Čokoládové kopce na Boholu, Filipíny

Čokoládové kopce na Boholu, Filipíny 1

Čokoládové kopce jsou skupina nezvykle tvarovaných pahorků rozmístěných uprostřed ostrova Bohol na Filipínách. Tato mimořádná krajina se nachází pouze na ostrově Bohol.

Přesný počet Čokoládových kopců není znám, minimum je 1 268 kopců, ale někteří lidé odhadují jejich počet až na 1 776. Kopce nejsou velké: nejvyšší z nich dosahuje výšky sotva 120 m a většina měří mezi 30 a 50 m. Kuželovité Čokoládové kopce jsou roztroušeny na ploše o rozloze 50 km². Vznik a vytvoření Čokoládových kopců však stále obklopuje tajemství. Jedna z populárních legend říká, že před dávnými časy zde spolu dva obři bojovali po celé dny, házeli po sobě hlínu, kamení a písek, dokud nebyli zcela vyčerpaní; poté se opět usmířili a padli so do náruče. Romantičtější je legenda o hezkém mladém obru jménem Arogo, který se zamiloval do smrtelné ženy. Když ta jednou zemřela, obr tolik plakal, že se jeho slzy proměnily v Čokoládové kopce. Geologové však mají odlišný pohled na původ těchto kopců. Přesvědčivá teorie říká, že to jsou zvětrané formace mořského vápence ležící na podkladu z neprostupného jílu. Ať už je jejich původ jakýkoli, už jen přebývat v jejich blízkosti je surrealistický zážitek, a jak se krajiny střídají, také jeden z nejbizarnějších, s jakým se můžete setkat. Na konci suchého období si známé kopce skutečně zaslouží své jméno, to když tráva na nich změní barvu ze zelené na hnědou. Vždy si však uchovávají svůj jednotný vzhled, protože na nich nerostou žádné stromy ani shluky křovin.

Čokoládové kopce můžete navštívit v kterémkoli ročním období, protože jsou stejně působivé v období dešťů jako v období sucha. Pamatujte však na to, že na kopce není možné šplhat samostatně a že krajinu kolem sebe můžete obdivovat pouze z vyhlídkové terasy, která je přístupná pouze po schodech a zdejší teploty mohou být vysoké, obzvlášť v období dešťů. Návštěvy kopců bývají obvykle krátké, protože se tu nedá nic moc dělat, jen se na ně podívat. Když však z místa odejdete, na ostrově Bohol naleznete spoustu dalších možností. Od roku 1988 jsou Čokoládové kopce třetí Národní geologickou památkou Filipín. Byly rovněž navrženy na seznam památek UNESCO, návrh však zatím nebyl schválen. 

Další filipínské ostrovy: