Ruiny v džungli v Uxmalu

Ruiny v džungli v Uxmalu 1

Díky svému majestátnímu plánu, pozoruhodné poloze v džungli a pyramidám a chrámům z narůžovělého vápence je Uxmal jedním z nejkrásnějších starověkých měst v oblasti Puuc. Název „Puuc“ znamená v yucatanské mayštině „kopce“ a ruiny v Uxmalu se skutečně nacházejí v kopcovitém terénu. Uxmal, který je památkou chráněnou UNESCO, byl jedním z nejvýznamnějších mayských sídel na Yucatánu a vzkvétal během pozdního klasického období.

Jméno Uxmal znamená „třikrát postavený“, což se týká stavby Pyramidy kouzelníka (Piramide del Adivino), unikátní pyramidy oválného tvaru nacházející se v Uxmalu, která je zároveň nejvyšší stavbou na této lokalitě. Uxmal vznikal ve fázích a působící vlivy, které prý sahají až daleko do centrálního Mexika, se odrážejí ve zdejší pestrosti stavebních stylů.   

Architektura ve stylu Puuc zahrnuje složité rytiny, geometrické mozaiky z řezaného kamene a masky boha deště Chaaca. Tyto detaily naleznete v ruinách v celém Uxmalu, ale nejlépe je můžete obdivovat v Čtyřúhelníkovém ženském klášteře (Cuadrangulo de las Monjas) a na zdobené fasádě Vládcova paláce (Palacio del Goberndor). Vyšplhejte na vrcholek druhé nejvyšší pyramidy v Uxmalu, tzv. Velké pyramidy (Gran Piramide), odkud budete mít výhled na ruiny v Uxmalu a na okolní oblast Puuc

Na rozdíl od jiných mayských měst na Yucatanu postrádá Uxmal přírodní zdroje vody, v důsledku čehož měl pro dávné obyvatele města velký význam bůh deště Chaac. Nádrž (chulte) nedaleko vchodu do prostoru ruin v Uxmalu sloužila ke shromažďování vody pro tohle místo.  

Dnes jsou ruiny v Uxmalu domovem populace obrovských leguánů a často tyhle obří tvory zahlédnete, jak se sluní na starověkých terasách a chrámech. Uxmal můžete navštívit při jednodenním výletu, anebo zkombinovoat návštěvu Uxmalu s cestou po Puucké stezce (Ruta Puuc), kdy navštívíte také další okolní mayské ruiny v Kabah, Sayil, Xlapak a Labna

Méně známé atrakce Mexika