Santiago de Chile

Santiago de Chile 1

Chile jako celek je kurážná a nespoutaná země, takže ani jeho metropole Santiago není jiná. Jedná se o finanční, politické i kulturní centrum země s typickou jihoamerickou koloniální architekturou, latinskoamerickou vášní a životem v ulicích 24 hodin denně. Na město měla a má obrovský vliv jeho poloha, kdy leží v úrodném údolí vzdáleným 100 km od pobřeží Tichého oceánu, dominuje mu mohutný pás And na východě a menší pobřežní pohoří na západě. Po získání nezávislosti na Španělsku v roce 1818 sem připlouvali lidé z Evropy po tisících, aby zde začali nový život. Blízkost oceánu je patrná také na místní oblibě darů moře; nenechte si ujít hluk a povyk na rybím tržišti Mercado Central.

Santiago de Chile je také městem plným kontrastů. Galerie s výtvarným uměním zde soupeří o pozornost s nejmodernějšími současnými stavbami. Lesknoucí se věže ve finančním okrsku (nazývaném také „Sanhattan“) kontrastují s avantgardním streetartem v centru. Pouliční bary v okrsku Bellavista mají zcela odlišnou atmosféru ve srovnání s luxusními restauracemi v okázalém okrsku Vitacura. Na jiném místě se zase katedrála z 18. století odráží v prosklené výškové budově.

Avšak i přes všechny vlivy město nezapomnělo ani na své domorodé dědictví. Příkladem může být fotbalový tým Colo Colo, který má ve svém logu domorodého mapučského náčelníka (cacique). Chilané všeho původu Mapuče obdivují a identifikují se s nimi jako se symbolem síly a nezávislosti země, ať už tváří v tvář násilnému režimu nebo přírodním katastrofám.

Temné dny Pinochetovy vlády připomínají památníky a muzea, jako je Mírový park Villa Grimaldi a pozoruhodné Muzeum paměti a lidských práv. Druhé z nich se zabývá válečnými zvěrstvy a má velkou sekci věnovanou krvavému převratu, při kterém byl v roce 1973 zbaven moci Salvador Allende (který je dodnes pro mnohé hrdinou). 

Mramorové jeskyně v Chile 

Cestování do Santiaga de Chile

Letiště Comodoro Arturo Merino Benítez v Santiagu je centrem regionálních aerolinií LATAM a Sky Airline. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z Velké Británie do Santiaga, ale LATAM provozuje příLmé lety z USA. Existuje však dobrý výběr nepřímých letů, např. s Air Canada (přes Toronto), s Air France (přes Paříž) či s Iberia (přes Madrid). Také můžete letět s British Airways do brazilského São Paola a odtud pokračovat navazujícím letem. LAN Airlines nabízejí přímé lety z USA.

Doba letu: z Londýna 17 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z New Yorku 10 hodin 30 minut, z Los Angeles 13 hodin, z Toronta 10 hodin 30 minut, ze Sydney 16 hodin (včetně mezipřistání).

 

Některé atrakce Chile

Turistické kanceláře: Servicio Nacional de Turismo – SERNATUROficina de Turismo Municipalidad de Santiago

  • kostel sv. Františka (Iglesia de San Francisco)
  • Palác/muzeum výtvarných umění (Palacio de Bellas Artes)
  • Chilské muzeum předkolumbovského umění (Museo Chileno de Arte Precolombino)
  • Muzeum La Chascona (Museo Casa La Chascona)
  • Palác Moneda (Palacio de la Moneda) – vládní budova
  • Národní historické muzeum (Museo Histórico Nacional)
  • Plaza de Armas – hlavní náměstí
  • Cementerio General – hřbitov
  • Park míru (Parque Por La Paz Villa Grimaldi)
  • Muzeum solidarity Salvadora Allendeho (Museo de la Solidaridad Salvador Allende)

Poušť Atacama v severním Chile