Sennheiser Orpheus: jsou toto nejdražší sluchátka na světě?

Sennheiser Orpheus: jsou toto nejdražší sluchátka na světě? 1

V roce 1991 představila německá firma Sennheiser poprvé sluchátka s názvem Orpheus HE90. Tento model byl výsledkem dlouholetého výzkumu a vývoje, jehož cílem bylo vytvořit nejlepší sluchátka na světě. Avantgardní technologie se ihned stala kultovní záležitostí, a přestože se z jich vyrobilo pouze 300 kusů, prodávaly se za 15 000 EUR. Nyní se například na Ebay prodávají za více než dvojnásobek této ceny.

Uběhlo 25 let a Sennheiser uvádí nástupce v podobě ještě propracovanějších sluchátek Orpheus. Vypadá to tak, že jsou to nejen nejlepší, ale také nejdražší sluchátka na světě. Od příštího roku se začnou prodávat za závratných 50 000 EUR. Jde pravděpodobně o nejdražší sluchátka na světě.

Soupravu tvoří mramorový blok Carrara, ve kterém se nachází veškerá elektronika. Po zapnutí se z něj vysune 8 elektronek propracovaného zesilovače DAC a ovládací prvky na přední straně. Velkolepé divadlo jako ze sci-fi filmu. Díky mramoru a velmi citlivým součástkám může Orpheus pochlubit celkovým harmonickým zkreslením pouze 0,01 procenta. To je nejnižší zkreslení zvukového systému vůbec.

Vlastnosti mramoru optimálně chrání jádro zesilovače, který mění každá sluchátka Orpheus na umělecké dílo. Naštěstí, výkon odpovídá ohromujícímu vzhledu. Orpheus má kromě toho fenomenální frekvenční rozsah od 8 Hz – 100 kHz, což je práh doslechu lidského ucha. Pro ilustraci nabízeného rozsahu: zvuky s frekvencí 8 Hz slyší pouze sloni, zatímco horní hranice frekvenčního pásma 100 000 Hz je doménou netopýrů.

Sluchátka Orpheus se skládají asi z 6000 komponent, přičemž jejich poskládání trvá jeden celý den. Představitelé firmy Sennheiser tvrdí, že umějí vyrobit přes 250 kusů za rok, takže dodávky budou i nadále velmi omezené.