Navštivte Soči

Navštivte Soči 1

Obilnice Ruska, Krasnodarský kraj, svojí rozlohou téměř odpovídá velikosti Irska. Je to region, kde břehy řeky Kubáň daly jméno (nemluvě o svobodě) proslulým kubáňským kozákům. Také je to země, kde pšeničná pole a vinice sahají až k obzoru a vysoké pohoří Kavkaz se setkává se slunečným pobřežím Černého moře. Region se stal součástí Ruska v roce 1829. Město Soči, často nazývané „Perla Černého moře“, zahrnuje 4 čtvrti a táhne se asi 145 km podél jižního mořského pobřeží Ruska. Je to nejsevernější oblast na světě, která se těší subtropickému klimatu.

Příroda byla k Soči štědrá a vytvořila jedinečnou lokalitu, kde se za 40 minut dostanete ze slunečných pláží u Černého moře ke Kavkazu se zasněženými vrcholky. Protože je Soči přední letní rekreační oblasti v Rusku, oznámení o konání Zimních OH 2014 bylo považováno za ironii, ale také zimní sporty v tomto regionu patří k proslulým. Soči je obklopeno nápadnou přírodní krásou: patří k nim biosférická rezervace Kavkaz (UNESCO), mnoho jeskyní, které kdysi obývali pravěcí lidé, megalitické hrobky (nazývané dolmeny) a léčivé minerální prameny. A nesmíme zapomenout ani na všechny luxusní hotely a lázeňské komplexy, které byly otevřeny při příležitosti konání olympiády,

                                                                   

Lázně Macesta

Léčebné prameny Macesta (v překladu „ohnivá voda“) objevili už dávní řečtí a benátští kupci během intenzivního průzkumu zdejších břehů. Právě díky sírovým pramenům je Soči od počátku 20. století známým lázeňským letoviskem. Také dnes můžete navštívit současný lázeňský komplex a dopřát si koupele; zařízení pečuje až o 2000 pacientů denně.

 

Park Riviéra

Park Riviéra je bez přehánění nejoblíbenějších veřejný park v Soči pro místní i návštěvníky. Jedná se o veřejný park v pravém smyslu slova. Návštěvníci zde najdou expozice umění a řemesel (je to skvělé místo, kde můžete koupit suvenýry), „Mýtinu přátelství“ s magnoliemi zasazenými čestnými hosty Soči (včetně stromu od astronautů ze Sojuz-Apollo), sochy slavných ruských spisovatelů, pouťové atrakce pro děti, několik kaváren a tenisové kurty patřící tenisové škole Jevgenije Kafelnikova (kde svoji profesionální kariéru začínala Maria Šarapovová). Do parku jezdí bezplatný kyvadlový autobus z přístavu osobních lodí.

 

Krasnaja Poljana

Dlouho předtím, než zde začal působit Vladimir Putin, který proměnil zchátralé sovětské letovisko ve špičkovou lyžařskou destinaci, byla Krasnaja Poljana cílem cara Mikuláše II., který měl ve zdejší vesničce na svahu svoje lovecké útočiště. Zasněžené hory zvedající se jen kousek cesty od pláží v Soči zahrnují 3 lyžařská centra, včetně nového Rosa Khutor Alpine Resort, kde se konala olympijská soutěž v alpském lyžování a snowboardingu. Hory, které na některých místech dosahují přes 1830 m, nabízejí až 140 dní lyžování ročně, a také další aktivity, jako je horská cyklistika, rafting a pěší turistika. Pro olympiádu v roce 2014 bylo postaveno mnoho luxusních hotelů a restaurací.

 

Botanická zahrada Dendrarium

Botanická zahrada v Soči známá také jako Dendrarium (řecky „sbírka stromů“), kdysi soukromá sbírka exotických rostlin, je dnes renomovaná přehlídka více jak 1800 druhů stromů a křovin, které jsou rozděleny do sekcí zastupujících v podstatě každý kontinent světa. Místní lidé říkají, že je to přírodní muzeum, které nabízí výlet kolem světa za hodinu. Park je rozdělen do dvou částí. Horní Dendrarium se nachází na kopci a má uspořádání klasického italizujícího parku s okrasnými fontánami, rotundami a skulpturami rozesetými v krajině. Dolní Dendrarium zahrnuje rybník s labutěmi a pelikány. Budete-li chtít, můžete se vydat lanovkou nahoru, a tam obdivovat malebné panorama parku a tmavě modré Černé moře v dálce. Návštěva parku vyžaduje výstupy po schodech.

 

Čajová plantáž Dagomys 

Navštivte Soči 2
ruský čaj ze samovaru

Pro ruské milovníky čaje je Soči dobře známé jako jediné místo v zemi, kde se pěstuje čas (nejslavnější místní značka je Krasnodarskiy). Díky jedinečným klimatickým podmínkám jsou čajové plantáže v Soči nejseverněji položené na celém světě. Návštěva čajové plantáže Dagomys zahrnuje přednášku v terénu o zvláštnostech a historii čaje v Rusku a čajovou párty v ruském dřevěném srubu (izba), spolu s vystoupením folklorní skupiny zpívající tradiční ruské písně a hrající na harmoniky. Čaj se podává tradičním ruským způsobem ze samovaru, ale také můžete ochutnat různé druhy čaje spolu s ruským pečivem, ořechy a koláči. Srub se nachází na vrcholu hory a nabízí nezapomenutelné výhledy. Jedna strana nabízí výhled na moře a druhá na zasněžený Kavkaz.

O čaji

Vyhlídková věž

Na vrcholu kopce Achun (640 m) se tyčí vyhlídková věž, která se stala oblíbenou turistickou atrakcí. Vybudována byla v roce 1936 z vápence v románském stylu, má výšku 30 m a nabízí nejlepší panoramatické výhledy na Soči. Když vyjdete 200 schodů na její vrchol, najdete malou expozici o nejrozšířenější kavkazské fauně a budete odměněni krásnými výhledy na Černé moře, pohoří Kavkaz se zasněženými vrcholky a město Soči táhnoucí se kolem mořského pobřeží.

 

Stalinova dača

Budova natřená na zeleno kvůli maskování, kdysi Stalinova oblíbená letní rezidence, je děsivě nevstřícná, s temným interiérem, těžkými závěsy a sporým osvětlením. Avšak nábytek z tmavého červeného dřeva a osobní věci majitele (ponecháno tak, jak bylo za Stalinova pobytu) mají něco do sebe a jsou dost působivé. Mezi místními se říká, že zde straší Stalinův duch, ale o tom se musíte přesvědčit sami, když přijedete.  

 

Muzeum umění v Soči

Velkolepý příklad klasické architektury je jedno z největších muzeí na černomořském pobřeží. Sály Muzea umění v Soči vystavují artefakty a malby od starověku do současnosti, i když hlavní důraz je kladen na ruské a sovětské malíře, především vývoj ruské akademické malby 19. a 20. staletí. Muzeum se pyšní nejen některými obrazy ruských mistrů známých po celém světě, ale také historickou sbírkou ruské grafiky pokrývajících období 150 let.  

 

Sočský národní park (biosférická rezervace)

Až budete mít dost pláží a moře a budete chtít navštívit lesní háje, vydejte se právě sem. V NP najdete klikatící se stezky lemované stromy zimostrázu a tisu, které představují skutečný závan čerstvého vzduchu. Háj je součástí Národního parku Soči a jediné místo v Evropě, kde rostou zimostrázové a tisové stromy na velkém území. Park je rovněž znám jako Kavkazská biosférická rezervace.

 

Přístav v Soči

Pokud budete mít chuť na delší procházku, vydejte se do přístavu v Soči, který je plný obchodů a restaurací, rekreantů a rybářů. Najdete zde některé z nejslavnějších pamětihodností Soči včetně budovy námořního terminálu ze sovětského období, olympijských hodin, Festivalového sálu a akvaparku Mayak (ten je údajně zavřený). Přístav v posledních letech prošel značným rozšířením.

Akční nabídka ubytování: