Co všechno může trefit jedna kulka? Pravda o zabití Kennedyho

Co všechno může trefit jedna kulka? Pravda o zabití Kennedyho 1

Konspirace o Kennedyho smrti patří k nejpopulárnějším. I když jejich klíčové části odborníci desetiletí vyvracejí.

Padlo několik výstřelů. Ale kolik přesně ?

Říkají tomu matka všech konspirací. O zastřeleni amerického prezidenta Johna F. Kennedyho v Dallasu dne 22. listopadu 1963 napsali dosud tisíc až dva tisíce knih. A většina z nich zpochybňuje oficiální verzi vyšetřování: že jediným vrahem byl Lee Harvey Oswald ..

Oficiálnímu příběhu není na první poslech snadné uvěřit. Nejmocnějšího muže na světě, amerického prezidenta zastřelí jeden obyčejný muž, osamělý střelec. Marxista, který krátce žil v Sovětském svazu, se vzdal občanství, ale později se vrátil do Spojených států.

Dva dny po atentátu na Kennedyho ho však před televizními kamerami „navždy umlčí“ muž s pochybnou pověstí Jack Ruby, který říká, že střílel pod vlivem smutku a hněvu na prezidenta.

I z toho důvodu – a na rozdíl od jiných spikleneckých teorií – s touto v případě Kennedyho smrti souhlasí většina Američanů. V současnosti stále 61 procent lidí ve Spojených státech ( Gallup, 2013 ) nevěří, že Oswald střílel sám.

V 70. a 80. letech to však bylo až osmdesát procent obyvatel. Mezi komplici Oswalda se vzpomíná široký okruh lidí: CIA ,Pentagon , viceprezident Lyndon Johnson, Kuba a Sovětský svaz, mafie i další. Celkově během těch let obvinili 42 skupin a 82 střelců.

Zázračná kulka

Rozšíření konspiračních teorií přispělo i oficiální vyšetřování. Warrenova komise z roku 1964 pojmenovaná podle jejího šéfa a předsedy Nejvyššího soudu Earla Warrena, měla sedm členů, z nichž byli čtyři politici a jeden bývalý šéf CIA.

sbt1

Robert Redford vzpomínal, že se právě jel v New Yorku v taxíkem.

„Taxikář dal hlasitěji rádio a tam říkali, že zastřelili prezidenta. Řekl jsem mu, že vystoupím. Pamatuji si, že kráčející po Central parku jsem se to snažil pochopit, „řekl pro Huffington Post herec, který měl tehdy 27 let.

Čtrnáctiletá Meryl Streepová zase vzpomínala, jak se po oznámení zprávy na hodině francouzštiny někdo zeptal, zda se mají skrýt pod lavice.

Američané na atentát nezapomínají i proto, že John Fitzgerald Kennedy byl během své vlády nejpopulárnějším americkým prezidentem v 20. století. Mladý, sympatický politik si Američany uměl získat.

„Kennedy se stal jistým druhem mytologické postavy,“ řekl ABC Robert Dallek, autor knihy Nedokončený život. Stejně ho však mají v oblibě Američané i v současnosti, když v roce 2011 až 83 procent lidí jeho působení chválilo.

Prezident měl rád jednu báseň od Alana Seegera, básníka, co zahynul v první světové válce. Jmenovala se Mám rande se smrtí. Kennedy, který pocházel ze známé dynastie plné tragédií, často žádal svou manželku Jacqueline, aby mu ji recitovala:

Možná mě vezme za ruku

A povede do své temné země

A já zavřu oči a zadržím dech

A možná ho ještě předběhnu

Mám rande se smrtí

Třicátý pátý americký prezident se jí dočkal v pátek 22. listopadu 1963, před padesáti lety.