přesností.

Pod dlouhou kapotou se nachází 6,75-litrový motor V12 s výkonem 338 kW (453 koňských sil) při působivém točivém momentu 720 Nm. Od 1.000 otáček za minutu je k dispozici až 75% maximálního výkonu. Motor spolupracuje s osmistupňovou samočinnou převodovkou. 2,6 tuny vážící kolos zrychluje na 100 km/h za 5,8 sekundy, přičemž maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.

Phantom Coupé je vybaven dlouhými předními dveřmi. Otevírají se v jiném směru, než je zvykem a usnadňují tak přístup k zadním sedadlům. Nepřerušovaný sloupek ve tvaru písmene A vyrobený z broušené oceli dle výrobce pomáhá k lepší torzní tuhosti.

V kabině najdete kožené čalounění, které na sebe krásné a plynule navazuje. Kromě něj se zde nacházejí jemné kovové obložení a vzácné dřevo. Ruce řidiče spočinou na velkém tříramenném volantu. V zorném poli řidiče se nachází také trojice jednoduchých analogových měřidel. Cestujícím na zadních sedadlech je k dispozici impozantní množství prostoru.

Pokud byste si chtěli přidat několik funkcí navíc nebo je přizpůsobit, výrobce vám vždy vyjde vstříc. K dispozici je mimo jiné potah stropu Starlight, který přidává více než 1.600 optických vláken vyrábějících světlo. Čalounění stropu tak působí jako nebe s hvězdami.

Standardní stereo je v případě tohoto automobilu snad nejlépe znějícím systémem ve srovnání s jakýmkoli jiným silničním vozidlem, ovládací prvky topení vypadají trochu divně, ale fungují dobře. Méně působivý je výhled dozadu přes úzké okna, ale aspoň to pomáhat vytvořit útulnou atmosféru v zadní části automobilu.

Na výběr je k dispozici nepřeberné množství vnitřních exotických obkladů a barevných provedení z kůže. Na výběr je až 44.000 barev a je proto nepravděpodobné, že někde uvidíte stejný Rolls-Royce Phantom Coupé.

Rolls-Royce Phantom Coupé stojí v přepočtu asi 400.000 eur a představuje jeden z nejlepších modelů automobilky s unikátní kombinací velikosti, výkonu a luxusu. Mezi jeho konkurenci patří Bentley Continental GT, Bentley Mulsanne nebo Mercedes-Benz S65 AMG.